Metodat e Hipertensionit Trajtimi popullore


Sëmundje, tipar kryesor i cili është në presion të lartë të gjakut. Presion konsiderohet normal: systolic (top) - deri në 140 mm Hg. . c, diastolic (poshtë) - 90 mm Hg. c. Hipertensionit themelor është tensioni i tepruar i mureve të arterieve të vogla, duke rezultuar në një rënie në lumenin e tyre, duke e bërë të vështirë për të promovuar enët e gjakut. Presion në muret e enëve të gjakut rritet.
Shkaqet e hipertensionit lidhur me aktivitetin e sistemit nervor qendror. Zhvillimi i sëmundjes ndikon në tendosje nervor dhe situatat negative të jetës dhe ushqim të tepërt (sidomos mish yndyrë ushqim) dhe një mënyrë jetese i ulur.

Simptomat. Dhimbje koke, marramendje, t'i shtyer, gjakderdhje hundës, të përzier - këto janë simptomat e hipertensionit. Por, hipertensioni shpesh asimptomatike, për të cilat ajo është quajtur një "vrasës i heshtur". Është e ditur se më shumë se gjysma e njerëzve nuk dyshoj se ata kanë tension të lartë.

Hipertensionit - një nga sëmundjen më të shpeshtë zakonisht ndodh pas 40 vjetësh, më shpesh në gratë. Sëmundja zhvillohet ngadalë dhe gradualisht, duke filluar me dhimbje koke korrente, palpitations; tensioni i gjakut bëhet e paqëndrueshme. Në këtë fazë, sëmundja shpesh mbetet pa u vënë re. Por pastaj janë të gjitha shenja të merrni zemër të vazhdueshme, nuk ka dhimbje koke, mpirje e gishtat e këmbëve, një nxitojnë të gjakut në kokë, gjumë të dobët, ndezje para se sytë e mi "fluturon" lodhje të shpejtë. Tensioni i lartë i gjakut është e qëndrueshme në enët që po ndodhin deri tani ndryshimet sklerotizues. Presioni i gjakut mund të rritet dhe një tepricë e ajo sheqer ose kripë. Tensioni i lartë i gjakut mund të ketë shkaqe të tjera: dobësimin e veshkave, dëmtim të mëlçisë ose epiteliale thithje flokët e zorrë e vogël, duke dobësuar funksionin e enëve të gjakut (dëme vaskulare e pronave membrana), sheqer të lartë të gjakut, etj
Kjo fazë e sëmundjes zakonisht zgjat për shumë vite. Me përparimin e mëtejshëm të mosfunksionim të sëmundjes së arterieve që çojnë në pasoja të rënda për një pacient me dështim të zemrës apo veshkave zbuluar apo aksident cerebrovascular.
Në shtetin hypertensive rëndësishëm rezervë mendore të pacientit, ai ka nevojë për gjumë të mjaftueshëm, ekspozimit të zgjatur në ajër, mode të shëndetshme të punës. Për recetë - qetësues dhe pilula gjumi ndonjëherë, dhe ilaçe të veçanta që ulin presionin e gjakut.

Pacientët dietë hipertensionit duhet të ndjekin një dietë. Para së gjithash, ne duhet të eliminojnë ushqimet yndyrore dhe ushqime të pasura me kolesterol, është më pak bukë e ëmbël dhe i freskët, duke e zëvendësuar atë me krisur ose oriz. Të dobishme të gjitha produktet, duke vonuar zhvillimin e arteriosklerozës, djathë, produktet e qumështit (veçanërisht kos dhe hirrës), vezë e bardhë, lakër, bizele, mish të zier, etj, dhe gjithashtu të pasura me vitaminë C rrepkë, qepë jeshile, rrikë, rrush pa fara i zi, limon.
Arsenal përdorur për të trajtimin e udhëzimeve hipertension e mjekësisë tradicionale i madh dhe përfshin fonde për përdorim të jashtëm dhe të brendshëm.

Metodat e Hipertensionit Trajtimi popullore


Përgatitja lëng të freskët panxhar përzier me mjaltë (1: 1), të marrë 2-3 lugë 3 herë në ditë.

Merrni 3 pika të përditshme lëng të freskët aloe, shpërndarjen e tyre në 1 lugë çaji me ujë të valë. Pini NATO-schak. Pas 2 muajsh presioni bie në normale.

Pirja e lëng karrote, 1 lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit për disa muaj.

Llokoçis në 1 filxhan lëng panxhar, karrota, rrepkë (rrikë integruar infused me ujë më parë për 36 orë) dhe 1 limon, përzierje me 1 filxhan mjaltë dhe 1 lugë gjelle marrë 2-3 herë në ditë 1 orë para ushqimit ose 2 orë -3 pasi të hahet. Sigurisht le chenie - 2 muaj.

Llokoçis në 1 filxhan lëng rrush pa fara e kuqe, rrikë (shih. Mbi të), mjaltë dhe lëng i 1 limoni dhe për të marrë 1 lugë gjelle 3 herë në ditë për 1 orë para ngrënies ose 2-3 orë pas një vakt. Mbani këto përzierjet duhet një enë qelqi të mirë-mbyllur në një vend të freskët. Në fazat fillestare të sëmundjes, këto mjete të japë rezultate të mira.

Ulja e presionit për të ndihmuar luleshtrydhe të freskëta frutash dhe Blackcurrant.

Manaferrat dorëzonjë u rekomandohet të përdorin vuajtjet e moshuar nga tensioni i lartë, i shoqëruar nga dhimbje koke dhe marramendje.

Kastrati kile me sheqer. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë, pas ngrënies.