Trajtimi i metodave difteria tradicionale


Difteria - një sëmundje akute infektive që shkaktohet nga një mikrob të veçantë - bacil difterisë, e cila depërton në trup në trajtimin e pacientëve të tij me difteria. Difteria bacil lirimin e substancave toksike që ndikojnë në indet e trupit, sidomos sistemin nervor dhe zemrës. Për të parandaluar komplikimet në pacientët e zemrës duhet të përputhet me regjim shtrati për të paktën tre javë para se impuls është mbajtur nën 60. ekspozimit të zgjatur në këto substanca mund të shkaktojë vdekjen.
Për fëmijën e sëmurë telefononi menjëherë mjekun tuaj në diagnozën që paraqet atë protyvodyfteryynuyu serum.

Simptomat e para shfaqen brenda 2-10 ditëve pas infeksionit. Difteria parë ishte një nga sëmundjet më vdekjeprurëse të fëmijërisë, por në sajë të imunizimit, ajo është bërë një sëmundje shumë e rrallë.
Simptomat. Në anën e pasme të filmit fyt formuar. Këto filma përfundimisht rriten së bashku dhe plotësisht të mbuluar kalimin frymëmarrjes. Ekzistojnë simptome të tjera, plagë në fyt, gjëndrra të ënjtura në qafë, ethe dhe ethe, dhimbje koke dhe të përzier.
Në fyt bajamet janë filma të dendura përhimtë në të bardhë, fryma e keqe është erë e ëmbël. Nyjet limfatike të qafës rritet.
Ndonjëherë difteria ndodh shumë e vështirë, temperatura rritet në 39-40 °, bastisjet janë të shpërndara gjerësisht në zevu, ënjtje të qafës është duke u rritur në mënyrë dramatike.
Formë veçanërisht i rrezikshëm i sëmundjes - difterisë i laring (difterisë apo imët guri), e cila më shpesh prek fëmijët gjatë tri viteve të para të jetës.
Nëse pacienti nuk ofron kujdes mjekësor, ai mund të vdesin nga asfiksimi.
Ushqimi në fazën akute të sëmundjes duhet të jetë fluide, kryesisht qumështit, atëherë ju mund të jepni supave, pelte, por në pjesë të vogla për të dëmtuar sa më pak gojën dhe fytin.

Trajtim Difteria për Popullit

Grease difteria bastis boronicë lëng të freskët.

Merrni 1 boronicë filxhan, limoni ose lëng boronicë, të ngrohtë dhe pini gllënjka. Gargarë lëng të ngrohtë: 1 gotë çdo 30 minuta. Në pulpë molle pour 1 gotë me alkool, të aplikojnë një kompresë në fyt.

Grease tretësirë ​​Rhodiola Rhodiola rrënjë (në dispozicion në barnatore) zonat e prekura në fyt 2-3 herë në ditë.

Grease tretësirë ​​e lë eukalipt (në dispozicion në barnatore) zonat e prekura 2-3 herë në ditë.