Çfarë duhet të ushqyer një fëmijë 10 muajsh


Ende ka gra heroike janë në gjendje për të ushqyer qumështin e nënës fëmijën tuaj që të dy, dhe nganjëherë më shumë, viteve. Por zakonisht kur fëmija arrin moshën e një në dhjetë, nëna fillon të ulet ndjeshëm sasinë e qumështit të gjirit.

Ky është sinjal i parë se dietë e një fëmijë nën moshën 10 muajsh duhet të ndryshojë. Ju gradualisht mund të ndryshojë dietën e fëmijës së 10 muajve duke filluar nga të ushqyerit e fundit të mbrëmjes. Replace pjesë të kefir qumështit të gjirit. Dietë e fëmijës në 10 muaj duhet të jetë e ndryshme dhe gjithmonë përfshijnë peshk dhe mish enët, perime dhe pure frutash. Ju mund të gatuaj puddings, burgers peshk ose sufle mishit.

Është e rëndësishme në këtë kohë për të mësuar fëmijët të hanë gojën e tyre me një lugë. Mësohet fëmijës për të pirë nga një filxhan. Në shishe deri tani është koha për të harruar.


Gjithashtu, është e nevojshme për të zhvilluar përtypet fëmijën refleks. Për ta bërë këtë, dietë e fëmijës për të hyrë në copa të vogla të frutave të buta, perime dhe i krisur. Standardet Ushqim fëmijë 10 muajsh në vend unik. Rritja e fëmijës dhe hani me një oreks të mirë.

Çdo nënë të vetëdijshëm për nevojat e fëmijës së saj. Kështu do të lehtë të jetë në gjendje për të përcaktuar shumën e përafërt të çdo gjellë, fëmijën e propozuar.

Ushqyerit fëmijë 10 muajsh duhet të jetë i balancuar dhe përmbajnë minerale të mjaftueshme. Shmangni ushqimet alergjike apo të blerë të gatshme ëmbëlsirat baby. Dietë e fëmijës në këtë moshë përjashton turshi, aromë dhe ushqime të tymosur. Është e rekomanduar për të ende mbajnë dietë pesëfish e fëmijës në moshën 10 muaj. Rënie e përafërt fëmija mund të duket si në vijim.

6. 00 ushqyerja i parë i mëngjesit përbëhet prej qumështit të gjirit apo formula. Në mes të ushqyerit në mëngjes të parë dhe Mëngjesi fëmijën mund të pini çaj bimor ose lëng frutash.

Po, ju pryhlushyte fëmijës ndjenjën e urisë dhe mësohet atë në një dietë. Për mëngjes gatuaj qull bollgur me qumësht, oriz ose hikërror. Qull mund të zëvendësojë djathë me purees fruta shtuar.

Shmangni përdorimin për të ushqyer bollgur fëmijën tuaj. Rekomandohet që të mos hyjë në moshën e një vit më parë. Në bollgur pothuajse nuk ka ushqyesve, por në sasi të mëdha janë karbohidratet. Në darkë, pyesni supë dhe mish tuaja perimesh fëmija qofte.

Si një pjatë e dytë, përdorin pure perimesh ose vermiçeli fëmijëve. Qofte mishit të bëra nga lloje diete e mishit, zog, mish viçi, mish lope. Një çift i herë në javë në vend të meatballs të mishit të gatuar ëmbëlsira peshk ose soufflés. Qofte dhe sufle steamed.

Gjatë darkë pohoduyete fëmijë gjysmë të zier verdhë veze veze pule, perime apo fruta pure. Pyetni krisur fëmijës tuaj. Para se të shkojnë në shtrat nuk duhet të ngopem fëmijën.

Ushqimet e rënda do të shkaktojë gjumë të shqetësuar. Më të mirë për të zëvendësuar gjirit qumësht kefir. Nga mosha një kefir vit gradualisht zëvendësojnë qumështin e lopës. Nëse fëmija juaj zgjohet me rrezet e para të diellit, koha e përafërt të ushqyerit 6. 00, 10. 00, 14.

00, 18. 00, 22.

00 orë. Nëse fëmija zgjohet më vonë, jo e frikshme. Thjesht rrëshqitje të ushqyerit dhe të përpiqen për të sjellë fëmijën për të rriturit regjimit dietë.

Fëmija do të gëzojnë të hahet në të njëjtën tryezë me prindërit e tyre.