Trajtimi i mjeteve juridike popullore hepatiteve


Hepatiti referohet infeksionit të mëlçisë të shkaktuar nga alkooli, droga, kimikateve apo substancave të dëmshme toksike që dëmtojnë sistemin imunitar.

Ka disa lloje të kësaj sëmundjeje. Në shumicën e rasteve, agjent shkaktar i hepatitit një virus. Megjithatë, sëmundja mund të zhvillohet si rezultat i reaksioneve të përbashkëta ndaj barnave të caktuara për vete toksinave ose alergeneve. Reaksione të tilla mund të ndodhin në një shumëllojshmëri të kimikateve, të tilla si komponimet e metaleve, tretës apo alkoolit.
Hepatiti ndodhin ënjtje, inflamacion dhe vdekjen e qelizave të indeve të mëlçisë. Për fat të mirë, një mëlçi të shëndetshme, nuk ekspozuar më parë për veprime të dëmshme ose destruktive sëmundjeve ruan aftësinë për të luajtur qelizat e vdekura dhe zëvendësimin e indeve të reja.

Ndonjëherë mëlçisë nuk mund të përballen me infeksion, dhe B virus të hepatitit atëherë mbetet atje në një gjendje të qëndrueshme për një kohë të gjatë dhe madje gjatë gjithë jetës.
Transportuesit e B virusin e hepatitit dhe personat me hepatit kronik në rrezik më të madh të zhvillimit të kancerit ose cerozë.
Funksionet e mëlçisë janë përçarje dhe neutralizimi i drogës dhe kimikateve të tjera që hyjnë në gjak. Mëlçisë pastron gjakun dhe njoftime të substancave dhe papastërtitë të rrezikshme. Në mëlçi prodhuar shumë proteina dhe faktorët që zvogëloj gjak. Thanks mëlçisë ruajtur nivelin e kërkuar të sheqerit dhe yndyrës në gjak dhe bile është formuar. Të gjitha këto funksione në hepatiti mund të jetë ndërprerë. Mosfunksionim të rënda hepatike mund të rezultojë në koma dhe vdekje.

Simptomat. Çfarëdo shkaku, sëmundja shkakton simptoma të caktuara në të gjitha llojet e hepatitit janë të njëjta. Këto simptoma të zakonshme të sëmundjes përfshijnë humbjen e oreksit dhe simptoma të vërejtura në gripit, dhimbje koke, ethe, lodhje, nauze dhe vjellje. Disa njerëz shënuar ngjyra e lëkurës verdhë (verdhëz).
I shoqëruar nga verdhëz dhe urinës stools errëta zbardhur, dhimbje në bark e sipërme të djathtë, dhimbje në nyje dhe skuqje të lëkurës. Shumë njerëz janë të hepatitit asimptomatike apo simptomat janë shprehur pak në mënyrë që këta njerëz nuk dyshoj në këtë sëmundje.


Hepatiti A, i njohur gjithashtu si hepatiti epidemike dhe hepatiti infektive e shkaktuar nga një virus të hepatitit A. Virusi përhapet nëpërmjet ushqimit të kontaminuar dhe të ujit, si dhe përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me lëngjet e infektuara të trupit kryesisht për shkak të mosrespektimit të rregullave të higjienës (dobët duart lahen, etj). Infeksionet më të forta flash ndodhin në mesin e fëmijëve dhe të rinjve në vendet publike - në shkolla dhe institucione të tjera.

Simptomat. Pacienti ndjen hepatitit A ethe, vjellje, ajo janë oreks të dobët, dhimbje të barkut dhe muskujt, dhimbje koke, lodhje, verdhëz. Simptomat e para zakonisht shfaqen 30 ditë pas futjes së virusit në trup. Megjithatë, virusi është gjetur në jashtëqitjen e personave të infektuar brenda 2 javëve të mëparshme zhvillimin e verdhëzës - simptomat e dukshme të dëmtimit të mëlçisë. Periudha e sëmundjes, kur njerëzit nuk e dinë se janë të infektuar me më të rrezikshme në drejtim të transmetimit për të tjerët. Hepatiti A është e rrallë fatale, sëmundje zakonisht ndodh pa komplikime afatgjata. Hepatiti A nuk shkakton hepatitin kronik ose kancer të mëlçisë.

Hepatiti B është shkaktuar nga virusi i hepatitit B Kjo sëmundje është shpesh quhet edhe serum hepatiti, siç besohej më parë se ajo shtrihet vetëm përmes gjakut të ndotur. Është e njohur tashmë që infeksioni mund të ndodhë përmes lëngjeve të tjera të trupit të tilla si pështymë, spermë, lëngun që është lëshuar qafën e mitrës. Për këtë arsye, hepatiti B është klasifikuar si një sëmundje që transmetohet seksualisht. Sapolindur mund të jenë të infektuar me hepatit B virus nënës nëpërmjet placentës.

Simptomat. Hepatiti B herët zakonisht zhvillohet shumë ngadalë. Simptomat shfaqen vetëm në disa muaj. Hepatiti B prek mëlçinë, duke shkaktuar inflamacion dhe këtë mosfunksionim. Infeksioni është nganjëherë aq i dobët që nuk është njohur si një sëmundje. Simptomat më të zakonshme - verdhëz, rraskapitje, dhimbje stomaku, skuqje, e cila është e shoqëruar nganjëherë me kruarje.


Trajtim Hepatiti për Popullit

Për masë terapeutike dhe profilaktike për të mëlçisë të rekomanduar mjaltë: 1-2 lugë në mëngjes me shtimin e pelte mbretërore në majë të një thikë, dhe pas darke - 1 lugë gjelle mjaltë 1 lugë çaji cerago.

Mëngjes dhe në mbrëmje, të marrë një përzierje prej 1 lugë gjelle mjaltë me lëng molle.

Fshij nëpër një sitë 300 g qepë, shtoni 2 lugë të thata herbs pelin dhe 100 g mjaltë, derdh verë të thatë 700ml bardhë, të lënë për 20 ditë në një vend të freskët të errët, herë pas here lëkundje përmbajtje filtri. Pini 50 ml 3 herë në ditë para ushqimit.

2 Krerët e lëng hudhër të përziera me lëng nga 2 limon. Merrni verdhëz 1 lugë çaji 2 orë pas ngrënies. Kursi i trajtimit - 1 muaj. Nëse është e nevojshme, të përsëritur trajtim pas 2-3 javë pushim në shërim të plotë.

Kronik të hepatitit B është e rekomanduar për të pirë lëng patate 0,5 filxhan 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Pini 0,3 gota me lëng karrota, përziejnë atë në një raport prej 1: 1 me ujë të zier, 30 minuta para ngrënies.

Lëng luleradhiqe (lëng i tërë bimore është marrë) të marrë 1 lugë gjelle, i holluar në 0,5 gota me ujë të valë.

Pirja e lëng të para panxhar, i holluar 0,3 gota me lëng me një sasi të barabartë të ujit të valë 2 herë në ditë, pas ngrënies.

Merrni 1 kg qepë, zhvishem atë nga zhvishem dhe të pres, shtoni 2 gota sheqer dhe mbajtjes në furrë për aq kohë sa shurup unë pra do të bëhet i verdhë. Përzierje është pastaj tendosje dhe të marrë shurup 1 lugë gjelle agjërimin për disa muaj.

Merrni 50-100 ml tubers freskëta lëng Angjinarja Jeruzalemit 2-3 herë në ditë për 10-15 minuta para ngrënies.

Shkrihet mumje në lëng aloe (5 g mumje 150 ml lëng). Pini 1 lugë çaji para mëngjes dhe natën për 2 javë. Bëni një pushim 2 javor dhe përsërisin kursin. Në të njëjtën kohë të marrë Propolisi tretësirë, 20 pika 3 herë në ditë para ushqimit. Mumiyo në gjendje për të shpërndarë në tanishme cerozë mëlçisë vulë.