Mjetet juridike popullore hemorragji pulmonar


Gjakderdhje nga mushkëritë apo traktin e sipërm respirator dhe hemoptysis ndodh në sëmundjet kronike pulmonare, shpesh tuberkulozi. Ndonjëherë kjo është vetëm një përzierje e gjakut në këlbazë, por kjo ndodh dhe Gjakderdhje normal gjakderdhje e deri në disa gota. Kur gjakderdhje fyt pacientët tuberkulozit të gjakut është e qartë se me shkumë, të lehta. Me një e papritur dhe pamja më shumë ose më pak të bollshme e pacientit nevojitet pushim, gjoks dhe fyt për të vënë një kompresë të ftohtë, dhe brenda çdo gjysmë ore për të dhënë një zgjidhje e kripë (një lugë çaji kripë në gotë me ujë). Pini sips.
Mos gëlltitje akullin, pasi kjo nuk do të zvogëlojë hemorragji pulmonare, dhe shkaktuar kështu bark ngushtimi i vazove nxit rrjedhjen e gjakut në organe të tjera.

Nëse gjaku TB shfaqet rregullisht në numër të vogël, ajo është e rekomanduar për të pirë 3 herë në ditë para ushqimit në rubinet vogël lëng përzierje aloe dhe mjaltë (në pjesë të barabarta).
Ndonjëherë, për çfarëdo arsye (kryesisht kjo është për shkak të dehurit) shpërthyer enët e vogla të gjakut të traktin e sipërm respirator, dhe gjak në kollë duket. Ju duhet të shtrihem me akull mbi gjoksin e tij dhe të përmbahen nga kollitjes se anijet nuk ia plas me radhë. Në mënyrë të qartë, atëherë alkooli për një kohë të gjatë nuk mund të pini.
Kur pulmonare hemorragji dhe hemoptysis përdorur droga herbs tilla (shih Gjithashtu artikull "Tuberkulozi i mushkërive".):

Barishte çikore ekstrakt plain
Një lugë çaji i bimëve, derdh një gotë me ujë të valë. Shtoni sheqer për shije dhe pirë për 2 orë përpara se të hahet. Përdoret për hemoptysis.

Rhizomes supë dhe rrënjët e drogës Burnet (krasnoholovnika, chernoholovnika) Lugë gjelle papërpunuara derdh një gotë me ujë të nxehtë, vlim për 30 minuta, të lënë për 2 orë, ikjen. Merrni një lugë gjelle e 5 herë në ditë para ushqimit. Përdoret për hemoptysis në pacientët me tuberkuloz me gjakderdhje tjetër.
Droga Burnet janë të kundërindikuar gjatë shtatzënisë!

Lule rërë përjetshëm - 2 pjesë bari Stakit officinalis - 2 pjesë leh e bardhë shelg - 2 pjesë smartweed bar - 3 pjesë lisi leh - 2 pjesë barishte hithër - 3 copë Burnet rrënjë rhizome drogës - Pjesa 2 barishte karamele mente - 3 e 3 tablespoons koleksion të hedh në një termos (0,5 litra), pour valë okropom-, birrë, pije për 3-4 orë, oholodyvshy në temperaturën e dhomës, me hemoptysis dhe hemorragji pulmonare si një shtrëngues .