Vitaminat dhe rëndësia e tyre


Nuk është e qartë pse, është e paqartë se pse, por disa mbeten besimi i verbër që çdo ditë mollë detyrueshme jep trupit me të gjitha vitaminat e mundshme. Çfarë është ajo, por ky supozim është zhdukur me siguri larg nga realiteti. Ashtu si ai apo jo, ju duhet të konsumojnë vitamina (për lëkurë të shëndetshme, thonjtë, flokët ...). Pa ata - kudo në pranverë tonë pasigurt. Por ku janë këto vitamina për të marrë, në vend - çfarë për të ngrënë?

Vitamina A gjendet në karrota, marule,

pjeshkë, kajsi, pjeprat, misri, banane, kungull, vaj cod mëlçisë, vezë, krem ​​kosi, spinaq. Përmirëson shikimi, stimulon sistemin imunitar, promovon shërimin dhe rinovimin e lëkurës, ndihmon të mëlçisë - të gjithë atë të domosdoshëm vitaminë A.

Vitamina B1 rregullon metabolizmin e karbohidrateve dhe ekuilibër të ujit, të zvogëlojë nevojën për insulinë dhe përmban bukë me krunde, mëlçisë, maja, qumësht, mish derri, drithëra, bollgur dhe mish të ligët të freskëta.

Vitamina B2 i pasur në pothuajse të gjitha produktet e qumështit, maja dhe furrë. Plus - mish dhe peshk. B2 është një domosdoshmëri për fëmijë: ajo stimulon rritjen e një organi të ri dhe normalizes metabolizmin.

Vitamina B6 është gjetur në maja, mëlçisë, bukë thekre, patate, mish, peshk, fasule, bizele dhe soje. Çfarë të dobishme? Wb rregullon veprimtarinë e sistemit nervor është i përfshirë në metabolizmin e aminoacidet, karbohidratet dhe yndyrna, për më tepër - forcon tkurrje të muskujve të zemrës.

Vitamina B12 - është përsëri mëlçisë dhe mish. Plus ajo është në yolks vezë dhe veshkat. Vitamina e mirë për të mëlçisë (vet tuaj) dhe sistemin nervor, por edhe aktivizon mekanizmin e koagulimit.

Vitamina C - një gjë serioze, rrit rezistencën ndaj infeksionit. Një vitaminë gjendet në të gjitha agrumet tuaj të preferuar, majdanoz, u rrit hips, currants zi, lakër, kivi, brokoli dhe selino.

Vitamina D ju merrni nga yndyra peshku, vaj mëlçisë cod, vezë, yolks vezë. mushrooms, qumësht dhe gjalpë. Kjo vitaminë është tërësisht: ajo rregullon metabolizmin fosfor-kalcium dhe forcon kockat në mënyrë të përkryer.

Vitamina E është si bajame, arra, bizele të njoma, selino, e gjelbër

Majdanoz. Misër, fasule psheiichnych, agrume dhe vaj perimesh. Task vitaminë ndikim pozitivisht në proteina dhe yndyrë metabolizmin dhe të mbrojtur trupin për shkak të mungesës së oksigjenit.

Vitamina F përshpejton procesin e shërimit të lëkurës në të mukozës mëngjes, siç gjendet në vajrat bimore konvencionale (në luledielli, misri, ulliri).

Vitamin PP në formën e bizeleve lehtësi tretshëm mbajtura. Fasule dhe bishtajore të tjera. Ai është një efekt i dobishëm për muskujt e zemrës, dilates enët e gjakut dhe përmirëson funksionin e mëlçisë.