Çfarë duhet të ushqyer një fëmijë pas një viti


Features fëmijë ushqimore moshës 1 vit në 1, 5 vjet përmbajtjeve 1 vit pas fëmija fillon të jetë replenished me produkte të reja, duke ndryshuar natyrën dhe mënyrën e të ushqyerit. Nëse ushqimet kryesore të fëmijëve nën një vit janë qumështi dhe formula foshnjore, duke filluar nga produktet e qumështit vit shkoj nga buzë rruge. Normat e rekomanduara të konsumimit të produkteve të qumështit (qumësht të gjirit, përzierje qumësht lope) për fëmijët pas një viti në 500 ml në ditë. Achin 1 vit, duke u përpjekur për të kthyer fëmijët në 4 - 5 herë në ditë të ushqyerit në ditë.

Konsideroni një dietë mostër e fëmijëve 1-1, 5 vjet: elkovo-karbohidrate. Mëngjesi për fëmijët nga 1 viti mund të jetë i gatuar qumësht drithëra, djathë, vezë (pas 1, 5 vjet), vezë të ziera fort. Ju mund të paraqisni një supë qumështi me petë.

Pi çaj pa sheqer ose infuzion hips. i madh për mëngjes. Ato sigurojnë energjinë e fëmijës, por është e vështirë tretet. Nuk është e rekomanduar për të dhënë qull për darkë.


Në këtë moshë, ju mund të hyjë në një dietë fëmijë multyzlakovyy qull ri, elb, thekër dhe ushqimi të tjera të veçanta për ushqim për fëmijë. Nga 1 deri në 5 vjet mund të kalojë në drithëra të rriturve, grurë, mel, etj djathit. Duke filluar nga 1 në 1, 5 vjet, duke rritur pjesën e pritjen djathë 50g. të 70hr. por jo më shumë. Nivele të larta të produkteve të proteinave në dietë mbingarkesa e fëmijëve veshkat mund të shkaktojë trashje dhe të shkaktojë fëmijë në fillim të pubertetit.

Cheese fshij me qumësht ose djathë të japin fëmijët e gatshme, por mos harroni se ai përmban sheqer. Vezë. 1 deri 5 vite ofrojnë fëmijës ziera, steamed edhe pas gjysmë omëletë. Gjithashtu, vezë mund të shtohet në ushqimet e gatshme, të tilla si burgers. një mëngjes i dytë, një fëmijë nën një vit, ne mund të ofrojmë komposto (infuzion të hips u rrit, më vonë), ose pure frutash. Kështu, stimulon prodhimin e lëngut të stomakut dhe të shuaj etjen para darkë. dhe fëmijët pas darke, supë mund të gatuaj mish ose peshk supë (material për të shërbyer e supë supë 30-40 ml) perime dhe mish enët (vijnë se supa ishte ka produkte të mishit.

* Ju mund të alternativ midis mish dhe peshk enët, por mos harroni se një ide e mirë për të mbajtur 1-2 herë një drekë vegjetarian javë për fëmijën. Pure perimesh me të rekomanduara, lakër, kungull i njomë, patate, karrota dhe bizele të njoma. cilësi mish mish i zier, burgers steamed dhe të vogla të mishit-balls. Peshk i zier ose e pjekur peshqit e detit. efyr, kos, qumësht, biskota, djathë (nëse nuk ushqehet para mëngjes), fruta për vlerësimin tuaj.

Duke filluar nga 1 deri 5 vite muffins dhe pancakes, pjesë të vogla. dhe darkë nuk është e rekomanduar për të dhënë mish dhe drithëra produkteve.

Prodhuesit moderne të ushqimit të fëmijës, ofrojnë ushqim të përgatitur me perime, me drithëra që janë projektuar për fëmijët mbi 1 vit. Përgatisë një omëletë për darkë në qoftë se ju nuk e bëri atë për mëngjes apo vlim petë.

Si, pije, ju mund të ofrojë diçka fëmijës tuaj me qumështit: qumësht, kos, dhe kështu me radhë P. Kjo moshë fëmija fillon dhënien e gjirit viduchuvatysya - numër prykladan 1-2 në ditë.. A nuk e vënë fëmijën tuaj në gji menjëherë para se të bie në gjumë. Në këtë kohë, është e këshillueshme të mësohet gradualisht fëmijën të bjerë në gjumë vetë, pa gjoks dhe në gjumë. të moshës 1 deri në 2 vjet, dhe ende nuk e rekomanduar për të hyrë në ëmbëlsirat e fëmijës menu, çokollata, ushqime të skuqura. Gradualisht, pas 2 vitesh, ju mund të futur fëmijën tuaj me produkte të tilla si jellies pelte, marshmallows dhe karamele, por mbani në mend se ju duhet të jepni sasi të vogla.

Kështu, për shembull, në marshmallows, përmbajnë sasi të larta të proteinave (shih. Mbi të) dhe.