Trajtimi i metodave hernie tradicionale


Hernie - zgjatje e organeve të brendshme me peritoneum parietal për shkak të një defekti në shtresën e muskujve të barkut mur nën lëkurë. Ka hernie femurit, hernia inguinale e bardhë linjë hernia, hernia kërthizës, hernia postoperative, i mbytur hernie. Çdo veprimtari që rrisin presionin brenda barkut mund prizvesti për hernie; Shembuj të aktiviteteve të tillë heqjen, kollitjes, apo edhe jashtëqitjes stresit.

Hernias kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale. Ka disa procedura të ndryshme që mund të përdoren për fiksimin e ndonjë lloj të veçantë të hernia.

Hernie femurit është më shumë i zakonshëm në gratë. Unazë femurit hernial është kanal insides jashtë nga brenda hip joints.

Simptomat. Pacientët ankohen për dhimbje dhe praninë e tumoreve të vogla në rrudhë ijë. Në ekzaminimin e shënuar zgjatje (me lajthi) ovale. Zgjatje nuk do të shkojë në anën e, prekje - qëndrueshmëri të butë.

Linja hernie bardhë shfaqet në mes të fibrave pjezë që formojnë vijën e bardhë të barkut.

Simptomat. Pacientët ankohen për dhimbje, të kujton natyrën e dhimbjes së ulcerat gastrike dhe sëmundjeve të tjera gastrointestinale. Në ekzaminim, nganjëherë referuar një zgjatje të vogël në vijë të bardhë që shfaqet kryesisht në tension.

Hernie inguinale shfaqet në kanalin inguinale. Nëse zgjatje hernial fillon në rrjet të brendshëm inguinale dhe pastaj përhapet përgjatë kanalit sperme kurrizit, dhe pastaj shkon në lëkurë përmes unazës së jashtme inguinale, atëherë kjo quhet hernie zhdrejtë. Nëse zgjatje hernial fillon në murin e pasme të unazës së jashtme inguinale, atëherë kjo quhet një hernie direkte.

Simptomat. Në zhdrejtë sac inguinale hernia është i madh, hernia si zgjatje ovale zbret në scrotum në burra apo gra në buzën seksual. Në të drejtpërdrejtë inguinale zgjatje hernie hernial duket si topat e gjysmë është më afër lonnomu kryqëzim.

Hernie kërthizës shfaqet në ring kërthizës. Kur ndjenja gisht qartë ndjen buzë të unazës së kërthizës dhe zgjatje hernial lehtë të zvogëlojë një në zgavrën e barkut.

Simptomat. Dhimbje, vjellje.

Hernie postoperative shfaqet në vend të ndarë edges postoperativ qepje.

Simptomat. Dhimbje, vjellje, të vjella, kapsllëk ndonjëherë.

Hernie burgosur duket si kur nën ndikimin e një tkurrje të fortë dhe të shpejtë të muskujve të barkut dhe rritjen e presionit ndër-barkut të ndodhë hernie rrjet compression dhe kufizimin e qeskë hernie - sythe zorrë ose omentum (kjo e fundit në rastin e linjës hernie të bardhë). Në radhë të shkeljes është qarkullimi i varfër në indet që çon në nekrozë dhe peritonit.

Simptomat. Jo të zvogëlojë një hernie, ka dhimbje të forta në zgjatje në bark të ulët. Kur kufizimin e zorrë ndodhë stol vonuar dhe të gazit, bloating, të vjella.


Faqja mjeteve juridike

• larë zonën e prekur me ujë të ftohtë dhe uthull.

• Nga dhimbje hernie për të vënë në akull, dhe të përzier gëlltitje copa e akullit.

• Nëse ka pasur probleme, ju duhet të vënë pacientin në një ujë të ngrohtë dush dhe provoni vpravyty hernie. Ju mund të vendosni një klizmë me ujë të ngrohtë. Laxatives nuk mund të japin.

Herbs dhe tarifat

• Merrni 3 lugë lule lule misri uzkocheshuychatoho, shtoni 0,5 litra ujë. Pini 2 gota në ditë.

• vënë në hernia fasha infuzion i lisi leh. Mbani paketë për 30 minuta.

• Hidh 3 lugë pjatë barishte 0,5 litra ujë të vluar për 1 orë, ikjen. Pini 0,5 gota e infuzionit 3 herë në ditë.

Kur hernia ndihmon guximshëm barishte tërfili që duhet pirë 0,3 gota 3 herë në ditë para ushqimit ose në një supë bosh stomak është i përgatitur si më poshtë: Hidh 1 filxhan ujë të vluar 1 lugë gjelle e bimëve mbush 1 ore, thahet.