Metodat dhimbje koke Mjekimi popullore


Dhimbje koke vetvete nuk është një sëmundje por një simptomë, dhe simptomë e një gamë shumë madhe e sëmundjeve. Dhimbje të lidhur me acarim të mbaresa nervore në zgavrën e kafkës në indet e buta të kokës dhe fytyrës; Një nga kushtet më të zakonshme të dhimbshme. Shoqëruar shpesh nga sëmundjet e brendshme, infeksionet, helmimi, çrregullime të ndryshme nervore dhe mendore. Nëse dhimbje koke shoqërohet me ethe dhe tensioni i muskujve në qafë apo kur uljen mjekër në gjoks, dhimbje në qafë, ajo mund të tregojë mundësinë e meningjitit.
Shkaqet e dhimbje koke shpesh janë shkelje të qarkullimit intracranial (p.sh., migrenë), tension të lartë të gjakut (hipertension), të tepërta ose të stagnimit të gjakut në enët e trurit, ose, anasjelltas, anemia e trurit.
Dhimbje koke mund të shkaktojë rritjen e presionit intracranial për shkak të lëndimit të kokës. Në këtë rast, dhimbja është e shoqëruar zakonisht me marrje mendsh, të vjella.
Një nga arsyet e zakonshme - akumulim në gjakun e disa produkteve të metabolizmit normal ose të dëmtuar
Dhimbje koke mund të jetë një shenjë e presionit të lartë të gjakut. Kontrolloni presionin, sidomos kur koka dhemb, por më shumë në mëngjes.
Ndonjëherë dhimbje koke mund të ndodhë në njerëz krejtësisht të shëndetshëm, si rezultat i lodhjes së rëndë fizike, sistemin nervor ose ndonjë faktorë të jashtëm.
Pacientët me dhimbje koke shpesh kanë frikë se ata kanë një tumor të trurit. Në tumoreve të trurit zakonisht vërejtur konstante dhe gradualisht intensifikojë dhimbje koke. Paraliza e të ashtuquajturave ndryshime të personalitetit - një simptomat e vona. Prandaj, në qoftë se i dyshuar tumor të trurit, ju duhet të ngutemi me anketës, edhe në qoftë se testet janë të shtrenjta apo të vështira për pacientin.
Në përgjithësi, dhimbje koke të përsëritura mund të tregojnë një gjendje të rëndë. Në këtë rast, një mjek dhe një ekzaminim mjekësor për të identifikuar shkakun e çrregullimit. Nëse ju praktikisht të shëndetshme dhe dhimbje koke pa simptoma shoqëruese ju merrni vetëm në mënyrë sporadike, ajo mund të shkaktohet nga stresi emocional. Këtu ne vetëm flasim për një dhimbje koke të tillë.

Largimi i origjinës së koke zakonisht është mjaft e lehtë. Në këto raste, procedura është mjaft gjumë, ushqim, punë dhe mënyra tjetër, hiqni shkaku të jashtëm. Në vend të barnave të zakonshme analgjezik mund rekomandojmë si në vijim:
Kur një dhimbje koke nga të rëndë lodhje mendore e dobishme për të marrë një dush të ngrohtë apo edhe të zhytur në këmbët e ujit të nxehtë të këmbëve 10-15 minuta. Ajo është gjithashtu e mirë për të pirë një gotë me infuzion të nxehtë karamele mente (një lugë çaji barishte për gotë me ujë të valë) ose ha harengë, e cila përgjithësisht ndihmon me lodhje mendore. Sigurisht, kjo është e dobishme për gjumë dhe pushim.

 Kur dhimbje koke shkaktohen nga anemi dhe të përgjithshme. Dobësimi i trupit (të dy nxënësit Dilated vëzhguara, norma rënie, ballin papritmas bëhet e ftohtë), ju duhet të lidhë një shall kreu i ngushtë dhe shtrihem në mënyrë që koka dhe këmbët ishin në të njëjtin nivel. Pini kafe të fortë.

 Ashpërsia e dhimbje në kokë dhe mund të shoqërohet me veshur syzet me lente të gabuar nëpërmjet cili perenapruzhuyutsya shumë sytë. Këto syze nevojën urgjente për të zëvendësuar.

Për të hequr dhimbje koke e dhimbshme që lidhen me clogging e stomakut dhe ethe, ne duhet së pari të përpiqemi për të nxitur të vjella dhe stomak të pastër të mirë. Në krye të vendosni një kompresë të ftohtë.

Në kokë të rëndë nga zgjerimi gazra në stomak - vënë një klizmë me ujë të pastër dhe të marrë gojarisht në sheqer disa pika vaj livando.

Këshilla Përgjithshëm

• dhimbje koke Shpeshta mund të lirohet me ndihmën e masazhit ndonjëherë është e dobishme për të vetëm të relaksoheni me sytë mbyllur.
• Kur një dhimbje koke shkaktohen nga stresi emocional, teknikat efektive e relaksimit të tilla si meditimi.
• Ju mund të përdorni balsam "Golden Star". Një sasi e vogël e ca balsam, oe duhet të lyej ballin dhe tempuj dhe hundën.
• Ndihmon çaj të ngurta të gjelbër apo të zi, në qoftë se ju shtoni një majë e nenexhik në të. Pas një filxhan çaj kësaj dhimbje koke duhet të shkoni.

Metodat dhimbje koke Mjekimi popullore


Ftohjet gjithashtu shoqërohet shpesh me dhimbje koke. Në këtë rast, mjetet juridike popullore rekomanduar në vijim:

Në hundë të ftohtë dhe i lëngshëm me dhimbje koke vajosësh mente. ballin vaj, tempuj, prapa veshëve, prapa i kokës. . Ajo është e mirë për të hequr fillimin dhimbje koke.

Me të fortë koke smeared ballin dhe tempujt zhvishem tul limoni integruar. Nëse pacienti është temperatura shumë të larta, mishi i ngrohtë i një më të mirë pak.

 Infusion Korytsya1 / 8 lugë çaji kanellë derdh një lugë gjelle ujë të ngrohtë (jo të vluar ujin!), Të ëmbël, të lënë për gjysmë ore dhe do të marrë 2 sips një orë. Me dhimbje koke të forta të bërë kanellë ekstrakt më të koncentruar. Me tretësirë ​​unsweetened kanellë bëjë kremra në kokë, dip një leckë në të dhe bashkëngjitur në tempuj. Nëse ju nuk e pëlqen erën e kanellë, shtoni një rënie prej supë ose livando. - Vaj Mint. Nëse ju keni mjaft erë kanellë dhe kjo nuk do të irritojë ju, fshij në gjalpë dhe pluhur kanelle obmazhte këtë "krem" ballit dhe tempuj, pas larjes fytyrën me sapun dhe ujë të nxehtë për të pastruar poret për absorbimin më të mirë të ilaçeve.

Migrenë është një tip shumë i zakonshëm i dhimbje koke. Ajo karakterizohet nga sulme të papritur të dhimbjes atje, shpesh mbulojnë vetëm njërën anë të kokës. Sulm migrenë Zhvillimi është paraprirë shpesh nga ndjenja e dobësisë, të qenët i përgjumur, të përzier, ndezje "fluturon" para syve të tij. Dhimbje koke zhvillon gradualisht, shpesh i shoqëruar nga nauze dhe të vjella madje, intolerancën ndaj zhurmës, shkëlqim verbues, erë të mprehtë. Kohëzgjatja e sulmit ndryshon nga disa orë në disa ditë. Shkaku i sulmit migrenë është qarkullimi i dobët i pjesëve të caktuara të trurit, shpesh duke rezultuar në vrull të shkurtër të enëve të gjakut, duke shkaktuar rritjen e presionit intracranial. Personat që vuajnë nga sulmet e vazhdueshme migrenë, duhet të jetë nën mbikëqyrje mjekësore për shkak dhimbje koke mund të jetë gjithashtu një shenjë e sëmundjes së rëndë të trurit.
Mjetet juridike në shtëpi të vjetra që janë të rekomanduara për sulmet migrenë:

Në një përshtatje e painkillers rekomanduara dhe pilula gjumi. Disa të ndihmojë banja e nxehtë këmbë, kompresa të nxehta ndonjëherë mbi kokën e tij, duke e akuzuar kokë të shtrënguar, pije të nxehtë. Është e këshillueshme për të pastruar zorrët.

2. Nëse dukuri e dhimbje një gjysmë kokë kthen të kuqe, atëherë kjo parti duhet të vihet locion ftohtë,. dhe të vënë këmbët në ujë të nxehtë. Nëse koka është zbardhen (hedhura gjak) i sëmurë, atëherë ajo është e locion nxehtë put. Nëse diferenca në çelës ngjyra është emërtuar, është e dobishme që të lidhin një kokë të nxehtë peshqir, kapjen uiski, dhe uiski për të vënë në një fetë limoni të freskët.

 Apliko për tempujt dhe e bëra ballin shkurtuar një pjesë të madhe të aloe dhe shtrihem në një dhomë të errët për 30 minuta.

Kur dhimbje koke është e rekomanduar për të lyej ballin dhe tempujt lëng hudhër.

Vendos një fashë garzë mbi ballin e tij me feta patate të papërpunuara.

Bashkangjit për ballin dhe tempuj të ngrohtë patate të ziera në lëkurat e tyre. Kjo paketë do të ndihmojë të ndaluar inflamacion në sinuseve ballore dhe nofullës, të cilat shpesh shkaktojnë dhimbje koke.
Ju duhet gjithmonë të ketë në jastëk në shtëpi të mbushur me gjethe të një përzierje lavrovyshnevyh, dafinë, lavrokamfarnyh eukalipt, lë mirrën. Bëni një përzierje e pjesë të barabarta nga pesha, përzierje dhe qep fort. Në dhimbje koke shkoj këtë jastëk manar bezdi për 2-3 orë. Gjobë mjet.
 Pini përgatitur fllad (jo më vonë se 15 minuta pas gatimit) lëng patate: 0,25 gota 1 - 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Merrni për 7-10 ditë.

 Në dhimbje koke të rënda, mjekësisë tradicionale rekomandon për 1 ditë për të ngrënë patate: 1 patate kg pastra, gatuaj pa kripë. Pastaj kullimin e ujit dhe patate pa kripë është një ditë e zhytur në sheqer. Kur etje nuk mund të pini, ju duhet të prisni deri në mëngjes. Përsëriteni trajtim pas 1 muaji.
Infusions Bimët Primula
Rrënjët, rrjedh dhe lë të grimcuar. Një lugë çaji i kësaj mase derdh një gotë me ujë të zier, 1/2 orë, ftohur, thahet. Pini 1/2 filxhan 2 herë në ditë. Mjet ka një efekt dritë hipnotik, ndihmon me dhimbje koke, eksitim tepruar.

Infuzion i lë knyazhnyk siberian 3-8 g gjethe të thata në 200 ml ujë.

Infuzion e lule bli Përgatitjet në formë zemre popullor mjekësi popullore "ngjyra gëlqere" është përdorur si një qetësues dhe dhimbje mjekim për çrregullime nervor, dhimbje koke.

Kur dhimbje koke nervor bërë aq mirë, unë do të shtypni arterie në tempuj për 10-15 sekonda, pastaj menjëherë të zbres duart - nxitojnë të gjakut në kokë dhe dhimbje të largohem.

 10 karafil të hudhër Hidh 50 ml qumësht, të sjellë një çiban dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 5 minuta, cool, tendosje. 5-10 pika e lëng mishi pikoj Në vesh pas 1 minutë supë tërhiqet nga kreu veshit tilted. E njëjta gjë është bërë me vesh të tjera. Këto procedura janë të mirë në lehtësimin e dhimbje koke.


Dhimbje koke kronike me origjinë nervor, janë kokën larmishme dhe mbresëlënëse e vende të ndryshme - të gjithë kokën, uiski, ballin, dhe nganjëherë vetëm kokës, duke treguar të jashtëzakonshëm pacientin përgjithshme nervozizmi. Ai kishte nevojë për pushim, pushim, tonik.

Më poshtë është disa këshilla të përgjithshme dhe rekomandimet e mjekësisë tradicionale që mund të përdoren për dhimbje koke të natyrave të ndryshme dhe origjinës. Megjithatë, duhet të mbahet mend se përveç efektit analgjezik trajtimit ende ka ndihmojë për të eliminuar arsyen që shkakton dhimbjen. Prandaj, përdorimi sistematik i këtyre mjeteve duhet të përdoret vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj.

Do të thotë dhimbje koke të destinuara për përdorim të jashtëm:

1. nuhatje fshihen gjethe e thatë dhe në krye të lulëzuar e rigon.

2. zbatohet për kokë seksionin e pacientit e gjetheve të freskëta të lakër ose jargavan normal.

3. Frutat fara koriandër - 20 g, letër balm - 20g, gjethet karamele mente - 20 g
Shuma e specifikuar e papërpunuara këmbëngulin 24 orë në përzierje prej 100 ml
-voho 96% etanol dhe 20 ml ujë, kullimin dhe shtrydh të lëndëve të para. Tretësirë ​​shami ngjyhet zbatohen për tempujt dhe qafës.

4. Ju gjithashtu mund të lidhet në ballin, përfundoi në leckë, nuk feta e dendura të patate të papërpunuara apo manaferrat dëllinjë grimcuar, bukë ngjyhet në verë.
Aplikoni në jo inflamacion!
5. Ndihmon gjithashtu duke aplikuar një përzierje e brumë kosi, e ëmbël, rue dhe uthull

6. Merrni 3 bardhë veze, pidmisyty atyre një shafran pak dhe smeared një ilaç të tilla si vaj, në fakt në një peshqir të lidhur me ballin e tij.

7. Pritini off me një thikë të mprehtë lëvore limoni i freskët në rrethin e lartë, qartë ajo e materies së bardhë dhe anën e brendshme të lagësht bashkangjitur në tempull, dhe nëse është e nevojshme, për të dyja. Kriklla rrinë shumë shpejt dhe në mënyrë të vendosur në trup, dhe në një kohë të shkurtër tërheq cepin e njolla të kuqe që kruar, por dhimbje koke pas kalon disa kohë. Rrethi Lemon nuk duhet të tërhiqet deri dhimbje koke nuk punon. Nëse rrethi para se ai të bie, ajo i takon të bëjë të freskëta. "

8. A duhet të përdorin "tru i vogël në BTE kockave" vë llapë sinapit shkoj me rrepkë zi.

9. hundë litar supë ujore borzilok dhe hellebore lëng rrënjë ose rrënjë bari Swallow (derdh pak në dorë dhe barazim).

10. Ulët dy duart në bërryla e tij në ujë shumë të nxehtë dhe për të mbajtur këtë formë derisa dhimbja ndalon, të gjithë ndërsa duke shtuar, nëse është e nevojshme, me ujë të nxehtë.

11. dhimbje të përsëritura në qafë (por jo origjina nervor) provoni këtë mënyrë: kokën pomotaty lart dhe poshtë 2-3 herë, pastaj në të djathtë, sup të majtë në 2 - 3 herë, pastaj pushojnë të gjitha lidhjet qafën, A kokën tërthorta për një dhe një tjetër. Kjo gjimnastikë të kryer në mënyrë të përsëritur, dhe pastaj, në qoftë se dhimbja nuk është qetësuar përsëri pas një kohë.