Metodat e emfizemë Trajtimi popullore


Emfizemë - një sëmundje progresive të mushkërive dhe ndodh kur muret alveolare u shkatërruan së bashku me enët e gjakut kapilar që veprojnë ata. Kjo zvogëlon sipërfaqe totale prej mushkërive, ku gjaku dhe ajri mund të vijnë së bashku, duke kufizuar aftësinë për të transferuar oksigjen dhe dioksidin e karbonit. Në emfizemë fillim, dmth inflamacion i bronke ose bronchioles i vogël, i cili kufizon sasinë e ajrit që mund të rrjedhin në alveole lidhura.

Emfizemë mund të shoqërohet me sëmundje të tjera të bronke dhe mushkëri. Njerëzit me sëmundje hereditare emfizemë zhvillohet në një formë shumë të rëndë shumë shpejt. Duhanpirësit ajo është edhe më të shpejtë. Studimet kanë treguar se pirja e duhanit rrit alokimin shkatërrojë enzimat në mushkëri.
Kjo shpjegon pse zhvillimin emfizemë në duhanpirësit edhe gjatë zhvillimit normal të proteinave alfa-1 antitrypsin dhe pse pirja e duhanit është një faktor i rëndësishëm në shfaqjen e emfizemë jo-hereditare.
Simptomat zakonisht ndodhin kur mushkëritë janë të dëmtuar në mënyrë të konsiderueshme. Përfshini gulçim - për herë të parë gjatë përpjekje fizike, dhe pastaj në qetësi, tolerancë të ulët të aktivitetit fizik. Pacientët me emfizemë shpesh shumë të hollë, me një gjoks fuçi dhe lëkurë të kuqe, nxjerr frymë përmes gojës, tub palosur.

Faqja mjeteve juridike

Emfizemë trajtohen lëng krye gjelbër e patateve, duke filluar me marrjen e saj 0,5 lugë çaji dhe duke e çuar në 0,5 gota.

Thith patate me avull në lëkurat e tyre.

Duhet të përdorin prerje, i gatuar në lëkurat e tyre tubers patate në gjoks, shkrirë me terpentinë ose dhi yndyrë.

Herbs dhe tarifat

Merrni 2 pjesë bari horsetail, 1 pjesë bari Adonis pranverë, fruta qimnon, kopër fruta. Hidh 1 lugë gjelle koleksion 1 filxhan ujë të vluar, të ikjes. Merrni 0,3 filxhan 3 herë në ditë. Mbledhja ndihmon me dështim i fshehur në zemër.

Merrni 2 të lë thupër dhe 1 pjesë frutash dëllinjë dhe rrënjë luleradhiqe. Hidh 1 lugë gjelle koleksion 1 filxhan ujë të vluar, të ikjes. Merrni 0,3 filxhan 3 herë në ditë 1 orë pas ngrënies. Kursi i trajtimit - të paktën 3 muaj.

Merrni në pjesë të barabarta rrënjë alte, fruta anise, rrënjë jamball, burbuqe pisha dhe gjethe urtë. Hidh 1 lugë gjelle koleksion 1 filxhan ujë të vluar, të ikjes. Merrni 0,25 gota e infuzion 3-4 herë në ditë para ushqimit.

Merrni në pjesë të barabarta rrënjë mashtruese, gjethe nenexhik, bar, trumzë, gjethe urtë, gjethe eukalipt. Hidh 1 lugë gjelle koleksion 1 filxhan ujë të vluar, të ikjes. Merrni 0,25 filxhan 3 herë në ditë, pas ngrënies, me gulçim.

Merrni 1 lugë çaji lule patate, pour 1 filxhan ujë të valë. Lër për 1-2 orë, tendosje dhe pini për 2 orë ose 30-40 minuta para ngrënies marrë 0,5 filxhan 3 herë në ditë për 1 muaj. Merrni me gulçim.

Merrni 50 g barishte të thatë pluhur Melissa, 20 g të inflorescences thatë Sivtsya livadh, i hedh 1 litër verë të thatë të bardhë, të lënë ditë, herë pas here lëkundje, filtër. Pini 0,5 gota 2 herë në ditë, si dhe sulmeve.

Merrni 3 lugë hikërror fara lule, valoj 0,5 litra ujë të vluar për 2 orë në një termos, thahet. Merrni 0,5-1 gotë e infuzion të ngrohtë 3-4 herë në ditë.