Metodat e Insomnia Trajtimi popullore


Gjumi është burim i forcës tonë, balsam për shpirtin e të sëmurëve, më i mirë i të gjitha barnave. Sipas mitologjisë së lashtë greke, zot i gjumit është Hipnos.Bilshist rriturit kanë përjetuar pagjumësia të paktën një herë në jetë. Rreth 30% -50% e popullsisë vuajnë nga pagjumësia, dhe 10% kanë pagjumësi kronike.

Në personin e gjatë pa gjumë nuk mund të bie në gjumë ose zgjim ndodh shumë më herët se zakonisht, dhe gjumi gjatë natës disa herë e ndërprerë për një kohë të gjatë; në raste të tjera, gjumë të gjatë, por jo thellë.

Insomnia është klasifikuar zakonisht i bazuar në kohëzgjatjen e detyrës. Jo të gjithë pajtohen në një përkufizim, por në përgjithësi, simptomat zgjasin më pak se një javë janë klasifikuar si simptoma të përkohshme pagjumësi 1-3 javë janë klasifikuar si pagjumësia afatshkurtër, dhe ato më shumë se tri javë janë klasifikuar si pagjumësia kronike.

Pagjumësia ndikon në të gjitha grupmoshat. Fëmijët dhe të rinjtë të fjetur më gjatë, dhe njerëzit e vjetër - më pak. Në mesin e të rriturit, pagjumësi prek gratë më shpesh sesa burrat, edhe pse shumica e grave fle më shumë se meshkujt. Pune fle amvise të mirë dhe pensionistët. Nga i ri më keq se të tjerët flenë nxënësit dhe shkollat. Incidenca tenton të rritet me njerëzit vikom.U me rritjen excitability e çrregullime nervore gjumit shkaktojnë edhe arsyet më të parëndësishme. Insomnia është një i gjatë, rraskapitës, gjumë i cekët kur shoqërohet me ëndrrat e gjalla, ndonjëherë ëndrra të këqija. Ajo mund të shkaktohet nga sëmundje të ndryshme të përgjithshme, të shoqëruar nga sëmundjet e qarkullimit apo periudhave të shkurtra të sistemit nervor të kollitjes, gulçim.

Shpesh pagjumësi prek njerëzit të angazhuar në punë të vazhdueshme mendore. Shumë prej tyre shpenzojnë forcave irracionale perevtomlyuyutsya. Midis tyre, shumë entuziastë artificialisht inkurajoj veten çaj dhe kafe rritur përqendrimin. Por ajo heq lodhjen vetëm në kohë, lodhje nuk është hequr dhe është ende në rritje. Në mënyrë që të mos ndihen pagjumësi nervor duhet të shmangur të fuqishme mbrëmjet mendore e punës dhe klasat. Ndikimi negativ në cilësinë e gjumit të japin alkool, nikotina, drogat. Është shqetësime shumë të rrezikshme gjumit të vazhdueshme të shkaktuara nga paketim fund. Rëndësi të madhe është duke fjetur temperaturën. Mbushur dobët në të nxehtë dhe unventilated natoplenomu dhomë dhe menjëherë pas duke bërë një dush të nxehtë para gjumit. Edhe presionin e ajrit ndikon gjumë: në male njerëzit flenë më gjatë se fushat.

Lufta kundër pagjumësi


Mjetet juridike në shtëpi për të luftuar pagjumësi në të shëndetshme, por njerëzit lehtësisht nervoz kufizohen kryesisht me respektimin e gjumit të duhur dhe procedurat e thjeshta gjumit qetësues. Në pagjumësi zgjatur së bashku me trajtimin, mjek i emëruar rekomanduar një metodë sistematike për disa kohë disa ilaçe të thjeshta tradicionale.

Për të parandaluar pagjumësi duhet të shkoni dhe të merrni deri në të njëjtën orë, duke ndjekur ritmin natyror biologjik për trupin. Ajo është e mirë për të shkuar herët dhe të marrë deri në fillim.

Një ilaç i mrekullueshëm për pagjumësi - një dietë e zarzavate të freskëta, fruta dhe lëngje nga ta. Darka ishte i detyruar të jetë një fillim dhe shumë të bollshme, të përfshijë vetëm një vakt të lehta. Para se të shkojnë në shtrat gjysmë ore shëtitje jashtë të dobishme.

Merrni 20 gram gjethe koriandër fruta e ca balsam, oe limon, nenexhik fletë karamele mente. Të gjitha materialet e papërpunuara insistojnë përzier me 100 ml alkool të pastër dhe 20 ml ujë. Tendosje 24 orë dhe shtrydh të lëndëve të para; shami ngjyhet në tretësirë ​​vënë në tempull dhe në kokë për pagjumësi dhe dhimbje koke.

Merrni peshën e 2 pjesëve të karamele mente dhe fletë nenexhik fletë tërfil ujë, 3 pjesë rrënjë Angelica dhe rhizome e rrënjë sanëz. 1 lugë gjelle e përzierje krijoj 1 filxhan ujë të vluar, tendosje 1 orë dhe pi 03 gota 3 herë në ditë.

Merrni në pjesë të barabarta nga pesha e frytet e kopër, fruta qimnon, Motherwort bar dhe rhizomes Valerian me rrënjët. 1 lugë gjelle e përzierje krijoj 1 filxhan ujë të vluar, tendosje 1 orë dhe pini 0,3 gota 3 herë në ditë.

Merrni në pjesë të barabarta nga pesha e kone hop, rrënjët e rrënjë sanëz, limoni letër ca balsam, oe, fruta dëllinjë, horsetail barishte. Hidh 1 lugë gjelle e përzierje dhe 1 filxhan ujë të valë dhe të lënë të ftohtë. Merrni 1 -2 gota e mbrëmjes infuzion.

Merrni peshë deri 1 prej kone hop dhe karamele mente fletë nenexhik, fletë 2 pjesë ca balsam, oe limon, lule kamomil, buckthorn leh, rhizome Valerian rrënjë. Përgatitja për detyrë supë 1 lugë gjelle në 1 gotë me ujë të ftohtë. Merrni 1-2 gota një natë.

Pini natën qetësues teas me kamomil, lule murrizi, u rrit hips. Në vend të duke shtuar mjaltë sheqer. Brewed si çaj, ndonjë numër të materialeve, në varësi të shijes, por hips duhet të vendoset në një banjë me avull për 20 minuta.

Gjatë natës së 10-20 ditëve nga marrja 21 pika tretësirë ​​të alkoolit të Leonurus (n. Leonurus). Ju mund të bëni dhe ekstrakt (1 lugë gjelle e bimëve, derdh një gotë me ujë të valë. Merrni një natë ose një filxhan çerek tri herë në ditë për 15-20 min. Para ngrënies.

Nëse këto pije ju nuk e pëlqen, pini një gotë një natë e qumështit të nxehtë, duke shtuar në të një copë rrugë medu.Do, mjekësia tradicionale ka besuar gjatë hipnotike mjaltë. Ëndrrat kështu që ju e ëmbël!