Arthritis Arthritis Mjekimi mjetet juridike popullore


Artrit - inflamacion të përbashkët. Ndodh sëmundje monoartrit (inflamacion i një të përbashkët) dhe artritit (inflamacion i nyjave të shumta). Ka shumë lloje të artritit (mbi 100 të identifikuara, dhe numri i tyre është në rritje).

Arthritis mund të fillojnë papritmas dhe të shoqërohet. temperaturë të lartë dhe dhimbje të forta në nyje (artrit akute) ose të zhvillojë gradualisht (artriti kronik). Njerëz artrit shpesh të referuara si emrin e përbashkët të sëmundjes, të definuar si "nyje dhemb" (këtu gjithashtu përfshijnë reumatizmi kyçeve, përdhes, depozitat kripë, etj). Mjekët tradicionale rekomandojnë të përjashtuar nga dietë të mishit dhe yndyra, të reduktuar konsumin e ushqimeve të lartë në niseshte. Ajo është e mirë për të filluar trajtimin në verë, kur fruta dhe perime - në bollëk. Është e nevojshme që të pini qumësht të freskët unpasteurized, kefir, kos. Sasi të dobishme të pakufizuar e domate të freskëta, blueberries, Kastrati, mollë para, kumbulla, currants zi, të cilat duhet të pini lëngje të nxehtë (jo kafe) për djersitje të tepërt.

Shkaqet e Arthritis

Shkaqet e artritit varet formën e artritit. Shkaqet përfshijnë lëndimit trupor (që çon në osteoarthritis), çrregullime metabolike (si përdhes dhe psevdopodahra), faktorët trashëgues, dhe të sistemit imunitar anomali me sëmundje autoimune (të tilla si artriti reumatoid dhe eritematoz sistemik lupus), artrit mund të rezultojë sëmundje infektive, prania e vatrave të infeksionit në ndikimin e trupit të drejtpërdrejtë dhe të tërthortë të infeksioneve (bakteriale dhe virale). Nëse inflamacioni i përbashkët nuk është origjinë infektive, ajo quhet arthrosis. Osteoarthritis mund të rezultojë nga trauma, alergji, çrregullime metabolike, sëmundje të sistemit nervor, mungesa e vitaminave.

Simptomat. Dhimbje të përbashkët, veçanërisht kur shoferi, kufi shpesh vërejtur lëvizjen e tij, ënjtje dhe skuqje të përbashkët, të ndryshuar formën, duket ethe. Shumë forma të artritit (sepse ata janë sëmundje reumatike) mund të shkaktojnë simptoma që ndikojnë në organe të ndryshme të trupit që nuk janë të lidhura drejtpërdrejt me nyje. Kështu, simptomat në disa pacientë me disa forma të artritit mund të përfshijnë temperaturë, gjendra të fryrë (nyjet limfatike fryrë), humbje peshe, lodhje, rraskapitje, dhe madje edhe simptomat e organeve të tilla si mushkëritë, zemra, apo veshkat.

Mjetet juridike popullore Trajtimi Arthritis


Fshij vaj të pastër bredhi në një kompresë para-nxehur me nyje të nxehtë kripë deti. Pas fërkim paketë përsëri.

Hekura hudhër dhe shtrydh lëng. Merrni 10 pika lëng hudhër 4 herë në ditë me qumësht të ngrohtë. Në të njëjtën kohë për të ulur dhimbjet në vend lënduar për garzë fashë pryvyazuvaty natë ngjyhet në lëng hudhër. Lëkura para-lubrifikuar me ndonjë yndyrë.

Get 5 krerët e hudhër, zhvishem tyre, të prerë në copa të vogla, shtoni 0,5 litra vodka, insistojnë në një vend të errët, të ngrohtë për 10 ditë. Merrni tretësirë ​​1 lugë çaji 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Nëse tretësirë ​​duket shumë i fortë, i holluar atë para se duke e përdorur atë kypyachenoyi 3 lugë ujë. Kursi i sjelljes çdo ditë deri në fund të infuzionit.

Get 3 krerët e hudhër, zhvishem tyre, hiqni në qull me miell misri, shtrydh lëng nga limon 10. Ka edhe të vënë 1 lugë çaji rrikë. Lëng limoni, hudhër qull me miell misri qull me miell misri rrikë dhe përzierje dhe të insistojnë 3 javë në një vend të ngrohtë, të errët. Merrni 1 lugë çaji eliksir, i holluar në 1 filxhan me ujë, 2 herë në ditë - në mëngjes dhe në mbrëmje. Kursi vazhdoj derisa asnjë eliksir për fund ¬.

Pini supë nga patate në mëngjes në një stomak bosh, pastaj gjatë ditës dhe gjatë natës. Rekomandohet gjithashtu zyidaty 1-2 patate - djathë, copëtuar integruar me lëkurë.

Në artrit, poliartritin rezultate të mira janë fituar trajtim indian: pacientët kyçet tubers patate janë duke bërë të ngurta, dhe nëse fryrë nyjet e gishtave, pastaj të këputur një patate në dorën e tij si topa, dhe natën ai vuri dorën e tij në dorezë me patate ose pryvyazuyut patate të përbashkët të dhimbshme.

Çdo ditë për një kohë të gjatë që të pini me stomak bosh 0,5-1 gotë me lëng karrote.

Mix lëng e karrota, lakër dhe marule në një raport prej 2: 1: 1. Pini 0,5-0,7 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.

Mix lëng e karrota dhe selino në 1: 1 raport. Pini 0,5 - 0,7 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.

Përzierje lëng të karrote, selino dhe majdanoz në një raport prej 4: 2: 1. Pini 0.5-0,7 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.

Mix lëng e karrota dhe rrepka në një raport prej 1: 2. Pini 0,5-0,7 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.

Mix lëng e karrota, selino, majdanoz dhe spinaq në një raport prej 4: 2: 1: 2. Pini 0,5-0,7 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.

Mix lëng e karrota, selino dhe marule në një raport prej 4: 3: 2. Pini 0,5-0,7 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.

Hidh 15g e thatë trumzë servil bar copëtuar 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 15 minuta. Merrni 1 lugë gjelle 3-4 herë në ditë. E njëjta infuzion mund të fshij joints dhimbshme.

Hidh 60 g rrënjë Aralia 1 litër vodka, insistojnë në një vend të ngrohtë për 2 javë, lëkundje ditë disa herë. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë në mes të ngrënies për 2 javë.

Hidh 30 g barishte horsetail në 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 30 minuta. Merrni 2-3 gota në ditë.

Hidh 1 lugë gjelle e thatë pluhur absintit barishte 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 2-3 orë. Apliko për fasha.

Mix 10 gram lule e rozmarinë e egër, 10g copëtuar rrënjë hellebore dhe 50 g mish derri i nxehtë yndyrë. Mbush 12 orë në një tendosje vend të ngrohtë. Përdorni për fërkim në nyje dhimbshme.

Hidh 15 g rhizomes me ujë rrënjët Angelica archangelica 1 filxhan të valë. Mbush per 15 minuta, kullimin. Fërkim ca joints lënduar 3-4 herë në ditë.

Hidh 100 gram fruta buckthorn laksativ 0,5 litra vodka. Mbush për 12 ditë, tendosje. Fërkim ca joints lënduar 2 herë në ditë.

Hidh 15 g të thatë bimeve pluhur bedrentsa-saxifrage 1 filxhan ujë të vluar për 20 minuta. Merrni 1 lugë gjelle 3-4 herë në ditë.