Kujdesi për lëkurë të thatë


Lëkura e thatë të fytyrës - mjaft të shpeshta. Ajo është shumë e ndjeshme ndaj faktorëve negative mjedisore dhe kujdesit të pahijshme, e gjithë kjo çon në rrudhat e parakohshme. Kjo është arsyeja pse lëkura e thatë ka nevojë për kujdes të duhur dhe të përditshme. Këtu janë disa receta maska ​​për lëkurë të thatë. • Merrni 1 lugë gjelle lëng molle, 2 lugë lëng lakër, 35 g të lanolinë dhe 20 ml vaj misri. Duke lanolinë aliazh dhe të naftës në pjesë të shtoni përzierje të ngrohtë me lëng, përzierje deri qetë. Shitore në frigorifer. Ky krem ​​është i përshtatshëm për llojet e lëkurës normale.

• Merrni 1 lugë gjelle lëng kungull dhe lëng dardhë, 10 g mjaltë dhe beeswax, lanolinë 35 g dhe 5 g niseshte gruri. Nxehtë në një temperaturë prej 40-45 ° C lëng të përzier me mjaltit dhe shpesh shtuar deri në dylli më lëngshme aliazh dhe lanolinë ne nje banjo me uje. Ndërsa nxitje, si masë e ftohjes, shtoni koll. Krem dobishme në plakjen e lëkurës.

• mish i grirë rose petals (4-5 buds) dhe bluaj tërësisht me i shkrirë në një gjalpë dush me ujë (50 g) dhe beeswax (10 g). Krem është gjithashtu i përshtatshëm për lëkurë normale.

• Merrni 1,5 lugë lëng i freskët karrota, 2 yolks vezë, 15 ml vaj luledielli dhe beeswax. Lëng të ngrohtë karrota të përziera me yolks vezë whipped dhe shtoni me nxitje të fuqishme (në një mortajë ose blender) të ngrohtë dylli aliazh dhe vaj deri sa të qetë. Krem të përkryer pastron poret e lëkurës.

• Shkrihet dush me ujë 50 g gjalpë ose margarinë 2 - 3 teaspoons vaj perimesh. Në përzierje shtoni 2 yolks vezë dhe bluaj. Nxitje të vazhdueshme, hedh në zgjidhje atje mjaltë (2 teaspoons) dhe glicerinë (1 lugë çaji) në ekstraktet e kamomil (0,5 gota) dhe pastaj 30 ml të alkoolit kamfuri dhe të vazhdojë për të ndezur deri cool. Për të përgatitur 1 lugë gjelle e kamomil (nga top) buds thata derdh 0,5 gota me ujë të valë, të mbuluar dhe të lënë për 1 orë. Pastaj tendosje, bar vychavyvshy. Rezultuar krem ​​vendosur në një kavanoz qelqi me tapë qelqi terren dhe dyqan në një vend të freskët. Krem mund të përdoret për plakjes, rrudhur lëkurën për maskës, i cili është aplikuar për 20 minuta.

• Rub 1 lugë gjelle e tul frutash hurmë me 1 lugë gjelle gjalpë, 1 vezë e verdhë veze dhe 1 lugë çaji mjaltë deri qetë. Krem aplikoni në fytyrë për 20-30 minuta, hiqni tepërt me një ind. Krem është i përshtatshëm për lëkurë normale.

• Merrni 20 ml lëng gjethe delli dhe infuzion i lë nënës dhe njerkës (1 pjesë fletë të mbushur me 5 pjesët ujore dhe infused), 30 g lanolinë dhe të naftës. Warm lanolinë dush me ujë, të përziera me gjalpë, shtoni lëng të ngrohtë dhe ekstrakt. Energjikisht llokoçis deri formimit të qetë ^.

• Tërësisht fshij 2 lugë pulpë hurmë me 2-3 lugë palca e eshtrave të shkrirë, 1 e verdhë veze veze, mjaltë 1 lugë çaji dhe 1 lugë çaji i vajit vegjetal. Fërkim përzierje dropwise shtoni 1 lugë gjelle kamfor alkool. Shitore në frigorifer. Ky krem ​​është më i përshtatshëm për plakje, lëkurë të thatë.

• Mix mirë dhe ngrohjes në një përzierje dush me ujë të komponentëve të mëposhtëm: 2 lugë gjalpë kakao dhe dylli emulsifying, 1 lugë gjelle e beeswax, 4 lugë vaj ulliri ose luledielli, 1 lugë gjelle vaj bajame. Kur përzierje është shkrirë plotësisht të gjitha, hiqni nga të nxehtit dhe llokoçis deri cool. Ju në këtë mënyrë mund të shtoni disa pika parfum. Krem e bën lëkurën tuaj të butë dhe të ligët. Nëse nuk dylli, të marrë 2 lugë lanolinë dhe 8 lugë vaj bajame (susam ose luledielli) dhe shkrihen ato në një banjë me ujë. Ky krem ​​është shumë i mirë për lëkurën e thatë, dhe bërryla kujdesit të lëkurës, gjunjët, këmbët dhe qafën. Për të lëkurës me vaj, si një krem, shtoni 2 lugë ujë.

• Merrni 1 lugë çaji lule bli, lule kamomil, gjethe karamele mente, rose petals, petals jasemini dhe petals bardhë zambak dhe pour 0,5 litra ujë të valë. Insistojnë në një termos për 30 minuta, pastaj thahet. Mix me një shumë të barabartë prej liri, arre ose vaj pambuku në formimin emulsioni dhe rënie e mençur të jetë një përzierje e vajit 1 lugë çaji kostochkovoho deri qetë.

• Merrni 1 lugë gjelle lule kamomil, rozmarinë, gjethe urtë, lë nënën dhe njerka, lule gështenjë kali, lë luleradhiqe dhe bimëve alte dhe sheqer dhe 1 filxhan ujë. Krijoj 10 minuta në ngrohje të ulët. Mix 2 lugë supë 2 lugë alkoolit kamfor dhe 50 gram gjalpë. Muzik deri qetë dhe ftoh deri në 2 javë. Për krem ​​stabilitetit duhet shtuar 2 ml të vitaminës E (në dispozicion në barnatore).

• Rub 1 lugë gjelle gjalpë 1 vezë e verdhë veze, 1 lugë çaji mjaltë dhe 1 lugë gjelle pure tul e frutave të malit hirit apo kumbulla deri qetë. Got Cream aplikoni në fytyrë. Pas 20-30 minuta, hiqni tepërt e letrës së tij ose një leckë të butë, të pastër.

• Shkrihet vaske me ujë 3 lugë kokosit ose gjalpë bukuroshe, 2 lugë vaj ulliri, 1 lugë gjelle vaj bajame, 0,5 lugë beeswax. Në një tas të veçantë shpërndajë 0,5 lugë çaji me boraks në 3 lugë ujë të nxehtë. Pastaj ngadalë pour zgjidhje në një përzierje të naftës dhe dylli dhe llokoçis deri flladin.

• Shkrihet gjalpë 50g, 10 g të beeswax, 1 lugë gjelle vaj perimesh, shtoni 10 g gjethe të freskëta hithër, malit hirit, hip ose majdanoz, rrush pa fara, jasemini dhe rose petals, kaloi përmes një mulli mishit. Tërësisht fshij përzierje. Aplikoni krem ​​në fytyrën tuaj steamed mirë. Të përshtatshme për plakjen, plakjen e lëkurës.

• Hiqni nga viçi me tuba palca e eshtrave dhe të shkrirë në ngrohje të ulët, nxitje dhe razmelchaya. Strain përmes 2 shtresa të napë, hedh në një ORËS ba. Duke shërimin e një shumë të shtoni 1-2 lugë vaj ulliri pluhur, e verdhë veze 1 veze dhe 1 lugë çaji mjaltë. Shitore në një vend të ftohtë të errët.