Trajtimi i metodave worms popullore


Worms (helmintet) - worms parazitare që jetojnë në trupin e njeriut dhe të kafshëve dhe shkaktojnë lezione dhimbshme abuzimet individuale ose të përgjithshme të shëndetit. Më së shpeshti gjenden në njerëz të mëposhtme lloje: krimb zorrësh, roundworm, shirit dhe Giardia (worms mëlçisë). Manifestim i sëmundjes mund të jenë të ndryshme, kjo varet nga lloji i krimbave, vendin lokalizimin e tyre në trupin e njeriut (host), numri.

Simptomat. Pesha humbje, gjendje e sëmurë, marramendje, nervozizëm.
Kur parazitë krimbat në zorrë duket kapsllëk, diarre, vjellje, ndonjëherë të vjella mund të ënjtje, lëkurë zhovtyanychnist, kollë, hundë i lëngshëm.
Në shumicën e rasteve sëmundja shoqërohet me humbje peshe, rraskapitje, marramendje, nervozizëm. PryPry të gjitha llojet e sëmundjeve, një rënie në performancë, dhe fëmijët - një shkelje e zhvillimit fizik dhe mendor, rritja e vonuar, zhvillimi seksual, dëmtim i kujtesës.

Infeksioni i krimba person, në varësi të llojit të tyre, mund të ndodhë duke ngrënë kafshë të gatuar dobët të mishit të infektuar vezët dhe larvat, ose nga gëlltitje të vezëve të njeriut dhe larvat, zhvillimi i të cilave është në tokë. Këtu ata të kthehet në të rriturit. Numri i tyre në trupin e njeriut në drejtimin e sëmundjes mund të jetë shumë i madh. Krimbat e rritur dhe vezët e tyre mund të lënë trupin e njeriut me feces, që është tipar kryesor në njohjen e shkaqeve të sëmundjes. Përveç kësaj, ka mënyra më të sofistikuara të diagnostikimin e bazuar në analizat e gjakut, pështymë, etj, janë kryer në spitale.

Më shpesh gjenden në krimb zorrësh njeriut dhe roundworm lidhur me roundworms, llojet e ndryshme të shirit (shirit) të lidhur me tapeworms (lentetsa). Në vijim janë informacion të shkurtër rreth tyre dhe rreth mënyrave për të kapur njeriun e tyre. Është e nevojshme të përsëris që diagnoza dhe trajtimi i sëmundjeve të shkaktuara nga prania në trupin e krimbave, parazitët duhet të mbajë një mjek. Në mënyrë tipike, duke hequr ata nga zorrët gjithashtu të kryhet vetëm nën shtëpinë e mjekut apo një spital.
Përdorimi mjekësi rekomanduar folklorik agjentët anthelmintic duhet kujdes sepse disa prej tyre janë të kundërindikuar në sëmundje të caktuara.
Për shembull, agjentët e anthelmintic nuk duhet të jepet gjatë shtatzënisë, menstruacioneve, sëmundje të rëndë febrile dhe sëmundjeve të zorrëve.

Ostritsa (kërcim) parazitet në ndarjen përfundimtare të zorrët e vogla dhe të personit cecum. Gjatësia e 9-12 mm femër mashkull - 2-5 mm. Trupi i bardhë krimb, me skajet vuri. Vezë pangjyrë. Femrat me vezë të gatshëm për të hedhur poshtë rektumit, ku zvarriten jashtë dhe vezë vënë (rreth 12 mijë) pranë anusit vdesin. Pinworms zvarritje shoqëruar me kruarje. Lagur sipërfaqen e trupit për të pjekur vezë fazë ngjitëse. Një person i infektuar me pinworms nga gllabërim vezët që kanë hyrë në gojë me duart e kontaminuara kruarje.

Ascarids - krimba të rrumbullakët kuq pak ngjyra që ngjajnë earthworms. Në njerëzore jetesës roundworm i rritur në zorrë e vogël: Femrat vë në zorrë shumë se 200 mijë vezë në ditë. Vezët nuk zhvillohen në zorrë dhe excreted në feces jashtë dhe i pjekur në fazën infektive në tokë. Kur injektuar në vezë të pjekur me ushqim dhe pije në larvat e zorrëve të njeriut që proburavlyvaet murin e zorrëve, hyn venë zorrëve arrin zemrën dhe nga atje ka hyrë në rrjedhën e gjakut në mushkëri. Këtu ajo proburavlyvaet alveoli dhe kalon përmes rrugëve të frymëmarrjes në, gojës. Gëlltitje pështymë, larva përsëri hyn në zorrë, e cila kthehet në një roundworm rritur. Ata jetojnë në zorrët e roundworm rritur, numri i tyre mund të arrijnë disa qindra. Ata lëshojnë substanca të dëmshme për trupin dhe një tubim i madh shkelin zorrët.
Burimi kryesor i infeksionit është në duart e pista, fruta palara dhe perime produkteve të pazier kontaminuara fluturon ujit. Për të parandaluar infeksionin dhe përhapjen e ascarids ata duhet të respektojnë higjienë të mirë personale, tërësisht të larë fruta dhe perime për të mbajtur të pastër VC-ja.

Tapeworms (cestodes) janë tapeworms. Shkaktojnë sëmundje te njerëzit kryesisht VRC shkatërruan shirit (mish derri shirit) dhe shirit paarmatosur (shirit gjedhit). Këto krimba të arrijnë gjatësi të:. 1,5-2 m i parë, i dytë 4-6 m Ata janë parazitare në zorrë e vogël, ia bashkangjitur në mënyrë të vendosur gota thithje që janë mbi kokën e tyre, në mur zorrë. Trupi i një shirit përbëhet nga segmente të veçanta; vezë të pjekur që përmbajnë segmente të thyer larg dhe do të dalë, dhe segmente shirit gjedhit mund të zvarritem në mënyrë aktive nga anusi dhe derri shirit segmente të marra vetëm nga feces. Në të ardhmen, vezë të hyjë në trupin e kafshëve që janë mikpritës i ndërmjetëm; për shirit gjedhit - është lopë, derr të mishit të derrit .-, derr të egër, dhe njerëzit. Zhvillimi i larvave ndodh në muskujt host ndërmjetme në zorrë të njeriut, të paprovuara hanin mish që përmban këto larva (finlandezët). Për një njeri shirit më i rrezikshëm i derrave, sepse përveç krimbave në trupin e njeriut mund edhe parazitoj larvat e saj (tsistitserka), që ndikon në tru, sy dhe indeve. Shpërndarë si shirit xhuxh, e cila ka një gjatësi prej 1,5-3 cm dhe parazitëve në zorrë e vogël të njeriut, kryesisht në fëmijët.
Që nga burimi i vetëm i infeksionit është e shpërndarë në vezë shirit mjedis dhe segmente të njerëzve, është e rëndësishme për të zbuluar dhe trajtuar çdo pacient. Trajtimi duhet të bëhet nën mbikëqyrje mjekësore në një spital, me përdorimin e drogave të ndryshme dhe medikamente të veçanta dhe kirurgji.

parazitëve krimb zorrësh në zorrë vërejtur kapsllëk, diarre, vjellje, ndonjëherë të vjella, mëlçisë - verdhëz, ënjtje në mushkëri - kollë, shkarkimin nazale. Trajtimet tradicionale për krimba

Pres qepë imët dhe plotësoni atyre gjysmë-litër shishe gjysmë, pastaj derdh vodka deri në majë dhe të lënë në një vend të ngrohtë për 10 ditë. Strain dhe të marrë 1-2 lugë 2 herë në ditë para ushqimit.

Mesme qepë pres, pour 1 filxhan ujë të valë dhe të lënë gjatë natës, pastaj tendosje. Merrni 0,5 gota në ditë për 3-4 ditë.

Para fara kungull pastrohen (required me lëkurë të gjelbër të hollë) është brenda 10-14 ditëve, fara të papërpunuara kungull ndihmon dëbojnë shirit.

Boil i copëtuar 1 shegë zhvishem nga 0,75 gota me ujë të valë. Pastaj për 1,5 orë për të pirë një zierje e 3 orë pa marrë ushqim. Pas 3-4 orësh për të marrë një pastrues.

Vendos një klizmë me lëng karrote 30-40 ml 1 në ditë për 1 javë.

Kur ajo është konsumuar përgatitjet hudhër Incidenca e parazitëve të zorrëve është praktikisht zero.

Përzierje dhe bluaj në një gjendje paste 1 karafil të hudhër. 1 peeled dhe pa kocka kripur harengë,
2 lugë mel, vezë të freskëta të papërpunuara verdhë veze 1 veze. Përzierje është holluar qumësht i zier të ftohtë, për qëndrueshmëri të lëngshme pije 0,5 gota disa herë në ditë për të dëbuar tapeworms. Kursi i trajtimit - deri në dëbimin e krimba.

Përzierje me pjesë të barabarta me peshen e suspensioni të hudhër dhe rrikë. 50 g të përzierje shtoni 0,5 litra vodka dhe të insistojnë në një vend të errët në temperaturën e dhomës për 10 ditë, herë pas here lëkundje përmbajtjen. Tendosje. Merrni në trajtimin e giardiasis 1 lugë gjelle 2-3 herë në ditë 20 minuta para ngrënies me ujë.

Klizmë me qumësht me hudhër
Vlim një gotë të madhe të hudhër qumështit deri butë, thahet qumështin, cool dhe vënë atij një klizmë, duke e lënë atë në të gjithë natën. Për të rritur duhet të bëjë një klizmë me një filxhan dhe një fëmijë të mjaftueshme 1 / 4-1 / 2 filxhan. Kjo duhet të bëhet brenda shtatë ditëve.

Tapeworms Rekomando prodhimit si vijon: agjërimi hani rreth 100 gram fara peeled kungull. Përmes
1 orë pas kësaj I pije sips një gotë qumësht natyral, i cili ishte i gatuar 1 karafil të hudhër. Pas 30 minutash, pini një pastrues të fortë dhe një tjetër 2 orë për të vënë një klizmë e infuzion të ngrohtë të hudhër.

Krimba të vegjël të bardhë - Pinworms - zakonisht gjenden në fund të zorrës së trashë, kështu që shkatërrimi i tyre duhet të bëjë disa ditë rresht microclysters supë me hudhër në qumësht.

Karafil peeled e kokat hudhër sheqerit të mesme dhe 1 filxhan ujë, derdh rreth ngrohjes ulët për 10 minuta. Tendosje. Hidh 1 lugë çaji pluhur të thatë pelin barishte 300 ml ujë, vlim për 2 minuta, cool, kullimin dhe të shtoni në supë të hudhër. Menjëherë pas klizmë stol. Para se të përdorni lëngun e mishit duhet të qëndrojë në një enë të mbyllur 4 minuta për të I ore

Kur Pinworms fëmijët hyjnë në karafil hudhër anus. Fllad lëng të përgatitur hudhër të marrë 10-15 pika të ngrohtë zier qumësht 2-3 herë në ditë me stomak bosh.

Slurry e 5 karafil të hudhër të ziera në 1 filxhan qumësht natyral rreth ngrohjes ulët në një enë të mbyllur 10 - 15 minuta, pastaj le të qëndrojë në një enë të mbyllur dhe pije ngrohtë supë 1 lugë çaji 4-5 herë në ditë para ushqimit. Trajtimit - 7 ditë. E mirë për të njëjtën kohë të mbajë të njëjtin ritëm infuzion enemas terapeutike me pinworms (1 në ditë gjatë natës). Kursi i trajtimit - 4-5 procedurat.