Mjetet juridike ulçerë të vogla në gojë AFL Trajtimi popullore


Ulçerë të vogla në gojë - sëmundje e mukozën e gojës, e cila shfaqet (zakonisht në maja dhe buzë e gjuhës, të paktën në mishrat, gjuhën dhe madje edhe gjatë fyt e) blisters, plagë të dhimbshme apo e bardhë-gri ngjyra purulent verdhë me rim të kuqe të ndritshme, pu hov -zyrki duke lënë disa ulcerat tipike të dhimbshme.

Simptomat: shkelje jargëzim, vështirësi të hahet; Nyjet limfatike submandibular janë zgjeruar. Në disa raste, rrit temperaturën e trupit. Sëmundja është kronike.

Ulçerë të vogla në gojë zhvillohet si një sëmundjeje të pavarur (patogjen nuk eshte instaluar plotësisht) ose si nje komplikim te semundjeve te tjera akute, sidomos gastrointestinal. Një formë e veçantë është stomatit aftoz (gjendet kryesisht tek fëmijët. Ajo fillon me një gjendje e sëmurë e përgjithshme). Shkaku stomatit mund të zeroja, kafshoj, depozitat gurit, etj

Mjetet juridike AFL Trajtimi popullore


Vajosje dhe gargarë vyazhuchymy dhe cauterising zasobamy.Vid lehtë të hequr qafe të mëngjesit, butësisht larja e tyre me një furçë 2-3% zgjidhjen e nitratit të argjendit. Mjaft është yndyrat dy herë me një interval prej një dite. Ju thjesht mund të shpëlaj gojën disa herë në ditë me ujë shumë të nxehtë (nuk e djeg veten!). Ky mëngjes dhe herë zazhyvayut.Dva një javë (për të parandaluar njerëzit të predispozuar për këtë sëmundje) duhet shpëlarje gojën me një zgjidhje të dobët të shap, dhe shpëlarje gojën tuaj pas çdo zgjidhje vakt të përbërë nga kripë (B5 g), natrium (85 d) ure (2,5 g).

Si një antiseptik dhe përshpejtimin mjete shëruese mëngjes është e rekomanduar për shpëlarje gojën vijim medikamente bimëve, lule lugë gjelle tharë elderberry, një gotë me ujë të valë. Ju gjithashtu mund të përdorni futjen e manave të thata (të përgatitur në të njëjtën mënyrë). Përdoret si një dezinfektues të dobët.

2-3 lugë barishte Hypericum perforatum në 2 gota me ujë të valë. Ajo është përdorur si një agjent antiseptik, antibakteriale që stimulon rigjenerimin indeve.

Lugë gjelle Calendula officinalis (kumak), derdh një gotë me ujë të valë, kuzhinier për 10 minuta. Ajo është përdorur si një anti-inflamator, antibacterial, agjent reheniruyuschee.

15 g të thara gjethe çaji shelg i ngushtë, derdh një gotë me ujë, vlim 15 minuta, të lënë për një orë, ikjen. Përdoret si një agjent i fuqishëm anti-inflamator.

15-20 gram lule kamomil në një gotë me ujë, infuzion e konsiderojnë duke shtuar 4 g të acidit borik. Ajo është përdorur si një anti-inflamator dhe antiseptik."