Metodat e trajtimit akut bronkit tradicionale


Bronkit - një sëmundje inflamatore e bronke me lezion primar të membranës mukoze. Bronkit dalluar mes akute dhe kronike.

Bronkit akut - inflamacion i mukozës bronkiale. Bronkit akut zakonisht zhvillohet si rezultat i infeksionit dhe është e shoqëruar shpesh nga traktin e sipërm respirator. Ai kontribuon në shfaqjen e dobësimit të trupit, hipotermi mund të shkaktohet nga bakteret, si dhe reaksione alergjike ose acarim vozduhoprovodyaschyh trakt nga inhalimi i gazrave të caktuara apo kimikatet. Bronkit akut është më e zakonshme në fëmijët e vegjël dhe të moshuarit. Pëlhurë Bronkit kalon përgjatë mureve të fryrë dhe sekretojnë sasi të mëdha të mukusit. Kollitjes është një refleks që punon për të pastruar sekrecionet nga mushkëritë. Kollë - është një nga funksionet më të rëndësishme mbrojtëse. Roli i tij është për të pastruar rrugët e frymëmarrjes. I dobishëm vetëm i lagësht në të cilën mukusit fluide hiqet me lehtësi.

Simptomat: ngjirurit e zërit, hundë i lëngshëm, gudulisje në fyt. Pastaj duket kollë e thatë, dobësi, dhimbje në shpinë dhe gjymtyrë. Sëmundje të rënda të shoqëruara me temperaturë, gulçim. Kollë zakonisht pomyakshuyetsya disa ditë më vonë mukusit.Ndër mjetet juridike në shtëpi që lehtësojnë sëmundje përfshijnë bën të dalë djersë, që ul temperaturën dhe droga expectorant.

Para së gjithash është e nevojshme për të siguruar pacientit me djersë, për të cilat ai duhet të pini 3-4 gota e supë ndonjë djerse-inducing bimëve: i urtë, nenexhik, çel bli, elderberry dhe xhenxhefil me mjaltë. Sigurisht, ajo është shumë efikas. Si çaj bën të dalë djersë me ma shtoi fruta Lina (bllokim të thatë ose i ngrirë, por jo).

Ajo është gjithashtu e dobishme për të thith rënie të rastit të vaj bajame në sheqer. Një expectorants mira është lëng qepë.

Në fazat fillestare të sëmundjes për të lehtësuar ndarjen e pështymë kollë e thatë mund të jetë ndezur pije hirrë. Ajo është gjithashtu e mirë për të marrë lëng të qepë.

Pound 1 e verdhë veze veze, 0,5 lugë sodë buke dhe një lugë gjelle mjaltë. Kjo derdh një gotë me pije të nxehtë qumësht ngadalë, mundësisht në pije gjumit.

Një gotë me lëng të freskët të farës së karrota përzierje me një lugë pak e mjaltë. Merrni 1 lugë gjelle 4-5 herë gjatë ditës

Lugë gjelle pluhur barishte horsetail krijoj dy gota e ujë të zier për 2-3 orë, filtër. Merrni 1 lugë gjelle 5-6 herë në ditë.

Nëse, pavarësisht masave të marra, rritjet e sëmundjes, zayavytsya ethe, kollë bëhet më i thellë, atëherë gjoks pranë fytit dhe në këmbë duhet të vihet mustardë dhe për të mbajtur ato deri durim të mjaftueshëm. Nëse ka asnjë Llaçe të gatshme mustardë ose mustardë thatë, njomet leckë me terpentinë (rafinuar apo papërpunuar), e shtrydhur atë mirë dhe të vënë në vend këto 15 minuta, jo më shumë. Nëse asnjë terpentinë, pastaj të zëvendësojë atë me rrikë integruar. Ju gjithashtu mund të përdorni piper Highlander (ujë piper).

Në vend të çaj ose kafe pacienti është rekomanduar që të pini qumësht të nxehtë me mjaltë dhe një majë e kripë, por duhet nekypyachenym mjaltë pari prokypyatyty, apo mjaltë vetëm forcojnë kollë. Në mbrëmje ju duhet të pini në vend të zierje çaj filxhan djersitje trav.1 e qumështit, të ziera hedh një lugë gjelle e dhisë yndyrë. Llokoçis deri sa i shkrirë, shtoni një lugë çaji mjaltë dhe maja e një sode lugë. Llokoçis dhe pije të nxehtë. Pastaj shtrihem në shtrat i mbështjellë 2-3hodyny mirë. Trajtimi mund të plotësojë fërkim e armëve, këmbët, gjoks, yndyrë shkrirë përsëri. Pastaj edhe zakutatysya të jetë e mirë në rroba të ngrohta për 2-3 orë.

Në bronkit akut 100 gram fara liri tokësore, 20 g të frutave anise pluhur, 20g pluhur rrënjë xhenxhefil të përziera tërësisht me 0,5 kg hudhër-Medo-ing përzierje. Merrni 1 lugë çaji 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Recetë e përkryer për trajtimin e bronkit: 1 kg e pjekur domate dhe hudhër 50 g bluaj në myasorubtsi, 300 g të hekura rrënjë rrikë. Mix shije luledielli. Organizoni në kavanoza qelqi dhe për të mbajtur mbyllur fort në frigorifer. Përdorni: fëmijët 1 lugë çaji para ngrënies 3 herë në ditë, të rriturit - 1 lugë gjelle para ngrënies 3 herë në ditë. Para mori ¬ ment të ngrohtë në temperaturën e dhomës.

Peel 3 krerët e hudhër dhe limon me 5 të zhvishem, por pa fara kalojë nëpër mulli apo fshij në një rende gjobë, hedh 1 litër ujë në dhomë temperaturës kypyachenoyi dhe të mbajtur në një tenxhere të mbyllur 5 ditë, ikjen, shtrydh kusurin. Merrni një agjent zgjidhjen në sëmundjet e mushkërive dhe bronke 3 herë në ditë për 1 lugë gjelle 20 minuta përpara se të hahet.

Shkrihet mjaltë në 0,5 gota verë port dhe llokoçis mirë. Peel dhe pure hudhër. Cook 40-50 ml vajguri. Para se të shkoni për të fjetur mirë për kile-metra me ndershmëri com njëpasnjëshëm në qull me miell misri dhe veshin çorape leshi. Fshij vajguri gjoks, veshin të brendshme të ngrohtë dhe pini 1 filxhan verë e portit dhe mjaltë. Procedura kryhet në baza ditore për të kuruar.

Në bronkit akut 1 kreu i hudhër grimcuar në qull me miell misri, 2 limon me lëkurë bluaj, por pa fara, të përziera me 300 g sheqer dhe 0,5 litra birrë, vlim në një banjë me ujë të vluar në një enë të mbyllur për 30 minuta, kullimin. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Merrni 5-6 karafil të mëdha të hudhër, gjysmë kile në qull me miell misri, të përziera me 100 g gjalpë dhe një bandë e kopër copëtuar imët. Mëngjes, pasdite dhe në mbrëmje përhapur përzierje në bukë. Ky vaj gjithashtu ndihmon me pneumoni.

Hudhër finely copëtuar (1 kokë) vlim qumësht të freskët për sa kohë që ajo të mos bëhet butë. Rub në të njëjtën qumësht, shtoni 1 lugë çaji lëng nenexhik dhe mjaltë 2 lugë gëlqere. Merrni çdo orë 1 lugë gjelle për një kollë ditë bëhet më e butë.

Disa herë në ditë për të përtyp deri 1 karafil fragmentimit me ndershmëri ¬ ca 1 lugë çaji mjaltë lulesh.

Merrni 1,3 kg mjaltë gëlqere, 1 filxhan gjethe të prera imët të aloe, vaj ulliri 200 g, 150 g të buds thupër dhe lule 50g gëlqeres. Para përgatitjes ilaçe ndërprerë dhe larë me ujë kypyachenoyu aloe gjethe vënë mbi 10 ditë në një vend të ftohtë dhe të errët. Shkrihet mjaltë dhe e vënë atë në lë grimcuar e aloe. Përzierje është steamed mirë. Më vete vlim 2 gota e buds thupër ujë dhe çel bli dhe prokypyatyty 1-2 minuta. Tensionuar supë dhe shtrydhur derdh në mjaltë të ftohur, trazim dhe derdh në 2 shishe, secili duke shtuar vaj ulliri në mënyrë të barabartë. Shitore në një vend të freskët. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë. Shake para përdorimit.

Hidh 4 të mëdha fletë aloe 0,5 litra verë dhe të lënë për 4 ditë. Merrni 1 lugë ëmbëlsirë 3 herë në ditë.

Për të lehtësuar ndarjen e pështymë është e dobishme për të pirë lëng boronicë me shurup sheqeri ose mjaltë. Mjetet duhet të marrë 1 lugë gjelle sa më shpesh të jetë e mundur. Në të njëjtën kohë ajo është e rekomanduar për të pirë çaj me gjethe të dredhëzave.

Përgatitja lëng të freskët lakër, shtoni sheqer (2 teaspoons në 1 filxhan). Merrni 2 herë në ditë për 1 gotë si një expectorant.

Përzierje raport ne peshe prej 1: qepeve 2 hekura, molla, mjaltit: 1. Për trajtimin e bronkit tek fëmijët, të shoqëruar drithëra ¬ prob-, të marrë të paktën 6-7 herë në ditë, pavarësisht nga vakt.

Lëng karrote kypyachene qumësht të nxehtë dhe mjaltë në një raport prej 5: 5: 1 insistojnë 4-5 orë dhe pini në një të ngrohtë 0,5 gota 4-6 herë në ditë.

Mix 1 filxhan lëng të freskët karrota me 2 teaspoons e mjaltë. Marrë 1 lugë 4-5 herë në ditë.

Mix 300 g mjaltë dhe 1 leter aloe finely copëtuar, derdh 0,5 litra kypyachenoyi ujë, vihet në zjarr, të sjellë një çiban dhe për të mbajtur për ngrohje të ulët për 2 orë, pastaj të ftohtë dhe të lëvizin ¬ thata. Shitore në një vend të freskët. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë.

Freskët lëng karrote përzier me qumështin ngrohtë në një raport 1: 1, por marrë 0,5 gota 4-6 herë në ditë.