Metodat Face Care tradicionale


Kohët e fundit, gjithnjë e më shumë popullor në kujdesin e lëkurës dhe të flokëve duke përdorur mjetet juridike popullore. Gradualisht kemi ardhur përsëri - në natyrë, në njohurinë e paraardhësve tanë, të cilët kishin shumë sekrete për të ruajtur rininë dhe bukurinë.
Burime të besueshme tregojnë se gjatë 4000 BC kanë përdorur kozmetikë. Fjala "kozmetike" me origjinë greke dhe do të thotë stolitë, përpiqet përmes mjeteve dhe metodave të kujdesit të lëkurës dhe të flokëve të ndryshme për të përmirësuar pamjen e tyre.
Shumë i njohur fakti se në kohën e Kleopatrës filloi duke përdorur kozmetikë të natyrshme në një bazë natyrore. Dhe kozmetike të tilla të njohura bimor, të vijnë nga Persia e lashtë si këna dhe Basma, përdoret me sukses në kohën tonë.
Në Romën e lashtë, ishin larmi shumë të popullarizuara të banjot, veçanërisht e ëmbël për aromatizues përdoret shpesh u rrit petals.
Në lady laike Mesjetë duke marrë një dush me qumësht, verë e kuqe, luleshtrydhe dhe pjeshke lëngje dush me krunde bajame, etj
Në I-IX kozmetike shekuj AD është zhvilluar veçanërisht në Itali, këtu ajo u përhap në Francë dhe më pas në vendet e tjera evropiane. Pas të gjitha ajo bie në të në. Dhe pa polemika kredi të mëdha për këtë i takon Peter I. kozmetikës shtëpiake Tradicionale mesin e grave ruse u bazuar në përdorimin e prejardhje shtazore dhe bimore veçanërisht qumësht, kos, hirrë, krem, kvas bukë, mjaltë, vaj dhe gjalpë, tranguj, lakër, karrota, panxhar, nenexhik, kamomil, celandine, gjethe delli, acaroj, HOPS, etj
Mbi historinë e kozmetikës mund të thuhet për një kohë të gjatë. Konsideroni përdorimin e sekreteve natyrore mjetet juridike që kanë mbijetuar në umovah.Masky moderne si krem, imponojnë drejtimin e linjave të lëkurës nga mesi i mjekrës - për earlobes; nga qoshet e gojës së tij - për veshët e mesme, nga mesi i cik e sipërme, krahë hundë - në majë të veshëve, nga mesi i ballit në tempuj; në urë - nga mbrapa deri në majë të hundës me anët e hundës dhe mbrapa e bazës.

Para se të aplikoni maskë, është e nevojshme për të larë apo fshij fytyrën locion, shkruani në përputhje me rrethanat lëkurën tuaj.

Në lëkurë) - maskë Syri nuk duhet të imponohet. Kjo zonë duhet të vajos krem ​​ushqyes, pastaj 2-3 minuta për të vënë në fytyrë të lagur në të nxehtë pecetë liri ujë. Nga muskujt e ngrohtë të pushojnë, duke lejuar ushqyesve të absorbohet më mirë në lëkurë. Compress më mirë të përgatitur infuzion të bimëve - lule kamomil, lë nënën dhe njerka dhe buckthorn deti, lule Yarrow, etj Kur lëkurë të ndjeshme nga kompresë të nxehtë duhet të braktiset.

Maskë është lënë në fytyrë për 15 - 20 minuta, pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë dhe të larë fytyrën tuaj me të ftohtë.

Maska Fruta mund të bëhet në dimër, duke përdorur për këtë qëllim të ngrira manaferrat dhe fruta.

Kur aktive në rritje qimet e fytyrës apo të vështirë të enëve të gjakut, maskë nuk duhet të bëjë. 
Kujdesi për lëkurën me vaj lëkurë të thatë oblychchyaDohlyad oblychchyaYak rivendosur lëkurën e fytyrës të të rinjve?