Trajtimi i metodave të gripit tradicionale


Infeksion akut shpejt përhapet sëmundje që prek të frymëmarrjes, nervor, dhe nganjëherë sistemin kardiovaskular. Agjent shkaktar i gripit është një virus që replikohet në rreshtim të traktit respirator nasopharynx dhe të sipërm.
Ajo përhapet nëpërmjet ajrit me pikëza të vogla e pështymë, mukusit dhe sputumit ndarë pacientët e influencës me teshtimë, kollitjes, duke folur. Nuk është një lloj i gripit të quajtur gripit stomak. Duket si gastroenterit infeksion viral i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes. Gripi i stomakut shoqëruar nga të përzier, të vjella, diarre dhe dhimbje barku. Ndonjëherë ngatërrohet me sëmundje të tilla të rrezikshme të tilla si apendiksit akute, pengimi zorrëve, etj

Grip - një nga sëmundjet më ngjitëse, nganjëherë duke mbuluar tërë botën (pandemik). Fëmijët më të gripit të sëmurë, për to dhe të moshuarit gripi veçanërisht e rrezikshme.

Simptomat. Periudha e inkubacionit e gripit zgjat nga disa orë deri në dy ditë ditë.
Pas inkubacionit (latent) periudhë, kohëzgjatjen, dhimbje koke, rritja e temperaturës, ndjenja e dobësisë, dhimbje në joints, muskujt dhe kockat. Pastaj fillon një kollë, rrufë, skuqje vërejtur fyt, dhimbje kur gëlltitjes, sytë e përflakur dhe të kuqe. Temperaturë të lartë (deri në 39-40 °) zakonisht zgjat 3-6 ditë ose më pak. Dobësia dhe dhimbje koke të rënda kryesisht në ballin dhe tempujt, dhimbje gjatë rrotullimit të syve mund të ruhet pas rënies së temperaturës në normale. Në disa pacientë, zvogëluar ndjenjën e erë, auditory akute dhe ndjeshmëri vizuale. Ndonjëherë ka dhimbje në sy. Në disa raste të zhvilluar një rrufë, kollë, konjuktivit.
Influenza është veçanërisht komplikime të rrezikshme (bronkit, pneumoni, meningjit, dhimbje të nervit shiatik, inflamacion i veshkave, etj).
Në kushtet moderne trajtim të gripit është kryer, zakonisht ilaçe, të përshkruara nga mjeku juaj. Megjithatë, në disa situata, është e dobishme që të ketë në rekomandimet e dorës për trajtimin e influencës në shtëpinë e mjekësisë tradicionale.
Gripi nevojshme në përputhje me pjesën tjetër krevat. Për të lehtësuar gjendjen e tyre në shtëpi mund të përdorin mjete të lehta bën të dalë djersë, dezinfektues dhe anti-inflamator gargling, antipyretics dhe analgesics. Pas pësimit të gripit të marrë tonik të mirë dhe përgatitjet tonik.

Mjetet juridike popullore për grip

 Ilaç popullore më aktiv për të gripit - i zi rrush pa fara, me ujë të nxehtë dhe sheqer (deri në 4 gota në ditë). Edhe në dimër ju lehtë mund të përgatisë një zierje e currants twigs. Twigs nevojë pushim të vogël dhe të krijoj një pjesë të vogël të katër gota e ujit. Vlim për 5 minuta, pastaj fluturoj 04:00. Pini natën në krevat në një formë të nxehtësisë 2 gota sheqer. Për të kryer një trajtim dy herë.

Në shenjë e parë e sëmundjes duhet të prerë një qepë të madhe të freskët dhe pastaj nuhatje dhe thith gojën hark avull, duke përsëritur 3-4 herë në ditë. Në mes të këtyre procedurave të thith leshi pambuku në hudhër grimcuar të freskët dhe të investojnë më thellë në hundë; në marrjen pika hudhër (por Kanli gjuhë, por i lyer me rreth gojës, dhe gëlltitje shortin). Për të përgatitur pika 2 kokat e pure hudhër (100 g), derdh një gotë me ujë dhe të shkundur fshehur. Trajtimi shpenzojnë 3-4 ditë.

Si parandalimi është e rekomanduar për drekë çdo ditë me qepë copëtuar dhe salcë kosi (qepë lugë gjelle në një lugë gjelle salcë kosi).

Në shpërthimin e gripit apo prag të saj duhet të përfshijë në dietë qepë tuaj. Ju mund të përdorni qepë dhe i lagësht krem ​​1 lugë gjelle qepë finely nakryshenoho dhe 1 lugë gjelle salcë kosi.

 Hekura qepë, shtoni 0,5 litra qumësht të nxehtë, të lënë për natën, në mëngjes tendosje dhe pije infuzion rezulton gjatë ditës 15 minuta para ushqimit.

Në shenjë e parë e sëmundjes duhet të prerë një qepë të madhe dhe thith avujt gojën gjerësisht të hapur, duke përsëritur këtë procedurë 3-4 herë në ditë.

Hidh 1 lugë gjelle pluhur në qull me miell misri qepë 1 filxhan ujë të valë dhe mbush për 2 orë infuzion Shtoni 1 lugë gjelle e përzierje e mjaltë dhe laje zgavrën hundës dhe faring 5-6 herë në ditë.

Për të forcuar sistemin imunitar dhe për të përmirësuar tretjen e rekomanduar verë qepë. Në kuart të vënë 100-150 g qepë copëtuar, shtoni 100 g mjaltë, derdh një verë të mirë rrushit, të lënë për 2 javë, filtri dhe të përdorin çdo ditë për 3 - 4 lugë. Wine rrit imunitetin, mbron kundër infeksioneve është një diuretik i mirë.

Merrni 50 g të grimcuar hudhër ngrirë më parë, 25g copëtuar qepë të ngrira më parë, 200 ml vodka, gjysmë i holluar me ujë, 1 g vitaminë C (përgatitje farmaceutike). Të gjitha të përziera tërësisht në një blender. Mbush 2 javë në një enë të mbyllur fort në frigorifer (në 4 ° C), herë pas here lëkundje përmbajtjen. Shtoni disa pika të naftës karamele mente ose disa karafil të tërë të hudhër. Shitore në një vend të ftohtë të errët. Raft jeta - deri në 8 muaj. Merrni 1-2 teaspoons 3 herë në ditë me ushqim.

 Gjatë epidemisë së gripit të parandaluar rritur dobishme varet në qafë garzë qese të hudhër copëtuar dhe fëmijët e vegjël të lidhin këtë qese nëpër krevat fëmijësh. Ju mund të vendosni një disk me hudhër copëtuar pranë fëmijën grazhd.

 Mix hudhër svezhenatertoho përzierje me mjaltë në raportin 1: 1 të marrë, duke pirë ujë të ngrohtë, 1 lugë gjelle në kohën e gjumit dhe 1 lugë çaji 2 herë në ditë.

Hudhër rubbed në qull me miell misri dhe përzierje në 1: 4 nga pesha e mjaltit. Merrni 1 lugë çaji çdo orë, dhe me grip, të shoqëruar nga një hundë i lëngshëm - natën, në
1 lugë gjelle, pirja infuzion të ngrohtë e lë thupër.

Finely copëtuar 2-3 karafil hudhër, i hedh 30-50 ml ujë të vluar për 1-2 orë dhe tendosje. Bury hundën në 2-3 bie në secilin hundë 1-2 herë në ditë. Infuzion duhet të përgatiten 2 ditë.

 Shtoni 1 filxhan lëng karrote i freskët 2-3 karafil të hudhër pure. Merrni 0,5 gota disa herë në ditë 30 minuta para ngrënies për 2 ditët e para të sëmundjes.

 Shkrihet kau zier të ftohtë ujë 10 g vaj hudhër dhe 20-25 pika lëng shtrydhur fllad e qepë. Pini 1 kupën në formën e nxehtësisë cdo 4 ore ndërsa varrose 10 - 15 pika e përzierjes në secilin flegrave të hundës. Vaj hudhër është i përgatitur si më poshtë: gjëra për të mbushur 3/4 e volumit pure hudhër në qull me miell misri, derdh, nxitje, vaj perimesh. Mbush për
2 javë, lëkundje herë pas here. Pastaj për të zgjidhur dhe filtër. Vaj duhet të blejnë erë të mprehtë hudhër.

Hidh në 3 gota shishe transparente e verë të mirë të kuqe dhe të vënë 4 karafil hudhër grimcuar -5 mesatare. Shishe plug ndalues ​​dhe shtytje të lehta 2 javë. Çdo 2 ditë mix infuzion. Pastaj filtër infuzion dhe derdh në një shishe të errët mbyllur fort tapë e saj. Prano:. Dita e parë - 2 pika, ditë e dytë - 4 pika të ditës së tretë - 6 pika dhe t E., Rritja e dozës në 2 bie një ditë e çuar atë në 24 pika. Atëherë numri bie për të reduktuar futje në të njëjtën mënyrë. Duke arritur 2 pika në ditë duhet të përsëritet regjim

 Në temperatura të larta i themeluar mirë "anti uthull, 750 ml uthull dhe 250 ml ujë për një kokë të hudhër, 2 lugë gjethe karamele mente, rue aromatik barishte, barishte pelin lule elderberry, 1 lugë çaji karafil, kanellë dhe arrëmyshk. Përzierje është mbajtur në një banjë me ujë të valë për 1 orë, cool, ikjen, shtoni 5 gram kamfuri tretur në 50 ml të alkoolit. Merrni 1 lugë çaji 3 herë në ditë para ushqimit.

Një ilaç shumë efektiv për gripin: 1 filxhan i larë kokrra tërshërë pour 1 litër ujë të ftohtë, të lënë gjatë natës në ulcerë në mëngjes dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët derisa oats nuk janë uvarytsya për gjysmë vëllim. Tendosje. Pirë gjatë gjithë ditës në formën e gllënjka të nxehtësisë. Përveç kësaj, gjatë ditës për të pirë 0,5 litra kos, duke shtuar në çdo filxhan 5-6 karafil të hudhër njëpasnjëshëm.

Ilaç i lashtë popullore për ftohjet, të freskëta, të rrahur pak me një çekiç gatim lë lakër të lidhura në qafë, top përfundojë një shall të ngrohtë. Gjethet po ndryshojnë çdo 2 orë. Kjo metodë ndalon inflamacion i fyt.

Gripit, dhimbje të fytit kur rëndë ndihmuar duhanit. Tufa e duhanit është e vendosur nën gjuhën dhe të mbajë për 1 orë në ditë.

 Rrikë hekura, përzierje me sheqer në proporcione të barabarta, në një vend të ngrohtë për 12 orë, nxitje herë pas here lëkundje dhe përmbajtja, pastaj thahet dhe shtrydh. Lëng të marrë grip në 1 lugë gjelle çdo orë gjatë ditës, dhe husks mund të përdoret si një kompresë në gjoks.

Pepu fshij në një rende gjobë, 2 lugë slurry rrepë pour 1 filxhan ujë të valë, të lënë, përfundoi 1 orë. Merrni 0,25 filxhan 4 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

 Hidh 5 buds karafil me erëza 1 filxhan sheqer dhe 300 ml ujë dhe 300 ml verë e kuqe mund portit. Vlim për ngrohje të ulët deri gjysmë. Merrni sa të jetë e mundur pas një dush të nxehtë apo dush, të shkoni në shtrat, të përfundojë.
Mix pjesë të barabarta boronicë lëng, panxhar, mjaltë dhe vodka, insistojnë në një vend të freskët të errët për 3 ditë, herë pas here lëkundje. Pini 1 lugë gjelle 3-4 herë në ditë për 1 orë para ngrënies ftohjet.

Bluaj rrepkë e zezë në një rende gjobë, shtrydh lëng dhe të fshijë të gjithë trupin. Kjo procedurë është bërë para gjumit, pasi ajo duhet të përfundoi siç duhet dhe të shkoni në shtrat. Atëherë pini 1 filxhan lëng rrepkë gjysmën e përzier me ujë, duke shtuar 1 lugë gjelle mjaltë. Pini sips.

 Mustardë thatë derdh në çorape, çorape të veshin dhe mos gjuaj. Ndryshim mustardë pas një dush ose vaske, dhe pas një djersitje të rënda. Veshur çorape me ditë mustardë. Tool kundërindikuar në temperatura më të larta 38 ° C

Për të ulur temperaturën, nganjëherë mjaft të përfundojë këmbët leckë tuaj të trashë ngjyhet në ujë të ftohtë të përzier me uthull. Pëlhurë të mbajë për aq kohë sa ajo nuk do të ngrohtë deri. Atëherë hiqni leckë dhe vunë këmbët e tij në çorape leshi.

Kur sëmundja është vetëm fillimi, ju duhet të përtyp limon të para së bashku - një domosdoshmëri! - Me gjallëri. Chew limon duhet të ngadaltë të jetë e mundur nuk e gëlltit atë. Pas asaj 01:00 asgjë për të ngrënë ose pirë. Përsëriteni procedurën çdo 3-4 orë.

Hidh 1 lugë gjelle e selino të freskët 1,5 gota ujë të valë për 4 orë në një enë të mbyllur, thahet. Merrni 1 lugë gjelle 3-4 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Banjot terapeutike

• Për të hequr ndjenjën e dobësisë dhe lodhje pas pësimit të gripit në 1 kg kokrra elbi, të ziera për 1 orë në 3 litra ujë, pastaj shtoni 2 copëtuar kokën hudhër, të lënë, të mbështjellur, 30-40 minuta, ikjen. Supë është derdhur në banjë me ujë. Këto banja të marrë 2-3 herë në ditë për 20 minuta.

• 30 karafil të hudhër grimcuar, e vënë në një tenxhere dhe hedh 10 litra ujë të valë. Mbuluar pan dhe vënë mbush për 6-8 orë. Rezultuar infuzion mbi të ngrohtë (jo të vluar), derdh në vaskë dhe i hedh ujë. Temperatura e ujit 35-45 ° C kohëzgjatja banjo me pak se 5 minuta. Pas dush, të marrë një dush të ngrohtë dhe të shkoni në shtrat.