Trajtimi i metodave popullore depresionit


Depresioni mund të shfaqet si një lodhje të thjeshtë apo një ndjenjë të përgjithshme të përkeqësimit të shëndetit.

Natyrisht ndjeni disa depresion pas vdekjes së një mik apo të afërm, pas një zhgënjim të thellë në familje ose në punë. Por depresioni që zgjat për një kohë të gjatë pa arsye të mirë, mund të jetë një shenjë e sëmundjes mendore, dhe pastaj shikoni një doktor.

Në vitet 1950 dhe '60, depresioni ishte e ndarë në dy lloje, endogjene dhe neurotike. Endogjen do të thotë se depresioni vjen nga brenda trupit mund të kenë një origjinë gjenetike, ose vjen nga askund. Depresioni neurotik ose reaktive ka një depozitimi të qartë faktorit mjedisor, të tilla si vdekja e një bashkëshorti ose humbje tjetër të rëndësishme, të tilla si humbja e punës.

Simptomat. Depresioni është përjetuar si një ndjenjë e trishtim të thellë, mungesës së shpresës, pafuqisë, pavlefshmëri; karakterizohet nga një humbje e kontrollit, vetë të ulët për veten, dhe ul interesin në gjërat e përditshme e nevojshme - higjienën personale, të ngrënit, të zyrës dhe shkollës së përgjegjësive, komunikimi me njerëzit. Ka mendime vetëvrasëse dhe përpjekjet për të bërë atë. Fëmijët që vuajnë nga depresioni shpesh i mbyllur, agresiv, kanë vështirësi në shkollë dhe padrejtësisht ankohen për gjendjen tuaj fizike. Simptomat e depresionit janë të pavarur nga mosha, ata mund të jenë të butë dhe shumë të dallueshme, që zgjat nga disa javë për shumë vite.

Sindromi maniak-depresive karakterizohet nga ndryshime të shpeshta të humorit - nga euforia, dhe të ekzaltimit në depresion të rëndë. Kjo ndodh në të dy gratë dhe burrat. Zakonisht manifestimi i parë festoi pas 30 vjetësh. Simptomat. Faza maniak karakterizohet nga lartësuar kusht, hiperaktiv të pacientit, është hallucinations tipike (auditory, ndjesi vizuale dhe nuhatjes që nuk janë të perceptuara nga të tjerët), iluzionet (bindjet ose mendimet që nuk janë në përputhje me realitetin), dobësimi të sens të përbashkët, fjalim i shpejtë, nervozizëm, jump nga subjekti në objekt të mendimit, ndjenjë rëndësinë ekstreme të arsyetimit të saj, zvogëlimin e gjumit dhe humbja e oreksit, impulsiv dhe sjellje agresive. Janë të humbur aftësitë profesionale, arsimore dhe sociale. Simptomat maniak shkojnë nga butë të rënda.


Sjellje pandreqshëm në fëmijët dhe adoleshentët është reflektuar në rritjen e aktivitetit, kalit, dobësim i përkohshëm i vëmendjes, duke çuar në konfliktin e zbatimit të ligjit, telashe në shkollë dhe probleme në marrëdhëniet ndërpersonale.

Ankthi qëndron në ndjenjën e ankthit, frikës apo edhe të paqartësive që vijnë nga ndjenja e parandjenjë ose kërcënimeve. Ndjenja e ankthit është i domosdoshëm për mbijetesën e njeriut: ajo inkurajon të monitoruar shëndetin e tyre, të ndaluar në një dritë të kuqe. Megjithatë, ankthi mund të arrijnë nivele të rrezikshme. Niveli më i lartë i ankthit, më shumë njerëz duhet të përqëndrohemi, për arsye, më e vështirë ajo të marrë vendime.

Ankthi janë më të zakonshme në gratë sesa tek burrat. Arsyet për këto kushte mund të shkaktohet nga trashëgim, dhe mund të përfshijnë mosfunksionim e gjëndrës tiroide ose gjëndra veshkave; Helmimi nga kimikateve apo deficitit të disa substancave; dëmtim fizik ose mendor apo frikë prej tyre; i sëmurë zgjatur ose dënim të të tjerëve; Tendenca për të qëllimeve jorealiste dhe besimet fantastike.

Një ndjenjë e fortë e ankthit njerëz kanë tendencë që të flasin louder dhe më të shpejtë, shpejt i lodhur, ndjenja dridhje në trup, bëhet nervoz dhe i hutuar aimlessly përsëritur sjellje të caktuara (të tilla si mbërthen dore ose pambarimisht monedha të lëvizin nëpër dhomë).

Simptomat. Shumë njerëz kanë simptoma të rastit të ankthit, nuk ka një çrregullim të tillë në realitet.

Shpeshtësia dhe ashpërsia e simptomave dhe ndikimi i këtyre simptomave në marrëdhëniet me njerëz në punë, në shkollë dhe në shtëpi përcaktimin gjetjen e një sëmundje.

Obsession - një mendim, motivimi, emocionet me të cilat njerëzit nuk mund të trajtojë. Vazhdimësia është reflektuar në ecurinë e pavullnetshme përsëritur duken veprime të pakuptimta (ritualet) se një person bën, si në qoftë se duke u përpjekur për të parandaluar diçka të padëshirueshme.

Tipike për këta njerëz sjellje ritual përfshin paarsyeshme dëshirë diçka për të larë apo të pastër, të kontrolluar dhe të dyfishtë-kontrolloni duke ndjekur një rend të rreptë të veprimeve (p.sh., 11 herë vënë në dhe të marrë jashtë çorape para vzutysya).

Çrregullim ngulët maniakal zakonisht shfaqen gjatë pubertetit ose më vonë.

Shkruani një gjendje që karakterizohet nga periudhave të shkurtra të përsëritura dhe zakonisht paparashikueshme e ankthit që vjen për panik apo terror dhe zgjat nga disa minuta deri në disa orë. Shtetet Panic zakonisht shfaqet në pubertet të vonuar ose më vonë.

Fobi - frika i pandërgjegjshëm i çdo objekti, veprimi ose situatë. Njeriu është i aftë për çdo gjë, vetëm për të shmangur fobi objekt.

Ekspertët besojnë se një person me një fobi të pandërgjegjshme zëvendëson burimin e vërtetë e brendshme të ankthit (p.sh., faji apo frika e humbjes së dikujt angazhimin personal) tek një burim i jashtëm (nga frika e situatave të caktuara në të shoqërisë, mbyllje, kafshët dhe kështu me radhë. F.). Phobias mund të ndodhë në çdo kohë - nga fëmijëria e hershme në moshën e vjetër.

Stresi post-traumatik është e karakterizuar nga simptomat e ankthit që shfaqen pas çdo traumave emocionale, përdhunim, robëri ose grabitje. Njeriu me stres post-traumatik si ajo përsëri dhe relives çfarë ndodhi gjatë gjumit dhe syçeltësi, natë e ditë. Ai shmang njerëzit dhe situatat në lidhje me këtë incident, Insomniac, bëhet në depresion dhe nervoz. Stresi post-traumatik mund të ndodhë në çdo kohë, edhe vite pas ngjarjes personit të plagosur.

Faqja mjeteve juridike

• Hani çdo ditë 1 banane banane - një mrekulli të vogël që vret depresionin. Këto fruta të verdhë të përmbajë Alkaloid Harman, e cila bazohet lumturi të drogës - mescaline.

• Merrni 100-200 gram 1 filxhan karrota ose lëng karrote në ditë.

Herbs dhe tarifat


• Hidh rrënjët e 70% alkool e djallit rrënjët në një raport prej 1:10, këmbëngulin. Merrni 30-40 pika 2-3 herë në ditë para ushqimit. Ajo është përdorur në shtetit nevrastenik, depresionit.

• Hidh 3 lugë copëtuar kashtë 2 gota ujë të valë. Pirë gjatë gjithë ditës. Ajo është përdorur si një tonik dhe agjent tonik.

• Hidh 1 lugë gjelle e kamomil lule asters 1 filxhan ujë të valë, cool, tendosje. Merrni 1 lugë gjelle 3-4 herë në ditë. Ajo është përdorur si një tonik dhe forcimin e sistemit nervor drogës.

• rrënjët thata xhensen ose gjethe derdh ujë të valë në një raport prej 1:10, këmbëngulin. Merrni 1 lugë çaji në ditë.

• Hidh lë grimcuar ose rrënjët e xhensen 50-60% alkool në raport: 1:10 rrënjët, lë 1,5: 10. Merrni 15-20 pika 2 - 3 herë në ditë.

Hidh 1 lugë çaji rhizomes dhe tonik tonik për lodhje nervor.

Hidh 3/2 lugë barishte Polygonum zog 2 gota ujë të valë. Pini para ushqimit. Ajo është përdorur për lodhje nervor dhe dobësi.

Hidh rrënjët grimcuar e Manchurian Aralia 70% alkool në një raport prej 1: 5, largohen. Marrë 10-15 pika 2 herë në ditë. Përdoret për krizë nervash dhe depresioni.

Hidh 2 teaspoons copëtuar herbs dhe rrënjët e gentian mushkërive 1 filxhan me ujë, vlim për 10 minuta. Pini 0,5 gota 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Përdoret për ndarje, sëmundje të sistemit nervor.

Hidh 1 lugë gjelle e lë karamele mente 1 filxhan ujë të valë dhe kuzhinier për 10 minuta. Pini 0,5 gota në mëngjes dhe në mbrëmje. Ajo është përdorur në çrregullime neurologjike të ndryshme, pagjumësi.

Tretësirë ​​"Fryma Melissa" e njohur që nga shekulli XVIII. Ajo është e përgatitur në një nga konventat në Gjermani dhe përdoret në lodhje, depresion dhe për të rritur tonin. Në

1 litër vodka për 10 g gjethe të thata e ca balsam, oe limon, 1 g i copëtuar farmaci rrënjë angelica, lëkurë e 1 limoni, 1 majë arrëmyshk dhe kërcëllimë fara rastolchennoho koriandër 1 -

2 karafil të thata lule buds. Insistojnë të paktën 2 javë, pastaj të filtruar përmes një leckë të trashë. Pini çaj pije me doza të vogla; me sëmundje të zemrës të marrë në një pjesë të sheqerit; uiski migrenë fshij.

Infuzion i rhizomes dhe rrënjët e Angelica nizbehayuscheho (bunches ariu)

Një lugë çaji e papërpunuara të insistojnë në një filxhan me ujë të valë. Pini 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë. Ajo është përdorur si një tonik dhe tonik për lodhje nervor.

Zierje e gjithë mushkërive gentian bimë (blu Hypericum) 2 teaspoons copëtuar herbs dhe rrënjët derdh një gotë me ujë, vlim për 10 minuta. Pini 1/2 filxhan 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Përdoret për ndarje, sëmundje të sistemit nervor.

Infuzion të rrënjët dhe lë Cowslip 5 g të papërpunuara grirë insistojnë në një termos për 2-3 orë. Merrni një lugë gjelle 2-3 herë në ditë. Ju mund të krijoj dhe një çaj. Ajo është përdorur si një mjet për forcimin nervat.

Një lugë gjelle e lë karamele mente, derdh një gotë me ujë të valë, kuzhinier për 10 minuta. Pini 1/2 filxhan në mëngjes dhe natën. Ajo është përdorur në çrregullime neurologjike të ndryshme, pagjumësi.

Infuzion i lë plep përdorur si një qetësues në një dush.

Bulbs infuzion zambak kaçurrel (Saranka) është përdorur për çrregullime nervore, humor të keq.

Tretësirë ​​e rrënjë xhensen ose të fletë të infuzionit është përgatitur nga 50-60% alkool me rrënjët në raport prej 1: 10, dhe lë në një raport prej 1,5-2: 10. Merrni 15-20 pika.

Infuzion të lë ose rrënjët e xhensen Brew tharë rrënjët ose lë në 1: 10 si çaj. Merrni një lugë çaji në pritje. Ginseng përdoret në krizë nervash, lodhje si një tonik.