Trajtimi i aritmisë metodat tradicionale


Arrhythmia quajtur devijimet arrhythmias të ndryshme dhe shkalla e zemrës.

Aritmi ndodhin shumë shpesh. Ata lindin si rezultat i ndryshimeve të rëndësishme strukturore të sistemit kryesor për ndonjë sëmundje të zemrës dhe (apo) nën ndikimin e autonom, endokrine dhe çrregullime të tjera metabolike. Me rëndësi të veçantë në zhvillimin e aritmisë me çrregullime electrolyte, përfshirë ndryshimet në kalium, kalcium. Aritmi mundësi të na në helmimeve dhe disa efekte medicinale. Ata mund të jenë të lidhur me karakteristikat e tyre të lindura të sistemit individual përçueshmëri. Aritmi ndodhin ne diseazen e sistemit nervor qendror dhe autonom, si dhe sëmundjet endokrine, plagosje miokardit.

Zemra juaj pompon gjak të pasur me oksigjen përmes një rrjeti të enëve të gjakut (arterieve) në indet, duke përfshirë organet, muskujt dhe nervat në të gjithë trupin tuaj.
Zemra juaj byetsya zakonisht 60-100 rrahje në minutë.

Ekzistojnë pesë lloje të aritmisë, ata ndryshojnë në shkaqet dhe manifestimet, në varësi, në veçanti, dhe gjendja e sistemit nervor: rritje e shpeshta mund të shkaktojë ndërprerje në normë të zemrës në njerëz të shëndetshëm.

Llojet e aritmisë:

aritmia sinus (takikardi dhe bradycardia).
takikardi konvulsiv.
dridhje atrial.
rreh.
bllok zemra.

Sinus takikardi

Kjo është kur zemra jote rrahë më shpejt se normale (mbi 100 rrahje në minutë). Kjo është e mirë në disa situata, të tilla si gjatë ushtrimit, ose në qoftë se ju keni një ethe, por mund të ndodhë edhe në raste të tjera për asnjë arsye të dukshme. Kushte të tilla si gjëndër tiroide tepër aktiv ose anemia mund të shkaktojë takikardia sinus.

Sinus bradycardia

Kjo është kur norma zemra jote është e ngadalshme se normale (më pak se 60 rrahje në minutë). Bradycardia është e zakonshme në atletët, por mund të ndodhë në qoftë se ju jeni të ekspozuar ndaj të ftohtë dhe të ketë një temperaturë të ulët trupore ose shëndetin e dobët.
Takikardi konvulsiv
Më takikardi spazmatik shkaktuar nga anomalitë kongjenitale anatomike të zemrës, në këtë mënyrë mund të ndodhë shpejtësi rritur ndjeshëm normë zemrës.

Dridhje atrial

Ajo zhvillohet në prezencë të sëmundjeve të tjera të sistemit kardiovaskular, duke reduktuar fibrilimit është vetëm fibrave pak, por jo plotësisht, ventricles janë prerë rastësisht.

Extrasystole

Beats, rrahje zemre të parakohshme, e cila është e pavarur nga ritëm normal të zemrës dhe që ndodh në përgjigje të një impuls në disa pjesë të zemrës, përveç pulsin normal të nyjeve sinoatrial. A duhet të thyejnë rreh dhe të sistemit të zemrës elektrike rivendosur, dhe ulet pas një pauzë, zakonisht më të fortë se zakonisht. Këto kontraktimet forta, shpesh perceptohet si dështime. Gjithashtu i njohur si ekstra-shtesë sistollë, tkurrje të parakohshme, rrahje zemre e parakohshme.

Bllok Heart

Bllok tip Heart bradycardia (shkalla e ngadaltë të zemrës tepër), i njohur gjithashtu si atrioventricular. Në këtë shtet, sinjalet elektrike që nxisin tkurrjen e myaza zemrës bllokuar pjesërisht apo plotësisht ndërmjet dhomave të sipërme (atria) dhe dhomat më të ulët (ventricles).

Tipar i aritmisë konsiderohet se pacienti shpesh nuk i kushtoj vëmendje për atë, nuk e vërejtur ndryshimet në normën e zemrës, por edhe shkelje më të vogël mund të gjenden duke kontaktuar një specialist. Shqyrtimi dhe analiza profesionale, përdorimi i electrocardiograms lejojë diagnozë dhe trajtim adekuat të caktojë varet nga të rastit individual. Normalizuar ritmet e zemrës si përdorimin e drogës, dhe me anë të stimulimit artificial elektrik të zemrës - metoda më e përshtatshme do të emërojë një mjek të kualifikuar në bazë të karakteristikave individuale të organizmit.

Simptomet e aritmisë

Me disa lloje të arrhythmia ju nuk mund të merrni asnjë simptomë. Nëse ju merrni simptomat, ata do të varet nga lloji dhe ashpërsia e arrhythmia tuaj. Simptomat mund të përfshijnë:
rrahje zemre - shpesh përshkruhet si trokasë në gjoks
marramendje
i dobët apo shkatërrim
dyspnea
dhimbje gjoksi
fluide në mushkëri (edema pulmonare)

Ndonjëherë, disa lloje të aritmisë mund të çojë në vdekje e papritur.

Shkaqet e aritmia

Aritmi mund të shkaktohet nga kushtet, duke përfshirë:
sëmundje themelor të zemrës
Problemet e valvulave të zemrës
sëmundje tiroide
presion të lartë të gjakut
krizë zemre
sëmundje koronare të zemrës
pezmatimi i zemrës
pneumoni.

Disa aritmi mund të shkaktohet nga disa shkakton. Për shembull, disa barna mund të shkaktojnë një bllok të zemrës apo alkoolit mund të çojë, caffeine dhe pirja e duhanit dhe mund të shkaktojnë ose aritmi.
Mjetet juridike popullore trajtojnë arrhythmias zemrës.

Hekura 0,5 kg limon dhe përzierje e tyre me të njëjtën sasi të mjaltit dhe kajsi kernelit 20 fara, njëpasnjëshëm në pluhur. Merrni para ngrënies por 1 lugë gjelle 2 herë në ditë.

Masa paraprake universale nga aritmia - një decoctions, tinktura dhe ekstraktet e murriz, sanëz
cornflowers, asparagus dhe lovage. Merrni 1 tbsp. lugë çdo
këto bimë, birrë e tyre në 1 litër ujë të vluar, le të qëndrojë për një orë. Pini pjesë të vogla çdo 2 orë.

• Ritmi i ngadaltë i zemrës: 4 limon të prerë në 4 copa secila, vlim në 1 litër ujë në një shtet të butë, shtoni 0,5 kg arra copëtuar, vaj susam 250 g dhe 200 g sheqer pluhur i. Të gjitha përzierje. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë 20 minuta para ngrënies

• Kur aritmia kardiake është e rekomanduar për të pirë lëng të freskët e rrepkë zi. Rrepkë hekura, shtrydh lëng nëpër napë, të përzier me mjaltë (1: 1). Merrni 1 lugë gjelle 2-3 herë në ditë.

• Efekti i mirë për të ulur normën e zemrës jep rrepë supë. 2 tablespoons copëtuar rrepë pour 1 filxhan ujë të valë dhe kuzhinier për 15 minuta, kullimin. Pini 0.5 kupën 4 herë në ditë. I famshëm mjek Herbalist P. tërheqja e duhanit erdhi rekomanduar rrahje zemre për të marrë banjot me sanëz. Për banjë do të duhet 1 filxhan lëng mishi të plotë rrënjë sanëz.