Trajtimi i metodave pectoris tradicionale


Angina - një sëmundje akute infektive me ndryshimet e rënda inflamatore të fytit, bajamet avantazh (bajamet). Sëmundja është angina është shumë e zakonshme, sidomos në të ftohtë të lagësht vjeshtë pranverë moti. Angina është shpesh prek njerëzit me sëmundje kronike të bajamet dhe kariesit. Angina mund të demonstrohet sëmundje të rënda të tilla si difterisë, fruth i keq, gripit, kollës së mirë, dhe disa sëmundjeve të gjakut.

Dhimbje kur gëlltitjes, ethe, dhimbje koke. Ka bluetongue, folikulare dhe lacunar grykët. Në kataral i lënduar fyt bajamet fryrë dhe të bëhet reddened. Në bajamet folikulare grykët mund të shihet në gropa septike. Kur priza lacunar grykët mbulojnë tërë sipërfaqen e bajamet.

Në shenjë e parë e një dhimbje të fytit duhet të shihni një mjek, sepse edhe forma lightest ajo mund të çojë në komplikacione (shpesh duke përfshirë reumatizma)

Metodat tradicionale të trajtimit të anginë

1 tbsp. L. ose mjaltë, 1 tbsp. l. miell, 2 tbsp. l. ujit. Mix gjithçka, që ju të merrni qull me miell misri. Merrni letër, vënë në këtë përzierje dhe të bashkangjisë në gjoks. Pastaj - fletë pambuku ose polietileni letër nënshkrimin, të mbajë për 20-25 minuta, pastaj hiqni. Pas 2-3 herë kollë shkon larg.

Një pjesë e mut e madhësisë së një lajthi copëtuar, derdh 1/3 filxhan ujë të valë, të mbuluar dhe le të qëndrojë për 20 minuta. Pastaj shtoni pak sheqer dhe pini 1 lugë çaji disa herë në ditë në gllënjka të vogla. Ky është një ilaç i mirë për humbjen e zërit.

Birra derdh në një tas të thellë, të sjellë një çiban, hedh në një gotë, shpesh të pijshëm gulps të mëdha, të marrë aspirinë apo paracetamol. Duhet të kalojnë pa u vënë re.