Trajtimi i mjeteve juridike popullore variçe


Ajo është e njohur sëmundjet e venave, të cilat humbasin elasticitetin e tyre, që shtrihen në disa vende të zgjeruar në mënyrë të konsiderueshme, duke formuar ,, nyjet në venat e zgjeruar shpejtësinë e rrjedhjes së gjakut ngadalësohet, shpesh kova yato në formimin e këtyre thrombophlebitis (mpiksjen e gjakut). Zhvillimi i venave me variçe promovon vështirësi për shkak të rrjedhjes së gjakut venë trombozë:

1) qarkullimi i ngadaltë për shkak të pirjes së duhanit, mungesa e aktivitetit fizik;
2) gjatë të qëndrojnë në këmbët e tij, (i lidhur me profesionin). Në verë muret e venave ndihem shumë presion nga brenda dhe fillojnë raztyahivatsya;
3) Veshja e rrobave të ngushta;
4) Trashje;
5) trazirat emocional, shtypur zemërimin.

Gjithashtu nxit zhvillimin e venat me variçe dhe trashëguar çrregullimeve elasticitetit murit venoz, të zbatuara përmes efekteve hormonale. Zhvillimi më i shpeshtë i venave me variçe në femra shkon në familje dhe ndodh gjatë shtatzënisë ose pas lindjes së fëmijës.

Zabolivanie zhvillon gradualisht, personi i parë zakonisht nuk vendosin ndonjë siklet. Sëmundja përparon ngadalë dhe duket dhemb dhimbje në këmbë, veçanërisht viçave. Këmbët i lodhur shpejt, gjunjët dhe këmbët e ndjerë barrën.

Të parandaluar zhvillimin e komplikimeve duhet të ndjekë në mënyrë agresive masa parandaluese. Kryen këshilla mjeku. Hapi i parë është për të hequr çdo gjë që parandalon rrjedhjen normale të gjakut (rroba të ngushta, këpucë të ngushta të pakëndshme, etj) Në qoftë se natyra e punës ka për t'u ulur, dhimbje këmbë duhet të jepet pozicion horizontal. Duhet pak çdo 1,5 orë ose 10-15 kohët dalë mbi çorape. Pas punës, ajo do të jetë shëtitje e bukur e ngadaltë të qetë për distanca të shkurtra.

Një efekt i mirë terapeutik është lidhurit këmbët fashë elastike. Ata duhet të imponojnë në mëngjes, para se të bëhet lart, i ulur në shtrat dhe këmbën pak të kërrusur. Mirë marrëveshje ushtrime terapeutike dhe vetë-masazh ato janë përdorur me sukses për venat me variçe të ekstremiteteve të ulëta.


Pesë ditët e para duhet të jenë plotësisht në lëng frutash dhe klizmë të ngrohtë ujë çdo ditë.

Pas lëng frutash në një stomak bosh, pacienti duhet të marrë një plan të kufizuar dietë. Në këtë mënyrë, portokall dhe lëng limoni duhet të merren për mëngjes. Dreka duhet të përbëhet nga ovochiv.Ovochi të para sezonale një çift duhet të përfshihen në darkë. Nuk ka bukë, patate ose ushqime niseshte duhet të merren.

Theksi mbi tërë kokrra, fara, arra, fruta dhe perime duhet të bëhen. Të gjitha erëza, alkool, kafe, çaj i fortë, prodhimet e bardhë miell, produkte buke, sheqer duhet të shmanget plotësisht.

Për trajtimin e venat me variçe mund të përdorni ilaçe tradicionale.

Gjysmë të mbushur një gjysmë litër shishe grimcuar gjethet e Kalanchoe dhe pour vodka ose alkool.

Mbush javë në një vend të errët, herë pas here prerja. Fshij këmbët në kohën e gjumit në këmbë dhe deri. Në raste të rënda, të bëjmë këtë procedurë 3-4 muaj.

Shishe gjysmë-litër për të mbushur tre të katërtat e buds thupër dhe pour vodka. Grease infuzion plagë faqen ku ajo dhemb. Pas 15 min. përsëritur procedurën dhe të japin këmbëve një pushim.

Compress me domate e pjekur heq stresin dhe dhimbje në këmbë.

Pini uthull molle 1 lugë çaji për gotë me ujë para përdorimit të ushqimit tri herë në ditë. Vendos një vë llapë e uthull molle në një mënyrë të (një copë bukë e bardhë ngjyhet në uthull, sasi e vogël me sode buke dhe zbatohen për faqet e përflakur).

Këmbët kaltërosh mund të shërohet duke marrë celandine infuzion (9 pika për lugë gjelle qumësht tri herë në ditë përpara se të ngrënit) dhe bagëtinë supë. Vende kaltërosh duhet të imponojë gjethe rodhe dhe jargavan.

Lëngjet e para perime, veçanërisht lëng karrote në kombinim me lëng spinaq provuar shumë i dobishëm në trajtimin e venat me variçe. Pjesa duhet të jetë 300 ml lëng karrote dhe 200 ml lëng spinaq, të cilat duhet të konsumohen çdo ditë.

Gjysma mbushur një shishe gjysmë-litër lë grimcuar e Kalanchoe, dhe pour vodka. Insistojnë 1 javë në një vend të errët, trazim. Fshij këmbët në kohën e gjumit në këmbë dhe deri.

Vendos një vë llapë e uthull molle në një mënyrë të (një copë bukë e bardhë ngjyhet në uthull, sasi e vogël me sode buke për të bërë nyje në këmbët e tij.

9 pika për 1 lugë gjelle qumësht. Merrni tri herë në ditë para ushqimit. Gjithashtu vend cyanotic duhet të imponojë gjethe rodhe dhe jargavan.Yzbavlenye nga varices