Trajtimi i mjeteve juridike popullore anemi


Anemia (nedokrivya) - një gjendje e dhimbshme karakterizuar nga një rënie (në krahasim me normale) masa e gjakut, numri krovyanyh qelizat dhe hemoglobinë. Kjo sëmundje çon në një furnizim të pamjaftueshëm të oksigjenit dhe substancave të tjera të organeve të mëdha, veçanërisht të trurit.

Çehre të zbehtë, buzët, mishrat, faqet fundosura, nën sytë tregon qartë qarqet blu, të dridhura të shpeshta, gjendja e keqe, dobësi, lodhje, dhimbje koke, marramendje, vjellje, palpitations dhe gulçim, zalisur, konfiskimet.

Një nga shkaqet më të zakonshme të ashtuquajturës anemi akute - një humbje të madhe të gjakut për shkak të gjakderdhjes nga plagët, ulcerat, varices esophageal, për gjakderdhje të mushkërive. I zgjatur humbje gjaku i përsëritur, edhe shuma të vogla të çojë në zhvillimin e anemisë kronike. Në disa raste të shkaktuara nedokrivya nga ndryshimet në gjak si rezultat i mosfunksionimit të gjakut ose zvogëluar aftësinë për të absorbuar elementet e nevojshme për formimin e gjakut numri të mjaftueshëm të tilets.Do kuqe të gjakut të artikujve anemi mangësi hekuri kanë të bëjnë me shkeljen e të proceseve thithjen e hekurit, është e ashtuquajtura chlorosis. Kjo ndodh kryesisht në gratë në kohën e pubertetit nga punë jashtë orarit, kequshqyerja, dhe si. Sëmundja manifestohet si: dhimbje koke, dobësi, marramendje, i zbehtë personin e gjelbër për të parë në një vajzë mund të jetë i plotë (kjo ndryshon nga chlorosis nedokrivya), mungesa e oreksit, sensibilitet ndaj pijeve acidike, dhimbjet e stomakut mëngjes, kapsllëk të shpeshta, menstruacioneve të parregullta .

Ju duhet të japin vajzë një pushim të plotë, dietë kalori të freskëta të ajrit (qumësht, gjalpë, vezë). Më pak ushqime të pasura me sheqer dhe niseshte. Me droga farmaceutike mund të rekomandojë shtesa hekuri për 2-3 muaj.

Diagnoza nedokrivya dhe shkaktoi arsyet e tij bëri një mjek nga ekzaminimin e pacientit dhe studimin e testeve të gjakut.

Në dietë duhet të paguani vëmendje të produkteve kalori janë më të mishit dhe mëlçisë në të gjitha format. Lechebnik e lashtë gjithashtu rekomandojmë lëng Mish, trurin para dhe steaks kockave me gjak, gjak papërpunuar të gjedhit (1/4 gota në ditë ose më shumë), ndoshta hanë më shumë gjalpë, krem, qumësht (por ju duhet të pini gllënjkë, nuk gëlltisin përndryshe ajo rëndon në stomak dhe të shkaktojnë kapsllëk).

I dobishëm sa më shpesh të jetë e mundur është meli qull, veçanërisht me një kungull të verdhë. Nga të gjitha drithërat me grurë të - ajo është ushqyese. E pra nuk është më misri të verdhë, por jo e bardhë, jo sepse nuk ka pothuajse asnjë vitamina. Në përgjithësi, duhet theksuar se të gjithë fruta të verdhë, perime dhe rrënjët përmbajnë shumë vitamina. Rekomandohet gjithashtu luleshtrydhe, raspberries, rrush, banane dhe, natyrisht, arra (sidomos arra, pasi ata kanë shumë yndyrë dhe proteina). Mos harroni të hani shumë qepë dhe hudhër - duke përfshirë vitaminë C.

Peel dhe lani 300 g hudhër. Vendoseni atë në një shishe gjysmë-litër, plotësoni alkool të pastër dhe të insistojnë 3 javë. Merrni 20 pika të tretësirë ​​në 1/2 filxhan qumësht 3 herë në ditë. Rekomanduar për ata që nuk mund të hani të freskët hudhër.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore anemi

Merrni në pjesë të barabarta, afërsisht gjysma e një kile (£ - 400 g): kakao, sallo brendshme (shtëpi nxehtë në një gjysmë kile e shkrirë erdhi shumë), mjaltë dhe gjalpë. E gjithë kjo është vënë në një tigan alumini dhe të shpërndajë rreth ngrohjes ulët, kështu që nuk është djegur. Ndërhyjnë nevojën për sa kohë që përbërja nuk lulëzim dhe nuk do të vlim. Atëherë ju duhet të hiqni pan nga të nxehtit dhe le të përzierje cool. Pastaj bëni atë në një kavanoz qelqi dhe dyqan në një vend të ftohtë të errët. Ajo është përdorur në nedokrivyi, lodhje, në fillim tuberkulozi fazë.

Nëse përdorimi i fondeve do të ndodhë kapsllëk, ju duhet të hani shumë prunes në kohë të ndryshme të ditës. Kjo është e domosdoshme sepse sallo - ushqim është i rëndë, kumbulla të thara dhe vepron si laksativ natyral.

Merrni 400g nutryanoho pakripur yndyrë, 6 mollë të mëdha jeshile Antonov. Mollë copëtuar dhe të vënë në yndyrë. Well ndërhyjnë dhe të vënë në furrë për malluar për një zjarr të vogël. Ndërsa djegur yndyrë, nuk e mëposhtme: Merrni 12 verdhat e vezëve dhe bluaj ato në një gotë me sheqer të bardhë. Nuk është çokollatë sitë 400g (4 tjegull notat më të larta). Kur proshutë me mollë mirë peretopytsya, hiqni nga furra, tendosje përmes napë sitë për të shtuar përsëri aksioneve me yolks me sheqer dhe çokollatë dhe përzierje mirë. Dërgo përzierje për të ftohur. Produkti që rezulton është përhapur në bukë. Merrni 3-4 herë në ditë me çdo vakt dhe të jetë i sigurt për të pirë qumësht të ngrohtë, pothuajse të nxehtë. Njeriu merr shpëtoj nedokrivya, duke e vënë në peshë.

Mix 400 gram yndyrë dhe nutryanoho 6 mollë të mëdha të gjelbra (para rozkryshyvshy tyre) dhe për të ngrohur përzierje në furrë për ngrohje të ulët, duke u siguruar jo e djegur. Pastaj bluaj Dobe, Kostanjevica na Krki la 12 të bardhë veze 1 filxhan sheqer, pour në përzierje i shkrirë, shtoni 400 g çokollatë të grimcuar dhe cool. Përzierje është përhapur në bukë dhe hani 3-4 herë në ditë me qumësht të nxehtë.

Bluaj Myasorubtsi në 1 filxhan arra papjekur, pour 0,5 litra vodka, këmbëngulin 10 ditë në një vend të ngrohtë të errët, thahet. Në infuzion tensionuar pour 1 filxhan i mjaltit është ndezur së pari. Përzierje tërësisht. Shitore në frigorifer. Merrni 1 lugë gjelle në mëngjes dhe në mbrëmje.

Fshij nëpër një sitë e 700 gram rrush pa fara e zezë dhe përzierje me shurup mjaltë: 0,5 l kypyachenoyi ujit për të shpërndarë 6 lugë mjaltë. Kjo pjesë duhet të pini për 2 ditë.

Pini lëng të rrepkë e zezë, rrepkë pa hequr nga toka. Të bësh në këtë mënyrë: të prerë një redtsi vrimë, e cila duhet të thahet lëng dhe pije lëng ngadalë gjatë gjithë ditës derisa ai pushon të mblidhen. Pastaj shkoni në një tjetër redtsi.

Grate karrota, panxhar, radishes. Shtrydh lëng nga panxhar dhe patate, derdh në një shishe të errët në sasi të barabarta. Shishe testin shpifjeve, por se ajo nuk u vjen era tape plotësisht dhe të lëngshme mund të zhduket nga ajo. Bëj një shishe në furrë për 3 orë për malluar. Merrni një lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit. Kursi i trajtimit për 3 muaj.

Merrni 200 gram kakao sallo nutryanoho, mjaltë dhe gjalpë, nxitje të vazhdueshme, të sjellë përzierje të ziej në një çiban dhe të shpërbëhet plotësisht. Pastaj hiqni nga të nxehtit dhe të ftohtë duke i dhënë, derdh në një kavanoz qelqi. Shitore në një vend të ftohtë të errët. Për të përdorur duhet të llokoçis në qumësht 1 filxhan të nxehtë 1 lugë çaji të përzierje dhe të marrë 3-4 herë në ditë. Ky mjet është shumë i mirë në fillim. Nëse një shkaktojë kapsllëk, ju duhet të konsumojnë një sasi të madhe të prunes ose fruta të tjera dhe lëngje.

2 lugë fruta të thata në filxhan top ujë të valë. Krijoj si një çaj dhe pini 3 herë në ditë pas ngrënies. Kjo pije është e pasur me vitaminë C.