Trajtimi i mjeteve juridike popullore gastrit


Gastrit - një inflamacion i mukozës gastrike. Rreshtim stomak përmban qeliza të veçanta që prodhojnë acid dhe enzima që ndihmojnë për të tretet rozyidaty ushqimore dhe mukusit që mbron rreshtim stomak nga procesi kysloty.Zapalnyy zhvillohet si rezultat i dëmtimit të shell dhe mund të ndodhë në forma akute dhe kronike.

Gastrit akut karakterizohet nga fillimi papritur dhe ashpërsia e simptomave. Kohëzgjatja sëmundje është 2-4 ditë.

Shkaqet e gastrit akut mund të jenë infeksionet bakteriale dhe virale; gabime bruto në dietë; përdorim të barnave si aspirina ose steroid, përdorimi i sasive të tepërta të alkoolit. Shpesh të gjeni shkaqet e çrregullimit nuk mund.

Simptomat. Në gastrit akut shënuar siklet dhe dhimbje abdominale, humbje e oreksit, të përzier, të vjella, ndonjëherë - dhimbje koke dhe temperaturë.

Gastrit kronik karakterizohet nga lumë të gjatë, të vazhdueshme dhe të përsëritura. Si rezultat i gastritit kronik ndodh dëme të qëndrueshme në mukozën e stomakut. Nëse gastrit kronik nuk trajtohet, ai mund të marrë vite apo edhe një jetës.

Gastrit kronik mund të zhvillohet për shkak të sëmundjeve të tjera, të veshkave dhe të mëlçisë; të stomakut ulçerë; diabet apo abuzimi sistematik i alkoolit. Faktorë të tjerë rëndues janë: përdorimi i zgjatur i ushqimit të mprehtë dhe irrituese; vitaminë mangësi apo trajtim të zgjatur me disa lloje të drogës, duke përfshirë aspirinë, ibuprofen, steroid dhe disa gastrit kronik antybiotykamy.Vydilyayut me sekrecion normal dhe të ngritur (aciditetit) - anatsidnyh dhe giperatsidnom dhe pamjaftueshmërisë sekretore (aciditetit të ulët) - gastrit hipoatsydnyy.

Simptomat. Gastrit me aciditet vërejtur urth, belching thartë, ndonjëherë të vjella. Pacientët shqetësuar për dhimbje në pjesën e sipërme, dhimbje nate dhe urisë.

Gastrit term ndonjëherë përdoret gabimisht për të përshkruar ndonjë simptomat e dhimbje ose siklet në bark e sipërme. Shumë sëmundje dhe çrregullime mund të shkaktojnë këto simptoma. Shumica e njerëzve të cilët kanë simptomat e sipërme e barkut nuk hastrytu.50% e popullsisë vuan nga gastriti kronik dhe vetëm 10-15% të thirrjeve të mjekëve ..


Trajtimi i mjeteve juridike popullore gastrit

Hidh ujë 100 g grurë. Kur do të shfaqet lakër, shpëlarë dhe drejtuar ata përmes një mulli mishit, shtoni vaj perimesh për shije. A është agjërimi.

Merrni 250 gram mjaltë, 0,6 litra vaj ulliri, shtoni lëng i 2 limon dhe përzierje. Dyqan përzierje në një kavanoz qelqi në një vend të freskët. Para se të marrë përzierje. Pini 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies për 1 lugë gjelle.

Merrni 1-2 teaspoons e lëng aloe 2-3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Kursi i trajtimit - 1-2 muaj.

Mix 0,5 gota me lëng aloe me 100 gram mjaltë. Merrni 1 lugë çaji 3 herë në ditë për 15-20 minuta para ngrënies. Kursi i trajtimit - 3 javë.

Merrni në 0,2-0,3 g mumje qumësht ose mjaltë në një stomak bosh 1 - 2 herë në ditë, në mëngjes dhe mbrëmje, para se të krevat. Kursi i trajtimit - 25-28 ditë. Përsëriteni trajtim pas 10 ditësh.

Merrni 20 pika në 30% Propolisi tretësirë ​​(holluar në 0,5 gota me ujë të ngrohtë) për 1 orë para ngrënies. Kursi i trajtimit - 3 javë.

Mix në një raport prej 10: 1 10% -ing tretësirë ​​Propolisi dhe vaj buckthorn det. Merrni 20-30 pika me ujë ose qumësht 3 herë në ditë për 1 orë para ngrënies.

Edhe gastrit i vjetër mund të shërohet me mollë, mundësisht të gjelbër. Clear zhvishem mollë, hekura ato në rende të mprehtë dhe pastaj ha. Kjo nuk është për të ngrënë dhe pirë për 5 orë para dhe 5 orë pas aplikimit të mollë. Në natën ju mund të hani mollë. Nëse stomaku i pacientit digests ushqim është e keqe, së pari (e 3-4 ditët e para çdo ditë, dhe pastaj sipas nevojës) për të bërë një klizmë me ujë dhe gjatë stimulimit të zorrëve - me vaj perimesh. Ajo duhet të jetë procedurë të rreptë dhe i saktë ekzekutimi. Gjatë muajit të parë të trajtimit të marrë mollë çdo ditë. Gjatë muajit të dytë, të mjaftueshme 3 herë në javë, dhe gjatë muajit të tretë - 1 herë në javë me respektim të rreptë të të gjitha rregullave.

Është e rekomanduar për të pirë 1 filxhan lëng pineapple 2 herë në ditë para ushqimit (30 minuta përpara se të hahet). Në lëng pineapple përmbajtja e lartë Bromelain - enzimë proteometicheskoho që është i përfshirë në avari e proteinave, duke lehtësuar tretje.

Në mëngjes, pasdite dhe në mbrëmje për 30 minuta para një vakt për të marrë 1 lugë gjelle vaj ulliri të pastër infused me 3 lugë centaury kuqe. Mbush në një banjë me ujë rreth ngrohjes ulët për 1 orë. Pas ftohjes, kullimin dhe shtrydh përmes pëlhurë e hollë. Pas 20 minutave të marrë vaj pini infuzion 1 filxhan kafe zierje e borzilok (fletë dhe ngjyrë), yarrow, Wort Shën Gjonit, gjethe delli, nenexhik piper, smartweed, horsetail dhe urtë. Përzierje të përgatitur nga pjesë të barabarta të çdo bimë medicinale. 2 lugë të plota të kësaj përzierje me shtimin e 2 lugë pa pjesë të sipërme të farës lehtë i pjekur liri dhe 1 lugë çaji fara anise pa syprinë brewed 0,5 litra ujë dhe kapak, zier për ngrohje të ulët për 10 minuta të vluar, pastaj tendosje.

Well heq spazma në stomak dhe zorrët freskët qen hithër lëng. Merrni 3 herë në ditë për 1 lugë çaji 30 minuta para se të ngrënit, pirja gllënjkë të ujit. Në dimër ju mund të kursejnë lëng, gji vodka e tij në një raport prej 1: 1.

Për trajtimin e gastrit akut dhe kronik, 3 herë në ditë për të pirë lëng 1 lugë gjelle e gjethe delli 20 minuta përpara se të hahet. Në dimër, lëng të freskët, pour vodka apo alkool në raport 1: 1. Ju gjithashtu mund të pini infuzion i gjethet e thara gjethe delli, pour 1 filxhan ujë të vluar 3 lugë gjethe dhe mbush për 6-8 orë. Merrni 0,3 filxhan 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Manaferrat murriz avull në furrë dhe të hani të ngrohtë me lëng mbetur. Është e rekomanduar për dhimbje të barkut.

Hidh 1 lugë gjelle qershi fruta të thata 1 filxhan ujë të vluar, kuzhinier për ngrohje të ulët për 10 - 15 minuta, për të këmbëngulin, tendosje, shtoni 40 pika 10% etanol ekstraktin e Propolisi dhe merr 0,3-0,5 filxhan 2-3 herë Dita në gastrit kronik, enterocolitis.

Merrni pjesë barabarta kopër fruta, rrënjë alte, rrënjë jamball, rhizomes e bar shtrat dhe daisies letër. Përgatitja e një paste me 2 teaspoons e ngarkuar për 1 gotë me ujë. Merrni natës 1 gotë infuzion gastrit, ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë.

Get 3 e hips dhe kopsht fruta kopër të, 1 pjesë lule të thata kënetë bar, horsetail bar, u rrit petals, lule kamomil dhe lule kumak, 2 pjesë pelin barishte dhe herbs Repeshko paniculata, 4 të Hypericum bar dhe gjethe delli, 7 pjesë të barishte Yarrow. 6 g të përzierjes valoj 0,5 litra ujë të valë, 30 minuta gomave nuk vlim. Merrni 4 herë në ditë 0,5 gota për 15-20 minuta para ngrënies me gastrit zgjatur akute, gastrit kronik, ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë.

Merrni pjesë të barabarta barishte trumzë, bar dhe herbs centaury Shandra. Mbledhja e 1 lugë gjelle pour 1 filxhan ujë të valë dhe të lënë të ftohtë. Merrni 1-2 gota në ditë në gllënjka të vogla.

Merrni 2 e fletë nenexhik karamele mente, barishte trumzë dhe livando lule të, 1 lule pjesë karafil. Përgatitja infuzion e 2 teaspoons e ngarkuar për 1 gotë me ujë. Merrni 1-2 gota gjatë ditës dhe gjatë natës 30 minuta pas yizhi.Netradytsiyni dhe trajtim kombëtar për gastrit me kyslotnistyu.Pry lartë gastrit me aciditet në mënyrë efektive për të pirë lëng bërë fllad patate: filloni me 0,25 gota gradualisht provuar të 0, 75 gota për 30-60 minuta para ngrënies. Një tjetër recetë ju mund të filloni menjëherë me 1 filxhan në mëngjes në një stomak bosh. Pas marrjes lëng për të shkuar në shtrat 30 minuta. Pas 1 ore për mëngjes. Kursi i trajtimit - 10 ditë.

Pirja e patate të freskëta lëng filxhan 0,5 3 herë në ditë, duke shtuar 0,5 lugë gjelle mjaltë, 30 minuta para ngrënies. Kursi i trajtimit - 10 ditë (10 ditë asnjë kurs mund të përsëritet).

Fresh lëng lakër ndihmon për të normalizuar aciditetin, duke zvogëluar dhimbje. Ajo gjithashtu ndihmon për të shëruar erozionit e stomakut dhe parandalon paraqitjen e tyre. Ajo duhet të marrë 0,5-1 gotë me lëng 3 herë në ditë për 1 orë para ngrënies në formën e ngrohjes.

Lëng i lë të freskëta të marule ka një aftësi të fortë për të reduktuar dhimbje në stomak, dhe përdorimi i rregullt i këtij lëng përflakur Mukoza stomakut rimëkëmbet shpejt. Lëng, e ngjeshur me 70 g gjethe, pyut sheqer 1 në ditë pas ngrënies për 1 javë.

Për të reduktuar aciditetit duhet të jetë 1 në ditë në një stomak bosh për të bërë lëng karrote. Lëng duhet të jenë të përgatitur fllad nga karrota pjekur, mundësisht karoteli grade.

Me rritjen e aciditetit të bërë mjaltin me ujë të ngrohtë (1 lugë gjelle për 1 filxhan ujë) për 1,5-2 orë përpara se të hahet. Kursi i trajtimit - 1,5-2 muaj.

Merrni 2 e nenexhik fletë karamele mente, barishte yarrow, rhizome ëmbël flamur, 8 copë gjethe delli, Wort barishte Shën Gjonit dhe kullosa kënetë të thata lule, 4 prej bari dhe bari centaury knotweed, 1 pjesë frutash e qimnon. 3 lugë e përzierje vlim 1 litër ujë të vluar, fort dhe të lënë për 10 orë, tendosje dhe të marrë formën e ngrohjes 0,5 filxhan 30 minuta pas ngrënies 4 herë në ditë për giperatsidnom gastrit.

Merrni një fletë e karamele mente 4 nenexhik barishte, Yarrow, buckthorn leh, 3 pjesë të thata lule bari kënetë, bar! " knotweed, Wort 30 g barishte Shën Gjonit, dhe 2 pjesë të lule kamomil, fruta kopsht kopër, fruta qimnon, rrënjët e rrënjë sanëz, 1 pjesë suplid HOPS. 4 lugë përzierje pour 1 litër ujë të vluar dhe të lënë në furrë brenda natës, ikjen. Merrni 1 filxhan agjërimit, pjesa tjetër - 4 orë gjatë ditës, çdo herë 1 orë pas ngrënies me giperatsidnom gastrit shoqëruar nga kapsllëk.

Në pacientët me gastrit me aciditet të ulët vërejtur një shije të pakëndshme në gojë, jargëzim, të përzier, ndjenjë e plotësi në rajon epigastrike, shenjat e anemisë, humbje të oreksit dhe peshës, mostretje.

Merrni 2 kokat hudhër, zhvishem, fshij, të bëjë një kavanoz dhe pour 2 gota e vajit vegjetal papërpunuara. Pas 1 ditë në një infuzion të naftës derdh lëng limoni 2 dhe përzierje tërësisht. Insistojnë 1 javë në një vend të errët. Vaj hudhër Channoy marrë 1 lugë 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies me gastrit me aciditet të ulët dhe kapsllëk. Kursi i trajtimit - 3 muaj. Pushim - 1 IU-syats. Trajtim, nëse është e nevojshme, të përsëritur derisa shërim të plotë.

Merrni mjaltë vetëm përpara se të hahet në një zgjidhje të ftohtë ujore e 1 lugë gjelle në 1 gotë me ujë.

Mix 70 g të varieteteve të lehta mjaltë, 15 ml e Kalanchoe lëng, 7 ml të 10% të etanolit ekstraktin e Propolisi dhe të mbajtur në një banjë me ujë në 45 ° C për 30 minuta me nxitje të vazhdueshme. Ruajtur përzierje në një enë me xhami të errët. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë për 1 orë para ngrënies. Kursi i trajtimit - 1-2 muaj.

Në aciditet të ulët është e rekomanduar për të pirë lëng i lakër, patate ose karrota, ujë holluar 1:10, 1 gotë në ditë në një stomak bosh.