Mjetet juridike Hemorroide Mjekimi popullore


Venat Vuzluvate e rektum ulët. Atje hemorroide - "gunga" të jashtëm (nënlëkurore) dhe të brendshme (submucosal) hemorroide jashtme ndodhin përreth anusit në madhësi të veçantë arsimit nga një mjegull në një qershi ose si një vinochkatakyh "kone".

Zhvillimi i hemorroide faktorët që rrisin presionin në venat e rektumit kontribues. Sëmundja ndodh në njerëzit që vuajnë nga flokët e gjata (nga tuzhenyem shpeshta), duke udhëhequr një mënyrë jetese i ulur, me inflamacion të rektumit dhe arsye të tjera që shkaktojnë ngecje e gjakut në venat e pelvisit.

Fillimisht sëmundje në anus ndjerë djegien itchy, ngrohjes, dhe në prani të inflamacionit ose çarje mukozën - dhimbje, sidomos në aktin e jashtëqitjes. Për zhvillimin e hemorroide gjakderdhje karakteristikë që ndodhin për shkak të hedh lëng i mureve të hemorroide. Hemorroide Mjekimi me siguri bëhet një mjek si të nevojshme në raste të rënda, shenjat vtruchannya.Pry kirurgjik të hemorroide është parë e nevojshme për të parandaluar kapsllëk, mos e shtyjë, me kujdes të vëzhgojnë higjienës në anus (obmivat ujë të ftohtë me supë qimnon).

Është vënë re se hemorroide piper i dëmshëm, mustardë, lakër, bukë të zezë, bimëve leguminoze, fruta papjekur.

Patate të dobishme, lulelakër, oriz, mish, peshk dhe veçanërisht mjaltë. Me qëllim të trajtimit duhet të jetë më shumë përdorimi i lëng të freskët qepë ose nga ajo (një lugë gjelle 3-4 herë në ditë), karrota të papërpunuara integruar, mollë të freskëta dhe rrush (lehtëson dhimbje); Qëllimi i dobishëm për të gëlltisë copa të hudhër, peeled nga lëvore (jo perevalyuyetsya hudhër dhe të vazhdojë me feces, djeg zorrë sëmurë, duke ndihmuar për të shëruar); agjërimi pini 1-2 gota serum në gjakderdhje hemmorroidalnyh është më lakër dhe lakër turshi shëllirë pije (1/2 2 gota në formën e nxehtësisë).

Më poshtë janë receta objektet e trajtimit majasëll të jashtëm (banja, enemas, objektet për larje dhe lubrifikim, pyavky mjekësor). Megjithatë, duhet të theksohet se para se përdorimi i tyre duhet të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj, veçanërisht nëse sëmundja shoqërohet me gjakderdhje.

Dush hip avull. Ju duhet pastruar zorrët klizmë të zakonshëm, dhe pastaj të ngrohtë deri çiftin anusit. Për ta bërë këtë, të marrë një kovë, fuçi ose disa 5-10l tjetër kapaciteteve anije (mundësisht druri, balte, qeramike, që nga metali i ka ftohur ujin shpejtë), derdh ujë të valë në të, mbyllni kapakun prej druri me një diametër vrimë e 5,6 cm dhe ulen.

Dush ulur avull me shtimin e shap Zakypyatyty në një tigan 2 litra ujë, tretur në 200 g ujë të valë që shap. Kryer siç përshkruhet më sipër. Pas procedurës duhet të lyej anusit me xhelatinës të naftës dhe për të marrë një pastrues. Ngrohjes rekomanduar jo më shumë se një herë në javë (të trajtimit 2-3 herë).

Avull dush hip me shtimin e qepë supë MOLOTSI.U tenxhere trasha balte derdh 1/2 litra qumësht, më të ulët mbrapa 4 qepë, gjithë këtë vlim për ngrohje të ulët në një tenxhere të mbyllur. Dozimi është e njëjtë si me shap. Ajo është përdorur për të trajtimin e hemorroide brendshme.

Dush Dimna hip me hudhër

Në metal të ulët pan vënë tulla shumë të nxehtë dhe derdh hudhër. Kur tymin dhe djegur, të marrë një kanaçe duke mbyllur kapakun e saj të parë prej druri me një vrimë. Përsëriteni këtë procedurë si të nevojshme. Në vend të hudhër e zezë mund të bëjë një dush të deve çengel. Dush Smoky përdorur me sukses në Persi.

COLD ulur litra vanna1 e ujë të ftohtë për të derdh në një tas dhe të marrë një dush sitz për 1 - 5 minuta. Të bësh kështu që 2 herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. E pra kjo sode hedh një kokrra pak e Permanganat kalium, kështu që uji ishte i zbehtë rozë.

Infuzion i bimëve të përdorura për medicinale dush sitz Burnet (10 minuta) me hemorroide jashtme.

Infuzion i një lugë lulushtrydhe lë lë lisovoyiStolovu bëjë një gotë ujë të vluar për 20 minuta, kullimin. Ajo është përdorur për enemas dhe larje me gjakderdhje dhe kone i përflakur hemorrhoidal.

Klizmë e ujit të ftohtë me shtimin TaninZastosovuyetsya me gjakderdhje të tepërt me kone këputje.

Boronica klizmë supë zakonshme të rekomanduara për hemorroide krovotechah.Vzyaty kovë të vogël ose tigan, hedh në të, 2-3 litra qumësht dhe heq atij 4-5 llamba të vogla. Atëherë vihet kovë për ngrohje të ulët. Pas 2 orëve kovë off ngrohjes, mbuluar vendin nga tualet dhe të mbyllë skajet e kovë trashë materiale dhe butësisht të ulem për të ngrohtë deri çift anusit. Ajo duhet të mbyllen mirë batanije heplym. Kursi i trajtimit 4-5 procedurave.

Skuq filial i copëtuar qepë një të madh 0,5 litër vaj perimesh nxehtë, tendosje përmes napë multilayer. Në vaj të ngrohtë të shpërndajë 100 g beeswax. Pomade është përdorur si një agjent të jashtëm në trajtimin e hemorroide.

Për lehtësim të dhimbjes dhe inflamacionit heqjes është e rekomanduar për të përdorur qirinj patate. Ju mund të uleni para procedurë 30 minuta në një banjë të ngrohtë dhe pastaj futur në anus patate qiri vystruhanyh nga patate të papërpunuara peeled, madhësia e një gisht (6-8 cm). Për të lehtësuar qiri patate mund të shpifjeve vaj luledielli. Ajo mund të jetë lënë në të gjithë ditën - ajo nuk ka ndërhyrë me këmbë. Nëse keni nevojë për të shkuar në tualet, qiri duhet të hidhet, dhe pas anusit ftohtë podmyvaniya (dush preferohet të ftohtë klizmë zorrës së trashë ulët - 0,5 gota) insert i freskët qiri. Nëse me kujdes dhe butësisht të aplikojnë këtë metodë, majasëll është disa ditë, por procedura duhet të bëhet brenda 10 ditëve. Nëse është e nevojshme, të përsëritur trajtim pas 1-2 muajsh.

Pini lëng i Rowan pjekur manave 0,5 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit. Pjesa tjetër e manave slurry si një kompresë mund të aplikohet për të anusit.

Patate hekura djathë, shtrydh lëng 1 lugë gjelle dhe një shiringë e vogël për të hyrë në anus gjatë natës. Kjo procedurë është bërë brenda 10 ditëve. Shtrydh lëng nga patate të tëra domosdoshmërisht (me lëvozhgë).

Kapaciteti Pan i 3-5 litra mbushur patate, karrota, panxhar, qepë, lakër pastrim, të mbuluar me ujë kështu që pastrimi është e mbuluar vetëm, dhe çiban. Hidh të gjithë përmbajtjen në një tenxhere të përshtatshme të tipit anije dhe u ul në atë për të marrë për 15 - 20 minuta me avull "mbytje". Për të reduktuar ndikimin e ngrohjes për mjedisin dhe për të ruajtur në mënyrë më të gjatë çifte kavanoz të pastrimit mund të mbulojë me leckë të ngrohtë ose të vënë në një tas me ujë të nxehtë. Kështu pas një lëvizje zorrë duhet të jetë i sigurt për të larë me ujë të ftohtë.

Në tenxhere të trashë-mur balte pour 0,5 litra qumësht, më të ulët mbrapa 4 qepë, peeled zhvishem, vlim për ngrohje të ulët me kapak me radhë. Pastaj tendosje përzierje, të sjellë Shtrirja e 2-2,5 litra ujë të ngrohtë dhe kypyachenoyi marrë dush sitz. Kjo duhet të bëhet 1 dush një herë në javë.

Një përzierje e lëngje të karrota, marule dhe spinaq në një raport prej 4: 3: 2 herë pyty3 në ditë para ushqimit. Daily Doza - 2 gota

Lëng patate Raw pini 0,5 gota 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Pini lëng nga tul e pjeprave 0,5 filxhan 2 herë në ditë. Në vend të lëng mund të konsumohen pjepër butë yakot si laksativ i butë për kapsllëk dhe hemorroide.

Pini lëng nga manaferrat pjekur manaferra 1 lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit. Ajo vepron si një pastrues i butë, anti-inflamator dhe analgjezik.

Hidh 2 lugë karrota të thata në krye 0,5 litra ujë të vluar, të lënë për 8-10 orë. Pije në formën e ngrohjes 0.3 kupe 4-5 herë në ditë 20 minuta para ngrënies për 1-2 muaj.

Mbrëmje të jenë prerë me kujdes përgjatë karafil hudhër anusit, zhytje ato në nutryane shkrirë dhjamë derri, pelte naftës ose vaj vegjetal dhe të lënë për 1 natë. Para procedurës lyej sipërfaqe të lëkurës apo vaj gjitar buckthorn det inatosur.

Pound në qull me miell misri 1 kreu i hudhër, të shpërndarë në 5 litra ujë të ngrohtë dhe të marrë një dush sitz. Ora Trajtimi - 10-15 minuta. Dush Hip merren çdo ditë deri në shërimin e plotë.

Merrni 1 kreu i hudhër, zhvishem atë, prerë në copa të vogla dhe përzierje me 0,5 litra qumësht të freskët. Merrni dush sitz. Kohëzgjatja e trajtimit - 20 minuta. A pellgje 7 - 10 ditë.

E mirë për të gëlltitni copa e qëllimeve peeled hudhër. Hudhër nuk është tretur dhe, duke pasur parasysh feçe ishte sipërfaqja e nxehtë të lëkurës për të ndihmuar atë të shëruar.