Metodat e puçrra fytyre Mjekimi popullore


Të gjithë ne në jetën tonë sidomos në adoleshencë kishte një problem të origjinës së puçrra fytyre puçrra fytyre të quajtur ende puçrra fytyre rinore apo konvencionale për shkak të maturimit të saj, pubertetit (ata zbehet në 25-30 vjet). Shkaku mund të jetë reagime të ndryshme alergjike, dështimet në sistemin imunitar, stresi, kequshqyerja, mungesa e gjumit (gjumë duhet të zgjasë të paktën 8 orë), në vend se të jetë në të ftohtë, kequshqyerja, hani më pak me vaj dhe me aromë, e ëmbël, pirja e duhanit, konsumi i alkoolit, dhe të ndryshme pije që përmbajnë alkool.

Si të merren me puçrra fytyre vetëm. Në rininë e tij, këto pimples shëmtuar gjitha mbi fytyrën na inatosur çdo ditë, veçanërisht në qoftë se ju të veprojë në çdo rast ose ju shkoni në një datë, u duk se jo të gjithë shikon në ty, dhe për të puçërr tuaj, atëherë u bë e parehatshme dhe ju doni sa më shpejtë që të jetë e mundur të shpëtoj prej tij, për të gjetur një kurë për puçrra fytyre.

Në radhë të parë të të rinjve për t'u marrë me puçrra fytyre, ajo është shtrydh e tyre. Pra shpejt zëvendësohet gjithë problemin pothuajse zgjidhur, por në vend të plagët puprri mbeten. Puçërr - një inflamacion, dhe nëse shtrydh në të, vë infeksion të mëtejshëm. Më shumë ju shtrydh më i madh plagët. Lufta kundër puçrra fytyre do të jetë rezultat i mërzitshëm, e gjatë, por të rëndësishme të qëndrueshme në vend se përmirësimi i përkohshëm në disa javë. Mbi të gjitha, nuk presin rezultate të shpejta. Trupi juaj ka nevojë për mbështetje, jo presion vështirë. A nuk e bëjnë të pamundurën për të shërohen menjëherë.

Në dyqane kozmetike shumë drogave të ndryshme për të luftuar puçrra fytyre. Kozmetikë nuk duhet të jetë në bazë vaj, është shumë e bërë cleverly ju merrni se grim keni blerë atë pimples zhduket, lëkura juaj fillon të marrë të përdoret për këtë grim, dhe kur ju të ndaluar duke e përdorur atë përsëri pimples duket (kjo është në disa kozmetikës) . Ndiqni kozmetike testuar.Ne duhet të hani produktet e qumështit, kos, djathë, qumësht i thartuar pjekur. Produktet që përmbajnë zink është shumë e dobishme kur puçrra është gaforret, karkaleca, fasule soje. Zinku është i domosdoshëm për funksionimin normal të gjëndra dhjamor (i njohur si puçrra fytyre është një sëmundje e gjëndra dhjamor).

Ju duhet të mbajë një jetese aktive ndërsa ngarje përmirëson qarkullimin e gjakut, që do të thotë më pak mundësi për depërtimin e infeksionit, kur ju të kandidojë, ju djerse, poret tuaj Body zgjeruar nevojën pas drejtimin e një ngarkesë apo edhe nevojë për të larë apo fshij me një vetë peshqir të lagur. kripë jodizuar nuk është përdorur (jod zakonisht përkeqësohet kursin e puçrra fytyre, është e dëshirueshme për të përjashtuar nga dietë të peshkut, kale deti). Ne kemi nevojë për të ngrënë, pije, vitamina bukuri A, C, D, E dhe Grupi B. Një burim i madh i vitaminave B - mëlçisë, vezë, bizele, fasule. Avokado burimin kryesor të niacin (vitaminë B3). Niacin heq acarim të lëkurës dhe promovon shërimin e puçrra fytyre. Por burimi më i mirë i vitaminave B - sprouted grurë dhe maja. Këto ushqime janë të pasura me vitamina dhe - E, e cila është gjithashtu e nevojshme në luftën kundër puçrra fytyre. Vitamina - E përfshira në vaj, arra, e tërë gruri kokërr, perime - në një sallatë, domate, spinaq. Gjithashtu një tender fruta jeshile si Vitamina - D përmirëson shtresa epiteliale, i dobishëm dhe jashtë dhe brenda vendit. Sun - burimi më i mirë i vitaminës - D, shpesh të ecin. Winter dhe vjeshtës mungesa e diellit kompenson fizioterapie (rrezatim llambë kuarc). Shmangni stresin.

Mjetet juridike puçrra fytyre popullore fytyrësNga aknet mund të bëjë një maskë me tul kungull të freskët 2-3 herë në ditë. Aplikoni për të lëkurës për 15-20 minuta;
Mix 100 ml lëng patate me 1 lugë çaji mjaltë. Përzierje rezultuar ishte vënë në fytyrë për 20-30 minuta çdo ditë (mundësisht natën) për 2 javë. Bëni një pushim prej 5-7 ditësh dhe të përsëritur kursin.

Për të lëkurës me vaj dhe poroz me puçrra të vendosë në fytyrë maskë e tul karrota.

Finely bërxollë hudhër 400g, derdh në një shishe dhe pour vodka ose alkool. Insistojnë diellin për një ngjyrë të verdhë-gjelbër, herë pas here lëkundje përmbajtjen për të zgjidhur, dhe pastaj me kujdes thahet. Marrë ujë, duke filluar me 5 pika përditshme dhe duke shtuar 1 pikë. Pra merrni për 25 pika, pastaj të zvogëlojë numrin e pikave në të njëjtën mënyrë. Trajtimit - vazhdimisht deri në shërim. Kjo tretësirë ​​mund të përdoret për të protyran ose larje.

Lë të rinj thupër duhet të jetë tharë plotësisht dhe pres. Një lugë e lë, derdh një gotë me ujë të valë, pastaj të mbuluar me një kapak dhe këmbëngulin 25-30 minuta. Pastaj peretsidyty. Pini 2-3 herë në ditë për një gjysmë filxhan një pushim në mes të ngrënies. Si thupër i ri lë të pajisura me pronat antiseptik që do të parandaluar inflamacion të lëkurës, tinctures - një mënyrë e madhe për problemet e puçrra fytyre adoleshente.

Kjo recetë është veçanërisht i mirë në trajtimin e rosacea. Çdo ditë bëj përshesh të freskët disa karafil të hudhër dhe të aplikoni në fytyrë. Mbajeni këtë maskë duhet të jetë 10-15 minuta. Ajo është gjithashtu e dobishme për të marrë në përgatitjet që përmbajnë chasnyk.Vid aknet mund të bëjë një maskë me tul kungull të freskët 2-3 herë në ditë. Aplikoni për të lëkurës për 15-20 minuta;

Hidh 3 lugë copëtuar kastravec 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 2-3 orë, ikjes, shtrydh kusurin dhe shtoni 1 lugë çaji mjaltë, llokoçis atë deri shpërbëhet plotësisht. Njomet një top pambuku këtë lëng dhe fshij fytyrën pas larjes.