Metodat dizenteri tradicionale të trajtimit


Dizenteri - një sëmundje infektive që karakterizohet nga lezione e zorres dhe dehjes përgjithshme. Patogjenët dizenteri - bakteret e zorrëve të familjes.
Varësisht nga dizenteria patogjen bakteriale dhe të dalluar amebic.
Dizenteri bakterial i shkaktuar mikrobet palochkovomu që hyjnë në trup nëpërmjet gojës së një personi të shëndoshë në kontakt me personin e sëmurë apo batsylonosiyem. Kontaminimi i ushqimit grimcave dizenteri stol pacienti mund të ndodhë nëpërmjet mjeteve të tërthorta fluturon, duart e pista batsylonosiyiv apo personat që kanë qenë në kontakt me pacientë. Kushtet e Anti-sanitare në shtëpi dhe se rregullat e higjienës personale të kontribuojnë në përhapjen e sëmundjes. Ato janë ruajtur në ushqim afatgjatë (qumësht, gjalpë, djathë, perime), ndërsa mbijetuar në tokë dhe ujë. Shumica shpërthimet e vërejtura në verë dhe në vjeshtë.

Kjo sëmundje serioze njerëz të ndjeshëm të të gjitha moshave, por ajo më së shpeshti prek fëmijët e vegjël. Bacil dizenteri duke shkaktuar inflamacion në zorrë dhe sëmundjeve të përgjithshëm metabolike në të gjithë trupin. Veprimi lëshojnë helmojnë një shkaktojnë helmim të rëndë të trupit.


Simptomat. Sëmundja ndodh brenda 3-4 ditëve pas infektimit dhe zakonisht fillon manifestim të shpejtë të zorrëve, të vjella, dhimbje barkut, thirrje të shpeshta për të defikatsii, dobësi, rraskapitje, dridhura, mund të rritur cramping temperaturës. Karrige gjallëron në 10-25 herë në ditë, zbrazjes janë të rralla dhe të pakta, ata duket gjakut dhe mukozë.

Në sëmundje të pëlqyeshëm për 6-7 pas simptomat e saj të fillojnë të zhduken, dhe pacienti rimëkëmbet. Në raste të rënda ajo mund të jetë fatale. Ndonjëherë dizenteri bëhet kronik dhe zgjat për muaj dhe pastaj i shoqëruar nga periudhat e acarimit, që kërkon durim lokalet në spital. Pacientët me formë kronike të rrezikshme për të tjerët si një burim i infeksionit. Fëmijët e vegjël shpesh fenomene të zorrëve janë të vogla, por dehje i përgjithshëm i rrezikut të madh. Dizenteri Amebic shkaktuar nga depërtimit të patogjene në zorrë; kërkojnë trajtim të gjatë dhe të ndërlikuar. Shpesh jep komplikime të rënda, kryesisht në mëlçi.

Udhëzues mbi Ushqyerjen

Trajtimi i dizenteri bërë barnave të përshkruara nga mjeku. Supave rekomanduara mucous, porridges mbi ujë, pure patate, bukë bajat e bardhë, mollë integruar Antonovsky. Në ditën 4-5th e dietë sëmundje mund të zgjerohet për të përfshirë qofte me avull, qofte, mish të zier, peshk i zier, omelets, kos. Që nga fillimi i javës së 2 të sëmundjes pacienti është transferuar në ushqyerjen me përjashtim të enët djegëse.


Metodat dizenteri tradicionale të trajtimit

Trajtohen me mjetet juridike në shtëpi duhet së pari të marrë hapat e mëposhtëm: pastroni laxatives stomak (p.sh. vaj pluhur) dhe pastaj të marrë antiseptik, zorrët qetësues. Ju nuk mund të pini ndonjë gjë të ftohtë, si të ftohtë rrit rrjedhjen e gjakut në zorrët e pacientëve. Gjatë fazës akute të sëmundjes supave mukoze për të ngrënë oriz ose elb, çaj, ujë të proteinave (llokoçis bardhë mirë e papërpunuara vezë me ujë - të mjaftueshme për të jetë e lehtë për gëlltitje dhe pirë për pak në formën e nxehtësisë). Për të qetësuar dhimbjen mund të vënë një klizmë.

Tanin klizmë (5%). Temperatura e zgjidhjes duhet të jetë përafërsisht e barabartë me temperaturën e trupit, vëllimit klizmë - jo më shumë gota. Ne kemi prezantuar këtë klizmë ngadalë dhe thellë nëpër të veçantë të gjatë tip gome, dhe një gotë e madhe duhet të mbahen jo më e lartë se 70 inç mbi shtrat. Ky pacient klizmë duhet të mbani veten sa më shumë të jetë e mundur, edhe pse tërë natën.

Klizmë e supë lugë gjelle fara flaxseed në filxhan ujë të valë dhe kuzhinier për 12 minuta.

Mix pjesë të barabartë me pluhur vëllimit e qymyr druri thupër pastruar (carbol - medikament farmaceutik) pluhur dhe hudhër, gatuaj ato pilula për të 0,3-0,5 gram secili. Merrni 1-2 tableta 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies me dizenteri, helmimit me ushqim, droga akute dehje, manaferrat helm dhe toksinave bakteriale, fryrje, dhimbje barku në stomak për të parandaluar diarre në pacientët e infektuar me baktere patogjene.

Pluhur Carbol (preparat farmaceutik) të përziera në një raport prej 1: 1 nga vëllimi me lëng hudhër, për të dalë në një furrë të ngrohtë deri lëng hudhër thatë. Marrë 0.3 lugë 3 herë në ditë për 20 - 30 minuta perpara nje vakti ne trajtimin e dizenteria dhe sëmundje të tjera gastrointestinale.

Në trajtimin e dizenteri rekomanduar ditore gjatë gjithë ditës për të ngrënë një kokë të tërë të hudhër. Ky mjet ju lejon të shpejt të kuruar këtë sëmundje të rëndë.

Në 0,25 gota të çajit të nxehtë të fortë shpërndajë 4 lugë sheqer dhe shtoni 0,5 gota e freskët kosi (nga e gjelbër fruta papjekur,) lëng rrushi. Pini 1 shërbyer të gjitha kohërave. Pas 1,5-2 orë vijim përmirësime.

Insistojnë 100 g manaferrat qershi të freskëta në 750 ml të moshës verë të fortë të kuqe (Cahors, port). Shtyjnë në dielli ose në një vend të ngrohtë për 7 ditë. Pini 1 gotë raki 2 herë në ditë si profilaksi në epidemi dizenteri.


Me fillimin e rimëkëmbjes duhet të lëvizin në një tjetër ushqim shumë ngadalë dhe me kujdes; kur formuar stol në formën e zorrëve dhe gjakut ndalesa, ju mund të filloni duke i dhënë patate dhe pure karrota, supë, djathë të freskët, pelte, kafe të zezë (sheqer të vënë më pak), verë e kuqe. Mish pastaj injektohen gradualisht, peshk i freskët, vezë, gjalpë, krem, ujë nga bollgur Kashi dhe hikërror. Bukë rekomanduar ndenjur (i bardhë apo gri). Produktet e qumështit - në varësi të tolerancës individuale.


Çaj i fortë e gjelbër.

Paralajmërim ilaç për sëmundje dizenteria gjatë një epidemie është acid klorhidrik. Ajo duhet të marrë 5-10 pika në ujë 2-3 herë në ditë.


Trajtimi është vetëm gjizë freskët djathë dhe pije hirrë.

Trajtimi i mollëve
Filloni trajtim si vijon: ditën e parë nuk ka ngrënë, vetëm vënë një klizmë spastrimit me një lugë gjelle kamomil (vlim dhe tendosje).
Në ditën e dytë në çdo 4 orë për të ngrënë 2 mollë, peeled dhe fara dhe hekura. Pra, të gjithë ditën pa humbur apo natës. Një total prej gjashtë metodave nevojë 12 mollë mesatare. Gjatë ditës ju nuk mund të hani dhe pini asgjë, duke përfshirë ujë dhe çaj. Vetëm në këtë rast trajtimi është qëllimi. Nëse pas 24 orësh stomaku qetësohet, trajtim të vazhdojë një tjetër ditë. Nuk ka uri apo etje pacienti gjatë trajtimit nuk do të ndjehen si mollë ajo është mjaft e kënaqshme.

Trajtimi i nje solucion te kripes

Në mëngjes në një stomak bosh për të pirë një lugë gjelle e shëllirë dhe pas 24 orësh nuk e pini ose hani. Zgjidhja është përgatitur si vijon: në një gotë me ujë derdh për floorboards dhe pastaj derdh kripë atje për aq kohë sa ndërsa nxitje ajo nuk do të shpërbëhen. pastaj jap të lëngshme për të zgjidhur 'transparencën, me kujdes hiqni shkumë. Gëlltitje kjo zgjidhje është shumë e pakëndshme, ajo shkakton kollë, megjithëse për pak kohë, dhe një dëshirë të fortë ka nevojë për ujë. Por në qoftë se ju vetëm të pini ujë, zgjidhje humbet ngopjes ngjyra dhe ujë të kripur nga sëmundja do të intensifikohet vetëm. Nëse pas herë të parë pacienti bëhet më mirë, trajtim për një ditë tjetër përsëri. Sigurisht një herë është e mjaftueshme.
Kjo metodë është praktikuar me sukses në trajtimin e pacientëve dizenteri mijëra ushtarë gjatë luftës së Parë Botërore.