Trajtimi i mjeteve juridike atherosclerosis popullore


Atherosclerosis - sëmundje kronike të arterieve me trashje dhe trashje e muret e tyre në formën e pllakave që zhvillohen si rezultat i depozitave në rreshtim e brendshme të enëve të gjakut substancat yndyrë-si (lipidet), kryesisht kolesterolit.

Arteriet janë enët e gjakut që bartin gjakun nga zemra në të gjithë trupin. Ata janë të veshur me një shtresë e hollë e qelizave të endothelium. Endoteliale shtresë shtresë të vetme e qelizave sheshtë rreshtim sipërfaqen e brendshme të gjakut dhe limfatike anijeve, dëmtimit të dhëmbëve të zemrës. Endothelium e rëndësishme për të kontrolluar koagulimit të gjakut, rregullimin tonin dhe presionin e gjakut, funksionin e filtrimit veshkave, veprimtari shtrëngohet të zemrës, proceset metabolike të trurit.

Atherosclerosis fillon kur: tensioni i lartë i gjakut, pirja e duhanit, alkoolit, dëmtimi i lartë endoteliale ose ajo holesterynomCherez arteriet humbasin elasticitetin e nevojshëm, muret e tyre të trash, duke rezultuar në një krizë të rrjedhës së gjakut në enët e zemrës, reduktimin e furnizimit me gjak të indeve. Ateroskleroza zakonisht ndodh gjatë gjithë trupit.

Simptomat. Sëmundja është asimptomatike. Ajo rezulton kur shqyrton pacientin apo zhvillimin e komplikimeve -. Sëmundje ishemike të zemrës, dështimit të zemrës, dhe kështu me radhë D. Atherosclerosis shkakton shumë çrregullime kardiovaskulare duke përfshirë sëmundje koronare të zemrës, infarkt miokardi, hipertension, goditje dhe sëmundje vaskulare periferike.

Atherosclerosis përparon ngadalë për shumë vite dhe shpesh fillon në dytynstvi.Aterosklerozom shpesh ndikon në enët e gjakut të zemrës, trurit dhe gjymtyrë.

Atherosclerosis e zemrës, tregon deri në goditje (dhimbje në zemër) .Ateroskleroz enët cerebrale çon në marramendje (kryesisht, ndryshimi i papritur në pozitën e trupit, mahnitur, ndjenjë zhurma në kokën time, duke dobësuar kujtesës, ndryshime mendore, bllokim (trombozë) trurit arterie mund të shkaktojë që ajo të thyej dhe gjakderdhje në tru - një goditje në tru.

Në shumicën e rasteve kjo është e atherosclerosis kombinuar: truri me hipertension esencial. Atherosclerosis vaskulare periferike vërejtur thatësi; dhe lëkurë rrudhosje, humbje peshe, gjymtyrë të vazhdueshme të ftohtë, dhimbje prapa, më të ulët mbrapa, duart dhe këmbët (tipike e moshës së vjetër), lodhje. Ndonjëherë sklerozë kap të mëlçisë, e cila shtohet dhe dhemb.

Në trajtimin e arteriosklerozës kushton rëndësi të madhe në dietë, duke kufizuar konsumin e ushqimeve që përmbajnë kolesterolit - yndyrë, mish (sidomos mëlçisë dhe të veshkave), vezë, sardelet, sprats, kakao, çokollatë, çaj të zi. Recommended futja e një mekanizmi con ¬ e acidit Askorbik (vitaminë C), vitaminë B2, që të zvogëlojë procesin e arsimit në trajtimin e arteriosklerozës kushton rëndësi të madhe për dietën, duke kufizuar konsumin e ushqimeve që përmbajnë kolesterolit - yndyrë, mish (sidomos mëlçisë dhe veshkave) vezë, sardelet, sprats, kakao, çokollatë, çaj i zi. Recommended futjen e një mekanizmi con ¬ e acidit Askorbik (vitaminë C), vitaminë B2, të cilat ulin formimin e mureve të enëve të gjakut në shtresën yndyrë, dhe përgatitjet jodit.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e arteriosklerozës

Pacientët me atherosclerosis dobishme hani Kale detit (që përmban jodit), arra (veçanërisht me rrush dhe fiq), bizele (përmban vitaminë B2), patëllxhan peeled skuqur dhe zier (nivele të ulëta të kolesterolit në gjak, për të përmirësuar metabolizmin) manaferrat luleshtrydhe të egra, lulelakër, Ramsons (balonë), ftua gatuar. Shalqi bashku me diuretik promovon sekretim të kolesterolit të tepërt.

Merrni 1/4 gotë me lëng të freskët nga manaferrat e rrush pa fara e kuqe për 30 minuta përpara se të hahet.

Manaferrat aronia, të përziera me sheqer (1: 1). Merrni 1 lugë çaji 3 herë në ditë.

Mix në pjesë të barabarta të Shtrirja slurry të hudhër, arra grimcuar dhe të naftës së papërpunuar. Merrni përditshme 1-2 lugë, duke shtuar në salads, panxhar, karrota dhe perime të tjera. Shitore në një vend të freskët të errët në enë të mbyllur fort.

Bluaj hudhër në qull me miell misri, pour 0,7 litra Cahors tipit verë, insistojnë në një vend të freskët të errët 1 javë, herë pas here lëkundje përmbajtjen. Merrni 1-2 lugë 3-4 herë në ditë para ushqimit.

Hidh 100g mirë copëtuar hudhër 2 gota vodka, insistojnë në një vend të ngrohtë, të errët për 3 ditë, herë pas here vetryahivaya filtër përmbajtje. Merrni 5-10 pika në 1 lugë çaji ujë të ftohtë 3 herë në ditë 15 minuta para ngrënies.

0,25 Llokoçis një lugë çaji me lëng hudhër 0,5 gota qumësht dhie. Merrni në një stomak bosh çdo mëngjes.

5 krerë kile të hudhër me kripë tryezë të vogël, të përziera me 500 g gjalpë. Hani bukë ose pure patate për atherosclerosis, sëmundje të zemrës, të mushkërive.

Shtrydh lëng të hudhër, përziejnë atë në pjesë të barabarta me mjaltë bletë dhe për të marrë 1 lugë gjelle 3 - 4 herë në ditë për 30-40 minuta para ngrënies. Ky mjet jep rezultate shumë të mira. Kursi i trajtimit - 4-6 javë për modelin e specifikuar. Pas pushimit një muaj për të përsëritur trajtim. Kjo recetë mund të përdoret për arteriosklerozës dhe sëmundjeve ishemike të zemrës dhe venat me variçe.

Njëpasnjëshëm në qull me miell misri hudhër, pour 1 filxhan naftës së papërpunuar. Pas 1 ditë në një infuzion të naftës derdh lëng i 1 limoni dhe llokoçis. Këmbëngulin në një vend të freskët të errët 7 ditë, herë pas here lëkundje përmbajtjen. Merrni hudhër gjalpë 1 lugë çaji 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies me aterosklerozë cerebrale, sëmundje koronare të zemrës, gulçim. Kursi i trajtimit - 3 muaj. Pushim njëpasnjëshëm në qull me miell misri hudhër, pour 1 filxhan naftës së papërpunuar. Pas 1 ditë në një infuzion të naftës derdh lëng i 1 limoni dhe llokoçis. Këmbëngulin në një vend të freskët të errët 7 ditë, herë pas here lëkundje përmbajtjen. Merrni hudhër gjalpë 1 lugë çaji 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies me aterosklerozë cerebrale, sëmundje koronare të zemrës, gulçim. Kursi i trajtimit - 3 muaj. Pushim - 1 muaj, pastaj të përsëritur trajtim deri shërim.

Për të kolesterol më të ulët të rekomanduara ditore të marrë 15-20 g çamçakëz (çamçakëz) kajsi, qershi, kumbulla. Në të njëjtën kohë duhet të marrë hudhër gjalpë 1 lugë çaji pluhur hudhër ose 0,3 lugë çaji 3 herë në ditë.

Hekura peeled hudhër dhe 1 limon i larë mirë me kore. Pastaj përzierje hudhër me limon dhe pour 0,5 litra ujë të ftohtë kypyachenoyi lënë të mbush për 4 ditë, tendosje. Merrni ekstrakt ujërave të zeza 2 lugë në mëngjes me stomak bosh

Është vënë re se pacientët me atherosclerosis është e dobishme për të ngrënë Kale detit (që përmban jodit), bizele (përmban vitaminë B2), patëllxhan peeled skuqur dhe zier (nivele të ulëta të kolesterolit në gjak, për të përmirësuar metabolizmin), lulelakër, Ramsons (balonë) manaferrat luleshtrydhe të egra, ftua gatuar, arra (veçanërisht me rrush dhe fiq).

Recommended zyidaty përditshme, mundësisht me stomak bosh, 1-2 madhësia mesatare e një grejpfrut (parandalon depozitat bli në enët e gjakut). Well zyidaty £ 3 (1200) qershi pjekur në ditë, duke pirë në të njëjtën ditë, 7-8 gota e qumështit (mos gllënjkë, por gradualisht). Shalqi bashku me diuretik rekomandohet zyidaty çdo ditë, mundësisht me stomak bosh, 1-2 madhësia mesatare e një grejpfrut (parandalon depozitat bli në enët e gjakut). Well zyidaty £ 3 (1200) qershi pjekur në ditë, duke pirë në të njëjtën ditë, 7-8 gota e qumështit (mos gllënjkë, por gradualisht). Shalqi bashku me diuretik promovon sekretim të kolesterolit të tepërt."