Mjetet juridike Hemofilia Mjekimi popullore


Gjendje e dhimbshme që rezulton në gjakderdhje të tepërt pas edhe dëmin më të vogël, dhe rrjedhjen e gjakut në plagë të shpejtë.
Hemofilia ndodh në 2 forma të hemofili A dhe B. Në të dy format, gjen është i dëmtuar. Si një rregull gjakderdhje të ndërpritet në mënyrë spontane për shkak të koagulimit të gjakut dhe formimit të ngjizur, e cila mbyllet enët e gjakut të dëmtuara në vend, gjen i dëmtuar ndërhyn me aftësinë e trupit për të prodhuar faktorët e koagulimit, duke e lejuar për koagulimit të gjakut normale. Si rezultat, tendenca jonormale, gjakderdhje të tepërt. Hemofilia ndodh në 1 nga të 10.000 njerëzve.

Hemofilia është trashëguar zakonisht. Kjo ndodh vetëm në meshkuj, e theksuar sidomos në fëmijët. Përpjekjet shkaktojë hemophiliacs nënlëkurës i madh, intramuskular dhe gjakderdhje vnutrishnosustavni, shkurtime, gjuha pickim të shoqëruar nga të rrezikshme për jetën gjakderdhje. Sidomos karakteristikë e këtyre pacientëve ndryshimet rënda në nyje të lidhura me hemoragji të përsëritura në to.
Hemophiliacs duhet të mbrohen nga çdo momente traumatike. Kirurgjisë, nxjerrjen edhe të thjeshtë dhëmb mund të lejohet vetëm në raste të nevojës jetike.

Për të luftuar gjakderdhje të aplikuar mjete konvencionale. Para së gjithash, pacienti duhet të nënshkruhet në mënyrë që vendi gjakderdhja ishte vendosur aq i lartë sa të jetë e mundur dhe mbani të shtypur plagën.
Pacientët me hemofili duhet të konsumojnë më shumë ushqime që përmbajnë vitaminë K, i cili promovon koagulimit të gjakut, domethënë, spinaq, qepë jeshile i ri, jeshile lë selino, gjethe të freskëta jeshile e lakër, bizele, karrota, domate, luleshtrydhe dhe mëlçisë derri, mish viçi, mish qengji, mish derri.

Trajtimi i hemofili

1. Mënyra më e volitshme për të ndaluar gjakderdhje në jetë në shtëpi - qumështin e një gruaje, por jo më parë se dy javë pas lindjes. Qumështi duhet të njomet garzë sterilizuar ose një leckë të pastër, të thatë dhe pirg atë në mëngjes. Më parë dy javë më ndikim për shkak qumësht nuk ka.

2 teaspoons rrënjët grimcuar elfwort pour 2 gota me ujë të ftohtë-gjatë të vluar, të lënë për 8 orë, ikjen. Pini 1/4 filxhan 3-4 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.