Metodat epilepsi Trajtimi popullore


Epilepsi (sëmundje epilepsi ose sëmundje e zezë) - sëmundje kronike mendore që e kthen kapjet e rregullta dhe ndryshime të personalitetit.

Sëmundja mund të shkaktohet nga trauma, infeksion (meningjit ose encefalit), mungesa e oksigjenit në rast të një goditje apo aneurysm (zgjerimit të lumen të një enë gjaku apo zgavër të zemrës) ose një tumor në tru.

Manifestimet më të zakonshme të epilepsisë - konfiskimet (të mëdha dhe të vogla). Kjo mund të jetë në frikë, zemërim, lodhje, dobësimin pacienti bashkua ndonjë sëmundje pa ndonjë shkak të jashtëm.
Konfiskimet zakonisht paraprihet nga një atmosferë, vjellje, frikë apo admirim, halucinacione. Pastaj ka një konfiskim i madh, humbja e vetëdijes, lëvizjet konvulsive të armëve dhe këmbët, bie pacientit, uttering klithmat mprehtë.

Për kapjet e vogla që ndodhin muskujt spazma individuale dhe humbjen e vetëdijes, por pacienti mbetet në këmbët e tij. Sulm i vogël i shkurtër, dhe pas njerëz zakonisht shumë i qetë dhe shikon në frontin e tij sikur zgjoi vetëm.

Ndonjëherë sy twitching qepallat. Sulmet e vogla ndodhin më shpesh në fëmijët dhe adoleshentët.

Përveç sekuestrimeve, konfiskimet epilepsi janë çrregullim mendor, ndodhin pa të gjykatës dhe se si për të zëvendësuar ato. Pacienti nuk është më i vetëdijshëm për mjedisin e tyre, nuk i përgjigjet pyetjeve në adresë të tij, duke vepruar në përputhje me iluzionet ai filloi, në një gjendje të bujë në gjendje për të valëvit jashtë në të tjerët, ka gjëra që mund të shkojnë dhe të bëjnë thirrje edhe larg diku.

Gradualisht pacient me epilepsi karakter më keq çmenduri rritet, ai bëhet një pompë, mezi kaloni në temë, nuk mund të shpëtoj nga ndjenja e pakënaqësisë u ngrit herë diçka acarim. Fjalimi i tij bëhet e trashë, ajo humbet detajet themelore të subjektit

Siguria - është një shqetësim i madh për njerëzit me epilepsi. Gjatë sulmeve, në rastin e humbjes së papritur të ndërgjegjes, ata mund të dëmtojnë veten dhe të tjerët.


Simptomat. Simptomat varen nga lloji i sulmeve epilepsi. Këto mund të përfshijnë humbjen e vetëdijes me dhimbje të rënda, humbje të përkohshme të vëmendjes, kujtesës dhe tonin e muskujve. Shenjat e sulmit mund të jetë në lëvizje të pazakontë në vetëm një pjesë të trupit, të tilla si buzët chmokane twitching apo armëve apo këmbët.

Për të parandaluar sulmet e epilepsisë inkurajuar për të ngrënë sa më shumë qepë të papërpunuara, dhe më e rëndësishmja - të pirë lëng e saj. Nga marrja e sulmeve droga qepë të bëhet më pak dhe më pak të përsëritura.

Lëng i freskët lë Spinaq marrë 0,3 filxhan 3 herë në ditë, pas ngrënies. Lëng i përgatitur përpara përdorimit.

Herbs dhe tarifat

Hidh 1 lugë gjelle e rue barishte 1 filxhan ujë të vluar, 1 orë, ikjen. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë.

Hidh 3 lugë herbs të thata pelin 1,5 gota me ujë të valë, të lënë për 4 orë në një enë të mbyllur, thahet. Merrni 0,5 gota 2 herë në ditë para ushqimit.

Hidh 2 lugë dvuhkoloskovoy barishte Ephedra (Kuzmicheva bari) 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 30 minuta, kullimin. Pini 1 lugë gjelle 2-3 herë në ditë me çrregullime humor në epilepsi.

Hidh 1 lugë gjelle e bimëve Stakit officinalis 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 2 orë të tëra në një termos, thahet. Pini 1 lugë gjelle 3 herë në ditë për epilepsi shoqëruar nga hipertensioni, përdhes, sëmundje të mëlçisë.

Shtrydh lëng nga lulëzuar bimët bedstraw i pranishëm. Merrni 2 lugë ose 1 lugë gjelle 2 herë në ditë 30 minuta para ngrënies, mund të jetë përzier me një sasi të barabartë të mjaltë. Ajo ka pronë për të qetësuar sistemin nervor, heq shtetin predsudorozhnyy. Veçanërisht efektive në konvulsione. Fëmijët emërojë 1 lugë çaji 2 herë në ditë.

Shtrydh lëng nga të gjitha lulëzuar bimët Veronica drogës. Merrni 2 teaspoons lëng të përzier me 2 lugë mjaltë 1 në ditë (mëngjes) për 30 minuta përpara se të hahet. Lëng ka anti-inflamator, antikonvulsanti dhe efekt tonik.

Merrni 0,3 gota me lëng me majat e gjelbër të farës tërshërë 2-3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Lëng ka një tonik dhe tonik efekt.

Në mungesë të drogës mund të përdoret veronica Veronica chamaedrys (pederast) veronyku gjethegjerë (gjarpër me bar) veronyku longifolia (pagur, bari gjarpër), veronyku gri (barit të zemrës).