Çfarë duhet të ushqyer një fëmijë 1 vit


Çfarë duhet të përfshijë në menynë e fëmijës në 1 vit? Vit Tiny vjetër? Atëherë është koha për të filluar për të njohur atë me mamin artet kuzhinës. Merrni kohë për të gatuar për pak i shqetësuar, ata kanë nevojë për ushqim të mirë për të lëvizur shpejt siç duhet të rritet për të qenë të shëndetshëm dhe të lumtur.

Në vitin fëmijë i vjetër fillon të mësojë ushqim të rritur. Tiny shumë mbetet i pamundur, salcice, me aromë, i kripur, i konservuar, yndyrë duhet të hiqen nga dietën e tij.

Menu-bazë fëmijë 1 vit Menuja kryesore ende janë qumështi dhe produktet e qumështit. Kec ende mund gjiri në gji dhe përveç kësaj të merrni kos, salcë kosi, djathë, gjizë, kos, qumësht lope. Ajo është e mirë në qoftë se produktet e qumështit janë fëmijë të specializuara, ato përmbajnë yndyrna trans më pak dhe preservatives.


Gjatë ditës, fëmija duhet të hahen rreth 1000-1200 gram. ushqim. Kështu, në mëngjes ai do të hani rreth 260 gram. , Gjatë darkës 360, 220 në mesditë, darkë 360 gram.

Ushqime proteinike të nevojshme të vogël, kështu që menu duhet të përfshijë mish. Ajo është e mirë për të përdorur viçi, viçi ligët dhe mish pule. Mishi duhet të jetë i gatuar apo merak kohë të mjaftueshme në mënyrë që të jenë të sigurt dhe të butë. Pies, supave të përgatitura nga gatuar mish, casseroles, qofte, patties mish te grire. Enët e mishit zakonisht janë të përfshira në menu drekë.

Më e dobishme dhe hikërror qull, por për të diversifikuar në tryezë është e mirë për të alternativ ata me elbi, bollgur dhe perla. Qull i gatuar në qumësht dhe të ushqyer mëngjes pak gustator. Ajo duhet të jetë vënë gjalpë. Ajo duhet të jetë pak gjatë ditës një fëmijë mund të hani rreth 12 gram.

Pronar krenar i dhëmbëve mund të ofrohen për mëngjes sanduiç me bukë të bardhë me gjalpë të butë. Vaj luledielli është burim i domosdoshëm i vitaminave duhet gjithashtu të jetë i pranishëm në dietë. Një luledielli ose misri pak vaj mund të shtohet në salads quajtur për fëmijët, të cilat janë pure perime. Norma ditore e konsumit të vajrave bimore është rreth një lugë çaji i paplotë. Më të mirë të përgatitur salads për drekë.

Ato mund të përbëhet nga i freskët dhe i gatuar me perime, herbs, fruta dhe manaferrat. Hyjnë përbërësit e panjohura ushqimore duhet gradualisht: jo më shumë se një ditë. Kjo do të kontribuojë për të më mirë sistemin e tretjes e fëmijës në rast të reagimit alergjik gamë të ngushtë të lakmusi. Salads perime fëmijë vjeçari mund të jenë të përgatitur me patate të ziera, karrota (të papërpunuara dhe të gatuar), lakër, panxhar të ziera, kungull i njomë (i zier), pumpkins dhe domate.

Ata mund të shtoni verdhë veze vezë të ziera. Sallatë frutash, i përbërë nga fruta pureed në një rende gjobë, të bëra nga mollë, dardha, banane. Ata, si edhe qull, ju mund të vënë manave të freskëta: raspberries, currants zi, buckthorn, Kastrati dhe boronicë.

Frutat dhe manaferrat janë ushqim i shkëlqyer për poludenka. Është e këshillueshme për të shtuar ushqimin e fëmijës dhe peshk. Varieteteve të përshtatshme ulët-yndyrë, të tilla si Pollack, cod, greenling.

Gatuar fileto me kocka grimcuar largëta kujdes dhe bëj me to kuleç, soufflés ose të përziera me perime. Në javën foshnja është hedhur në 80 gram peshk.

Mish i saj si, mundësisht të përfshijnë një menu drekë. Në këtë moshë, nëna ime bie një mundësi e mrekullueshme për të mësuar fëmijën tuaj për të ngrënë supave. Supave, supë pureed për të përgatitur fëmijët për perime të mesëm ose supë mishi. Përgatitja atë të thjeshtë. Supë në të cilën provarylosya mish 10-15 minuta, drenazhuar (ju mund të përdorni pjata të rritur), mish i hedh ujë të pastër dhe të fillojnë të gatuaj përsëri.

Supë supë është në një ligët dhe të sigurt për fëmijët. Si ëmbëlsirë në tavolinë e fëmijës mund të jenë të pranishëm karamele fruta, pelte, biskota të thata, biskota. Fëmijë të shëndetshëm, të fortë shpërblimi më i mirë për mami.

Organizimi për një dietë të përshtatshme, prindërit të bëjë një kontribut të madh për shëndetin e tij. Mëngjesi Qull elb (hikërror, bollgur, tërshërë) 150 gr. Tea 100 ml. Bukë e bardhë 10 gr.

Gjalpë 5 gr. Supë me perime drekë 100 ml. Byrek pule me herbs 50g.

Pure patate 100 gram. Fruta 100ml lëng. Bukë e bardhë 10 gr. Mesdita kefir (qumësht, kos) 100 ml. Cookies 15 gr.

Banane 100 gram. Darka tavë Cheese 150 gr. Vezë të fërguara 100 gr. Milk (kefir, kos) 100 ml.

Bukë e bardhë 10 gr.