Trajtim alergji


Një alergji është një reagim të pazakontë e sistemit imunitar për diçka që normalisht nuk shkakton ndonjë reagim.

Alergjia mund të gjithë që na, kimikate shtëpiake, flokëve të kafshëve, ushqimit, polen, myk, insektet, latex, medikamente, pluhur shtëpi, pupla, kozmetike, alkoolit, ushqim deti, të ftohtë dhe madje edhe rrezet e diellit rrethon. Zhvillimi i alergjisë fillon me lirimin e histamine në gjak. Kjo shkakton acarim të mukozën e hundës rinitit dhe të fillojnë pchihannya, duket i fryrë. Natyra e alergjisë mbetet kryesisht një mister.

Alergji referohet një reagim të ekzagjeruar të sistemit tonë imunitar në përgjigje të kontakt trupor me substanca të caktuara të huaja. Për të kuptuar gjuhën e alergjisë, është e rëndësishme të mbani mend se alergeneve janë substanca që janë të huaj për të trupit dhe mund të shkaktojnë reaksione alergjike në disa njerëz.

Kur një alergjen vjen në kontakt me trupin, ajo shkakton sistemin imunitar të zhvilluar një reaksion alergjik në njerëzit që janë alergjik në të. Trupi përfshin prodhimin e antitrupave që janë mbrojtësit e trupit. Detyra e antitrupave - për të neutralizuar pushtuesit substancat e trupit (i quajtur antigjeneve). Teorikisht, çdo sistem imunitar si ajo e tejkalon kompetencat e tij dhe humbjen e kontrollit fillon të përgjigjet substancë krejtësisht të padëmshme si një i rrezikshëm. Kjo humbje e kontrollit dhe të çojë në shkatërruese hiperreaktsiy kandidojë. Këto reagime destruktive quajtur mbindjeshmërisë ose reaksione alergjike dhe antigenët (alergeneve) përgjegjëse për reaksionet alergjike - alergene.

Imuniteti ka një memorie të shkëlqyer. Në kontakt fillestar me një sistem imunitar të substancave të huaj është në gjendje të mbani mend dhe të njohin atë. Pastaj ajo përgatit efekt përgjigje duke prodhuar antitrupa specifike për të neutralizuar antigjene. Nëse i njëjti antigjen hyn përsëri në trup, sistemi imunitar njeh dhe e sulmon antitrupat e saj tashmë ekzistuese specifike. Prandaj, një person vuan nga ethe hay në polen (ethe hay), një sëmundje do të përkeqësohet çdo herë në kontakt me llojin e panë se sistemi i imunitetit si antigjenit huaj zapamyatala.

Simptomat. Ekzemë, kruarje, unazë (inflamacion i mukozën e hundës) alerhichiskaya astmë. Ndonjëherë të vjella, diarre, spazv barkut.

Alergeneve - ajo antigjenët që shkaktojnë njerëzit janë të ndjeshëm ndaj alergjive.

Alergeneve ushqimore.

Ata mund të jetë ushqim ose substanca të prodhuara gjatë tretjes, gatim, ruajtjen e tyre afatgjatë. Besohet se aktiviteti më i theksuar alergjike kanë produkte me origjinë proteinave (proteinat shtazore dhe bimore). Yndyrna, karbohidrate, minerale shpesh shkaktojnë reaksion hibnoalerhichni. Alergeneve më të zakonshme ushqimore përfshijnë: kafe, kakao, çokollatë, fruta agrume, luleshtrydhe, luleshtrydhe, vezë, zogjtë e mishit dhe kafshët, mjaltë, peshk, vezë, gaforret, karavidhe, qumësht, karrota, panxhar, domate, kokrra hikërror (thekër , grurë, mel, oriz, misër), fasule, arra.Shtëpiake alergene.

Ata janë kryesisht alergeneve nga pluhur shtëpi, pupla pillows, pluhuri bibliotekës. Kryesorë alergeneve shtëpiake janë shtëpi alergjen pluhur, ka një shpërndarje, marimangat pluhur, epidermë manar, kërpudhave dhe insektet.

Alergeneve epidermik.

Ata mund të jenë pjesë e pluhurit shtëpiak dhe kanë rëndësi të pavarur në foto klinike e AZ. Këto përfshijnë: njeriut zbokth, kali, derri; Qentë e flokëve, macet, lepujt, derra gini, minj, dele, dhi, etj Incidenca e alergji për kafshët shtëpiake epidermë.

Alergeneve insekteve

- Kjo insekteve alergeneve që janë në pështymë e tyre, dhe helm e trupit. Një reaksion alergjik ndodh kur pereponchatokrylyh kafshon, Diptera dhe të mete, si dhe nga kontakti me sekrecionet e trupit dhe insektet apo inhalimi i këtyre grimcave.

Alergeneve kimike.

Këto përfshijnë shumicën e kimikateve me të cilën kontakt personi në punë dhe në shtëpi. Ndër alergeneve kimike janë të metaleve dhe kripërat e tyre, pesticideve, polimere sintetike. Ato shkaktojnë AZ profesionale. Kripërat e metaleve (krom, nikel, platin, etj, gjithashtu mund të shkaktojë AZ.

Mjetet juridike alergji Trajtimi popullore

Hidh 2 lugë leh e kulpër 1 filxhan ujë të valë, ngrohjes rreth ngrohjes ulët për 20 minuta, të lënë për 30 minuta, kullimin. Shtoni ujë deri në masën origjinal kypyachenoyi dhe pini 0,5 gota 2 herë në ditë, pas ngrënies.

Imët pres qepë 4 madhësisë mesatare, i hedh 1 litër ujë të ftohtë dhe të lënë gjatë natës. Pirë gjatë gjithë ditës.

Shtrydh lëng të freskët selino aromatik. Merrni 1-2 teaspoons 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Ju gjithashtu mund të përdorni ekstrakt - 2 lugë copëtuar rrënjët lënë për 2 orë të tëra në një gotë me ujë të ftohtë, kullimin. Pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit. Lëng dhe ekstrakt selino përdorur në kropyvyantsi alergjik.

Për trajtimin e reaksioneve negative ndaj pluhurit (duke përfshirë librin) duhet të jenë të përziera 4 e Hypericum, centaury 5 pjesë, 3 pjesë të grimcuar rrënjë luleradhiqe, horsetail 2 pjesë, 1 pjesë stigmas misri, 1 pjesë kamomil dhe 4 pjesë të grimcuar në pluhur hips. Hidh 4 lugë përzierje dhe 1 filxhan ujë të ftohtë dhe të lënë natën kypyachenoyi. Në mëngjes, vihet në zjarr dhe të sjellë një çiban, hiqni nga të nxehtit dhe të lënë për 1 orë. Pini 0,3 gota 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Të gjitha trajtim merr deri në 6 muaj - 1 vit 3 muaj me prishet e të paktën 10 ditë.

Zhvishem Klubnekorni bozhure grimcuar në pluhur dhe merr 20-30 minuta para ngrënies. Norma ditore e 3-4 lugë. Aplikoni me një rinitit alergjik të fortë. Shkalla fëmijë është reduktuar në 2 lugë në ditë. Undead është shterur kur merret rregullisht për 2-3 ditë. Nëse fëmija nuk mund të marrë pluhur, ju shtoni bllokim, të bërë ëmbëlsira dhe si të tilla japin pacientit.

Bëni një përzierje e lëngjeve të karrota 3-5, 2 mollë, 1 majdanoz bandë, 2 inflorescences vogla lulelakër. Pijnë 2-3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies