Adenoids Trajtimi adenoids metoda popullore


Në zgavrën e hundës është bajame nazofaringeale (adenoids) - grumbullimi i indit limfoid që kryejnë funksione mbrojtëse, duke mbështetur sistemin imunitar. Duke ditur bazat e terminologjisë është e lehtë të konkludohet se inflamacion faringut bajame (rritjen e madhësisë së bajame faringut) mjekët e quajnë adenoiditis. Ato zakonisht ndodhin pas një infeksioni (fruthi, difteria, ethe flakë të kuqe, të gripit) ose defekteve të trashëguar dhe kequshqyerja - veçanërisht overfeeding, sensibilitet për reaksionet alergjike, mangësi të lindur dhe e fituar imunitet, shkelje e pronave optimale të ajrit - shumë të ngrohtë, shumë e thatë, pluhuri , ndotësit papastërti (kushtet mjedisore, kimike e tepërta shtëpiake) Shpesh atje adenoids në fëmijët e moshës 3-10 vjet. Fëmijët gjumi me gojë të hapur, gërhitës, duke u ankuar për dhimbje koke, infeksionet e shpeshta respiratore virale. Simptomat. Vështirësia hundës frymëmarrje ndikojnë në funksionimin e hundës - ka mbipopullim, ënjtje e mukozën e hundës pasazhe, neprohodyaschye rinitit, sinusit shpesh ndodhin, duke ndryshuar zërin - është i hundës. Shkelja e të qenët i qartë auditory tub, nga ana tjetër, të çon në humbjen e dëgjimit, otitis shpeshta. Shfaqja e një fëmije me adenoids dëshpëruar - gojën përherë e hapur, shami të trashë, acarim në hundë, shami në xhepat e ...

Njerëzit të trajtojnë adenoids

Mix në një banjë me ujë të valë grimcuar në pluhur barishte Hypericum perforatum dhe gjalpë pakripur në një 1: 4. Shtoni një lugë çaji çdo përzierje 5 pika lëng celandine bimëve, përzierje mirë. Varrosur në çdo vrimë hunde, përzierje 2 pika 3-4 herë në ditë. Kursi i trajtimit është 7-10 ditë. Nëse është e nevojshme, të përsëritur trajtim pas 2 javësh. Shtrydh lëng nga panxhar dhe përzierje me mjaltë (2 e panxhar lëng 1 pjesë mjaltë). Bury përzierje e 5-6 pika në secilën vrimë hunde 4-5 herë në ditë me një të ftohtë në një fëmijë të shkaktuar nga adenoids në nasopharynx.