Trajtimi i metodave popullore astmës


Bronkiale astmë - një sëmundje kronike e karakterizuar nga kapjet korrente që gjenden në astma sulmon gamë zaduhy.Napady në ashpërsi nga një kollë të dobët dhe të marrë frymë rëndë për biznese shumë të rënda, të rrezikshme për jetën sulmet e astmës me forca të ndryshme dhe kohëzgjatje (nga disa orë deri në disa ditë).

Simptomat. Simptomat e astmës janë të teshtitjes, kollitjes, e rëndë, e zhurmshme, frymëmarrje të përhershme, të lëkurës kaltërosh (cianozë) për shkak të mungesës së oksigjenit në gjak, ankthi dhe pafuqisë.

Shkaku i sulmeve të astmës nuk është roli plotësisht zyasovana por e pamohueshme e faktorëve të ndryshëm që mund të jenë shumë të ndryshme; Këto përfshijnë dehje të ndryshme kronike, të hyjnë në rrugët e frymëmarrjes, efektin e pluhurit dhe pluhur substancave, aromave të ndryshme, efekte neuropsikiatrike, efektet e motit, ndikimi i degradimit të mjedisit Faktorët e mjedisit të tanavkolyshnoho.

Mekanizmi i një sulmi astmës vijim: bronke dhe bronchioles ngushtoj, duke shkaktuar compression të frymëmarrjes gjoks dhe vështirësi. Mukoza membranës i udhë ajrore shtohet, duke parandaluar lëvizjen e cilia epitelit. Gjëndra mucous fillojnë të sekretojnë mukusit më shumë, dhe ajo bëhet e trashë, i cili nuk lejon kalimin e ajrit në mushkëri. Sulmet e astmës ndodhin papritmas, shpesh natën, dhe janë të shoqëruar nga ajri i vështirë frymëmarrje (shtohet gjoks, nuk është ndjenjë e vështirë nga mbytja). Frymëmarrja bëhet e vështirë dhe e rëndë, fishkëllimë është Essen-ciale, fytyra kaltërosh, venë qafë të bymehet; madje frymë, e cila zakonisht ndodh në mënyrë pasive, kërkon përpjekje të mëdha. Nga fundi i sulmit fillon të qëndrojë bashkim pështymë tejdukshëm, kollë bëhet e lagësht, shuma e të rritet sputumit, ajo shkon më lehtë. Përveç këtyre sulmeve të papritura ende mund të vazhdueshme astmë (kusht astmatik) kur kalon orë dhe ditë, dhe rigjenerimi pritet leja nuk ndodh.

Me kalimin e kohës, sulmet janë duke u bërë më të rënda dhe mund të çojë në të pakthyeshme indet dëme të mushkërive dhe sëmundjet kronike të mushkërive.

Llojet e astma


Astma alergjike (astma blihen, ekzogjene, të jashtëm) ngathët ose astma imunologjik. Astma alergjike është një reaksion alergjik ndaj faktorëve gjithmonë provokojnë një sulm ndaj personit (për shembull, prania e kafshëve, acarim, pluhur, myk, polen ose ushqim) Lloji .Kjo e astmës është gjetur në fëmijët ose të rinjtë të cilët kanë tendencë që të ketë të tjera Simptomat e alergjive, duke përfshirë ekzemë ose inflamacion i kruajtje hundës dhe lëngjeve (rinitit). Shumica e njerëzve që vuajnë nga ky lloj i astmë kanë predispozicion gjenetik për të.

Endogjen (i brendshëm) astmë është quajtur edhe nealerhichnoyi ose neimmunolohicheskoy. Arsyet për këtë lloj të astmës nuk është kuptuar plotësisht, edhe pse simptomat shpesh janë të njëjta si kur e fituar (alergjik) astma. Sulm endogjen astma huaj-GDA provokuar faktor nuk është domosdoshmërisht pas sulmeve. Këta faktorë mund të jetë një reagim ndaj infeksionit, stresi, frymëmarrja e ajrit të ftohtë, përpjekje fizike, moti, lagështia apo ndryshimet e temperaturës. Astma endogjen zakonisht fillon në fazat e mëvonshme të pubertetit ose më vonë. Njerëzit me astmë endogjen, nuk mund të ketë të afërm me të njëjtën sëmundje, ata kanë një reagim të kundërt ndaj alergji testimit të lëkurës ndërsa nuk përmbajtja e lartë e antitrupave specifike në gjak.

Çdokush që vuan nga astma e ndaluar për të ngrënë mish në çdo formë, përjashtohen nga niseshte ushqimit. Djathë tjetër rekomanduar nga produktet e qumështit, perimeve, frutave dhe të freskëta vyhlyadi.Pid një sulm astmë, përveç sigurimit kujdes mjekësor urgjent, mund të ketë disa procedura të thjeshta për të lehtësuar gjendjen e pacientit.

Trajtim tradicional për astmë


Mix 100 g hudhër grimcuar në qull me miell misri dhe rrikë, 150 g gjalpë dhe 600 g mjaltë, ngrohjes përzierje në një banjë me ujë të valë, nxitje me kujdes përmbajtjen. Shitore në një vend të freskët të errët në enë të mbyllur fort. Merrni 1 lugë gjelle për 1 orë para ngrënies. Kursi i trajtimit - 2 muaj. Nëse është e nevojshme, të përsëritur trajtim pas pushimit 1 mujor në shërim të plotë.

Get 3 krerët e hudhër grimcuar në qull me miell misri dhe 5 të lëkurës copëtuar, por limon pafarë, i hedh 1 litër ujë në kypyachenoyi temperatura dhomë, insistojnë në një vend të freskët të errët për 5 ditë, herë pas here lëkundje përmbajtjen, ikjen, shtrydh. Pini 1 lugë gjelle unë një herë në ditë për 20 minuta përpara se të hahet.

100 g hudhër grimcuar, derdh 150 ml vodka, insistojnë në një vend të freskët të errët për 2 javë, herë pas here lëkundje përmbajtje filtri. Një shishe e tretësirë ​​të përfundojë portokalli në leckë apo letër dhe dyqan në një vend të freskët të errët. Merrni 25 pika të qumështit të ngrohtë 3 herë në ditë për 15-20 minuta para ngrënies, nga tetori deri në prill, një minimum prej 1,5 muaj.

Brew 1 filxhan ujë të vluar 1 lugë gjelle lule (i shurdhër hithër) i vdekur-hithër, të lënë për 30 minuta dhe pini 1 gotë 3 herë në ditë, dhe mund të shpesh, por të jetë i sigurt për të 3 gota në ditë. Grass korrur gjatë gjithë verës në mëngjes.

Derdh 100 ml alkool (vodka 200ml) 100 g fruta kopsht i madh dhe mbush për 3 ditë. Pini 30 pika të alkoolit ose vodka tretësirë ​​50 pika 3 herë në ditë.

Merrni 400 g mish derri veshkë, e larë në ujë të rrjedhshëm, të prerë në copa, shtoni 1 lugë gjelle e raki, 2 qepë copëtuar dhe 0,25 lugë çaji pluhur xhenxhefil, kripë për shije, përzierje mirë dhe le të qëndrojë 30 minuta. Pastaj shtoni 50 g njëpasnjëshëm në një pluhur dhe arre kernelit në një tigan me vaj luledielli (50 g) të skuqura për 20-30 minuta. Kjo pjatë të ngrënë në formën e nxehtësisë për 2 herë, gjysmën në mëngjes dhe gjysmën në mbrëmje. Marrë në trajtimin e astmës paktën 1 ditë a javë, më nevojtore "paktën nëse një ditë, 15 ditë pa një pushim.

Lahen dhe zhvishem 400g xhenxhefil, hekura atë, derdh në një shishe dhe derdh alkool. Insistojnë ngrohtë ose dielli 14 ditë, herë pas here lëkundje aq kohë sa nuk me-do të merrni një të verdhë të qëndrueshme. Drain, shtrydh dhe le të qëndrojë. Pini 2 herë në ditë për 1 Channoy lugë pasi të hahet, pirja 3 gllënjka ujë. Mjet shumë i mirë.

Merrni 0,5 lugë rodhe letër maj, Aspen gjysmë fletë. 1 lugë çaji hala bredhi freskëta. Brew 1 filxhan ujë të valë. Pas ftohjes, shtoni 0,5 lugë sodë buke dhe të lënë përzierje në një vend të errët për 7 ditë. Pini 1 lugë gjelle 1 ditë në javë (më shpesh dhe mund, në varësi të gjendjes së shëndetit) në kohën e gjumit.

"gt;