Infarkt miokardi metodat tradicionale të trajtimit


Miokardit infarkt - një sulm në zemër (e njohur edhe si një infarkt miokardi) është vdekja e muskujve të zemrës nga bllokimin e papritur e një mpiksje të gjakut koronare arterie. Arteriet koronare janë enët e gjakut që furnizojnë muskulin e zemrës me gjak dhe oksigjen. Mbyllje e arteries koronare privon muskujve të zemrës e gjakut dhe oksigjenit, duke shkaktuar dëme të muskulit të zemrës. Në shumicën e rasteve, sulm në zemër shkakton dhimbje të forta gjoksi dhe ndjesi presion gjoks, të ngjashme me dhimbjen e sëmundjes ishemike të zemrës, por disa njerëz janë duke përjetuar sulme të dobëta të zemrës pa e ditur atë, ose thjesht nuk i kushtuar vëmendje të simptomet e tyre. Nëse rrjedhja e gjakut nuk është restauruar në muskujt e zemrës për 20 deri në 40 minuta, do të jetë vdekja i humbur i muskulit të zemrës. Muscle vazhdon të vdesin për gjashtë deri tetë orë për të përfunduar këtë herë është një sulm në zemër. Muskul i vdekur zemra, përfundimisht zëvendësohen me ind mbresë.

Shkaku është atherosclerosis e sulmit në zemër

Atherosclerosis është një proces gradual, në të cilën Pllakat (koleksionet) e kolesterolit depozitohet në muret e arterieve.


Simptomat. Dhimbje mbytës gjatë një sulmi në zemër zakonisht fillon papritmas, ajo nuk e le të pacientit me pjesën tjetër ose mjekim gjithë kohës rritet. Këto sulme nuk janë të lidhur gjithmonë me stres fizik ose stresi, si me sëmundje koronare, ata shpesh shfaqen gjatë pjesës tjetër apo edhe gjumit.

Simptoma të tjera përfshijnë gulçim, marramendje, vjellje, ose të vjella, lëkurë të zbehtë dhe djersitje të ftohtë.


Faqja mjeteve juridike

Mulli bluarje në 1 kg dhe 200 g Kastrati hudhër, shtoni 100 g mjaltë, ndryshim, shtyp 3 ditë. Merrni 1 lugë ëmbëlsirë 2 herë në ditë para ushqimit.

Mix shtrydhur lëng qepë dhe mjaltë në pjesë të barabarta. Merrni 1 lugë gjelle 2-3 herë në ditë.

Hidh 3/2 qepë copëtuar 300 ml ujë të zier të ngrohtë, që të qëndrojë 7-8 orë, ikjen. Pini infuzion të 0,5 gota përpara se të hahet.

Mix 1 kg chokeberry me 2 kg mjaltë. Marrë një përzierje prej 1 lugë në ditë.

Chew gjallëri limoni, ajo është e pasur me vajra esenciale dhe përmirëson funksionin e zemrës.

Molla nxitur sekretim e toksinave, forcojnë muret e enëve të gjakut.

Hani një ditë por 100-150 g kajsi të thata.

Hani 1 lugë gjelle mjaltë 3 herë në ditë, ju mund të holluar atë në 1 gotë me ujë të ngrohtë ose të hani fruta. Efekt mjaltë i dobishëm për muskujt e zemrës, zemra dilates enët e gjakut, përmirëson qarkullimin e gjakut.

100 g të kernelit grimcuar arre dhe përzierje me 2 lugë mjaltë hikërror. Hani për 1 ditë në 3 doza të ndara. Kernelit arre përmbajnë magnez, i cili është një vasodilator dhe diuretik dhe kalium, i cili tregon trupin e natriumit; shumë hekur, bakër, kobalt, zink dhe vitaminë e nevojshme për formimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Një ilaç i mirë për sulm në zemër është konsideruar një bajame e hidhur. Është e rekomanduar për të përdorur 1 arrë në ditë.

Merrni 1 kg mjaltë, limon 10, 5 krerët e hudhër. Shtrydh lëng limoni, shtoni hudhër pure dhe mjaltë. Të gjitha përzierje dhe të lënë për 1 javë. Merrni 1 lugë çaji 1 në ditë. Sidomos rekomanduar për anginë me shkurtësinë e fortë e fryma.

Merrni 20 gram rrënjë xhensen dhe 0,5 kg mjaltë. Root pluhur të përzier me mjaltë, të lënë për 1 javë, nxitje shpesh. Merrni 3 herë në ditë 0,25 lugë (veçanërisht të mirë për ata që e kanë reduktuar hemoglobinës në gjak).

Hidh ujë 100 g grurë dhe të vënë në një vend të ngrohtë. Kur do të dal gjatësi prej 1 mm, pije dhe mish i grirë, shtoni vaj perimesh, mjaltë dhe përbërës të tjerë të shijojnë (rrush, prunes). Hani këtë pjesë të mëngjes në një stomak bosh.

Shkrihet 0,2 g mumje në 1 filxhan hips supë. Pini për 2 orë - në mëngjes dhe mbrëmje. Kursi i treatment-- 10 ditësh.

Përgatitja eliksir kardiovaskulare. Për ta bërë këtë, të marrë 0,5 kg mjaltë (mundësisht maj), 0,5 litra 70% fërkim alkool, barishte Motherwort, bari, lule të thata, bari, knotweed, lule kamomil, rhizome me rrënjët e sanëz, murriz. Mjaltë dhe përzierje alkool, ngrohjes për ngrohje të ulët (nxitje të vazhdueshme) formimin e shkumë. Pastaj hiqni nga të nxehtit dhe le të qëndrojë. Më vete, në një termos 1 litër ujë të valë mbush me barëra: 1 lugë gjelle çdo pluhur barishte. Insistojnë 2 orë, tendosje dhe përzierje me rrokjen e parë. Javën e parë të marrë 1 lugë çaji në mëngjes dhe në mbrëmje, duke filluar nga e dytë të javës së shkuar në 1 lugë gjelle. Pasi mjekim është e gjatë, të marrë një pushim për 10 ditë dhe përsërisin kursin. Kjo eliksir është e rekomanduar për atherosclerosis, anginë, hipertension, ishemi.

Hidh 30 g copëtuar integruar Propolisi 96% alkool, të insistojnë në një të errët vend 1 javë (gjithmonë në temperaturë dhome, që nga Propolisi humbasin pronat e tyre kur të ftohur), herë pas here lëkundje përmbajtje filtri. Shitore në një vend të errët. Hudhër Rub në qull me miell misri, 200 g tul derdh 100 ml 96 politikës, përzierje tërësisht. Merrni 30 minuta para ngrënies, diluting tretësirë ​​1 lugë ujë të ngrohtë ose qumësht, si vijon: në ditën e parë të mengjesit - 1 pikë, darkë - 2 darka - 3 pika. Ditën tjetër: në mëngjes - 4 pika gjatë ditës - 5 në mbrëmje - 6 pika. Pra, shtoni një rënie në ditën e pestë të trajtimit - në mbrëmjen e ditës të marrë 15 pika. Në mëngjes e ditën e gjashtë të marrë 15 pika, pastaj të zvogëlojë numrin bie në një ditë dhjetë, natën ajo duhet të jetë 1 pikë në ditë për njëmbëdhjetë në mëngjes, pasdite dhe në mbrëmje për të marrë 2 pika. Në fillimin e dymbëdhjetë ditë për pritjen e gjashtëmbëdhjetë bie përsëri në skemën rritje, dmth mëngjesin e ditës së dymbëdhjetë - 1 ditë - 2 natë - 3 pika. Në ditën e trembëdhjetë - në 4, 5, te pika, dhe kështu me radhë deri në 15 pika në ditën e gjashtëmbëdhjetë të mbrëmjes. Trajtimi do të përsëritet në muaj.

Hidh 400 gram hudhër, njëpasnjëshëm në qull me miell misri, 3,5 litra qumësht të valoj në një enë të mbyllur në ngrohje të ulët për të zhduket e vëllimit të lëngshme në 0,75, thahet. Merrni dhimbje të zemrës në gllënjka të vogla për të 0,3-0,5 filxhan 3-4 herë në ditë para ushqimit. Shitore në një vend të freskët të errët.

Në ditët e para të sëmundjes së infarkt miokardi rekomandohet 2 herë në ditë për të pirë lëng karrote me vaj perimesh, 0,5 gota me lëng dhe 1 lugë çaji vaj.

I përgatitur fllad lëng karrote - një mënyrë e mirë për të shërohem pas një sulmi në zemër. Pini atë të mundshme për 0,5-1 gotë 3 herë në ditë para ushqimit. Gjatë shërimit është e dëshirueshme për të kombinuar sokoterapiyi karrota e Perdorimit slabokontsenhrirovannoho infuzion i manave murriz në vend të çajit. Pini 2 - 4 gota me lëng thupër në ditë.

Lëng të freskët panxhar mbroj 4 orë, të përziera në proporcione të barabarta me mjaltë dhe marrin 2 lugë 3 herë në ditë. Gjithashtu ju mund të pini lëng panxhar përzier me lëngje të tjera: karrota, lakër, patate.

Mix lëng rrepkë me mjaltë. Merrni 2 lugë 3 herë në ditë para ushqimit.

Mix pjesë të barabartë me lëng të panxhar, karrota, rrepkë dhe mjaltë. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Kursi i trajtimit - 3 muaj.

Pini 2-3 gota lëng të përditshme hurmë.

Pini rrepë lëng me mjaltë. Ka turnips në çdo formë.