Trajtimi i metodave tradicionale verdhëz


Organ shtetëror, i shoqëruar nga nuancë të verdhë të lëkurës dhe mukozës (sytë, qiellzën e fortë). Kjo nuk është një sëmundje, por një manifestim që shoqëron një numër të sëmundjeve të mëlçisë, traktin biliar, dhe disa organe të tjera dhe të gjakut. Në lëkurë, mukozës dhe indet vonuar pigment biliare që akumulon në gjak si rezultat i formimit shkelje ose sekretimit të biliare.

Verdhëza është një ngjyrë të verdhë të lëkurës dhe sclera (bardhët e syve), për shkak të nivelit të lartë të bilirubin kimike në gjak (një nga pigmentet biliare). Ngjyra e lëkurës dhe sclera ndryshojnë në varësi të nivelit të bilirubin. Kur niveli bilirubin është ngritur në mënyrë të moderuar, ata janë të verdhë. Kur niveli bilirubin është e lartë, ata kanë tendencë për kafe

Verdhëza mund të ndodhë në proceset inflamatore në mëlçi, clogging

bile ose gurë hepatike kanal, squeezing tumor tyre apo plagët.

Simptomet e verdhëzës: një rritje në verdhëz të gjakut dhe depozitat pigment për të bardhët e para të syve, qiell ngurta dhe nën gjuhë, atëherë në fytyrë, duar, dhe pastaj mbi lëkurën e trupit. Kur lëkura merr e sëmundjeve të mëlçisë karakteristike ngjyrë të verdhë; me të dëmtuar hepatike kanal biliare dhe kjo mund të ketë një ngjyrë të gjelbër. Pigment tepërt vjen së bashku në urinë, duke i dhënë asaj ngjyra e birrës errët. Si rezultat i mbarimit apo reduktimit në rrjedhën e biliare në feces zorrë të bëhet dritë balta ngjyrë. Për shkak të mos-pranimit të biliare në zorrë zakonisht ndodh kapsllëk, fermentimi dhe kalbëzim proceseve; gazit dhe feces shpesh erë qelbur. Nivelet e tepërta të biliare dhe mosfunksionim zorrëve çon në organizëm helmim substancave toksike, të shënuar lodhje, nervozizëm, dhimbje koke, ul presionin e gjakut, zemra rreh më pak, ka kruarje të rënda të lëkurës.

Verdhëza është shkaktuar nga disa çrregullime të gjakut, ka disa lëkurë të tjera pozitive dhe të bardhët e syve janë pikturuar shumë, por të marrë limon të verdhë ngjyra stol - errët ngjyrë kafe.

Shoqëruar shpesh nga cholelithiasis verdhëz (fshikëz fshikëz e tëmthit, në arsim dhe bile gypit gurë) dhe hepatitit (inflamacion të mëlçisë).

Trajtimi duhet të drejtohen në këto sëmundje. Newborn 2-3 ditët e jetës shpesh të ashtuquajturit verdhëz fiziologjik, e cila varet në dështimin e përkohshëm të mëlçisë dhe është 1-2 javë. Kur këta fëmijë banje në një banjë është e rekomanduar për të shtuar supë zlatotsveta (i quajtur gjerësisht këto lule "Karafil"). Lulet e kësaj bime janë korrur, të ziera në ujë, tendosje supë dhe shtoni në banjo.

Bath Calendula rekomandohet veçanërisht për fëmijët në të gjitha kohët. 200 g me lule të thata zier për 30 minuta në 4 litra ujë. Pastaj uji është i filtruar dhe i derdhur në dush.

Çfarëdo shkaqet e verdhëzës, ne duhet së pari të marrë një pastrues, atëherë pini vetëm qumësht, mos e hani asgjë me yndyrë, nuk ka erëza.

Gjatë dhimbje të forta nën brinjë të drejtë të vënë këtë vend në kompresë të ngrohjes dhe të pini një gjysmë gotë me vaj ulliri. Pastaj të bëjë përzierje e mëposhtme: Merrni pjesë 4 (nga pesha) e pjekje sode, 1 pjesë kripë dhe 1 pjesë kripë Glauber-së, e cila rrit ndarjen e biliare. Kjo përzierje vënë një lugë çaji në gjysmën e një gotë të ngrohtë zier me ujë dhe pini me stomak bosh në mëngjes dhe në pjesën e dytë të njëjtë - para darkë.

Kush derdhjet biliare shpesh të dobishme për çdo mëngjes në një stomak bosh për të pirë 2 gota e ujit të ngrohtë në të cilën për të edukoj lugë çaji karlsbadskoy (Carlsbad) kripë.

Nëse verdhëza shfaq lëkurë itchy, atëherë bëj banja e ngrohtë të përzier me sodë dhe mente. Ju thjesht mund të larë apo fshij trupin 2% mente salicili -s apo alkool.

Nëse temperatura verdhëz fillon të rritet lart 38-39 °, pulsi ngadalësohet, ka konvulsione, ju duhet të telefononi menjëherë një mjek, dhe ardhja e tij mund të vënë në paketë akull kokë, të vënë mustardë suva mbi kokën e tij çdo orë dhe për të marrë 10 pika të alkoolit kamfor xhami të ujit.

Në mjekësinë popullore, trajtim të gjerë të bimëve verdhëz që kanë diuretik dhe choleretic.

Hop rrjedh normale -10 g rhizome e rrënjë sanëz - 20 g barishte pelin - 20g, karamele mente lë - 20 g barishte Hypericum perforatum - 30 g nga 3 teaspoons e përzierje kuzhinier për 15-20 minuta në një gotë me ujë , të lënë për 20 minuta, kullimin. Merrni një gotë në mëngjes dhe në mbrëmje me kolangiti, cholecystitis.

Lëpushë - Pjesa 1, Helichrysum lule - unë të pjesë

15 g të përzierjes per filxhan me ujë të valë që të këmbëngulin, e mbështjellë, 3 orë; thahet. Pini një gotë gjatë ditës për 3-4 orë.

Hypericum barishte - 2 Helichrysum pjesë bari 3 e 4 lugë përzierje pour 1 litër ujë të ftohtë, të lënë për 12 orë, pastaj vlim për 5-10 minuta, thahet. Pini 1/2 filxhan 4 herë në ditë pas ngrënies. Ajo është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë.

Hypericum barishte - 8 pjesët rrënjë luleradhiqe - 8 pjesë, lule Helichrysum 3 pjesë kamomil lule - 3 e centaury bar - 3 e 3 teaspoons e përzierje për të bërë një gotë me ujë të vluar për 20 minuta, kullimin. Pini një gotë në mëngjes dhe në mbrëmje, cholecystitis.

Lë acaroj - 2 - e rrit hips - 2 pjesë barin knotweed, 1 pjesë rrënjët Shkallë Jakobit - 1 pjesë barishte thoroughwax i artë - Pjesa 1. 3 lugë krijoj përzierje në një termos 0,75 litra ujë të vluar për 2 me kohë, thahet pije për 3-4 orë në ditë 20 minuta para ngrënies (anhiohepatoholetsistitah kronik). Periudha Trajtimi (1,5-2 vjet), ndërsa çdo 8 javë të trajtimit, 10 ditë pushim. Ajo është përdorur për të mëlçisë dhe biliare kanalet.

Gjethet e thupër - 25 g fruta dëllinjë zakonshëm - 25 g barishte pelin -25 g barishte yarrow - 25g

Një lugë çaji i përzierje kuzhinier për 20-25 minuta në një gotë me ujë, të lënë për 15 minuta, kullimin. Merrni një gotë në mëngjes dhe në mbrëmje, me cholecystitis, kolangitit.

Peppermint lë - 15 g bar Repeshko zakonshme - 15 g bar Fumaria officinalis - 15 g barishte yarrow - 15 g të violet bar trengjyrësh - 15 g rhizome Calamus - 15 në

Lugë përzierje kuzhinier për 20-25 minuta në një gotë me ujë, të lënë për 20 minuta, kullimin. Pini një gotë në mbrëmje me cholecystitis, kolangitit.

25 g barishte Helichrysum pour 1 litër ujë dhe çiban (avull) derisa vëllimi është reduktuar në 1 / 2L, thahet. Pini 50 g 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies, para se trajtimi është shërim i plotë.

Buckthorn leh i brishtë - 20 g, rrënjë çikore e zakonshme - 40g, luleradhiqe rrënjë drogë - 40 g Lugë përzierje kuzhinier për 25-30 minuta në një gotë me ujë, thahet. Merrni një gotë në mbrëmje me cholecystitis, kolangitit.

Lë arre -10 g, balsam lë - 10 g bar Shandra zakonshëm - 10 g, centaury bari i vogël - 10 g barishte pelin - 10 g leh Berberis vulgaris -10 g

Përgatitja e një zierje e lugë të grumbullimit në gotë me ujë. Pini 3 gota në ditë me cholecystitis, kolangitit.

Hips (grimcuar) -3 pjesë, rrënjë luleradhiqe - 3 pjesë mëndafshi misri - 3 pjesë horsetail fidaneve të rr - 3 pjesë, lule Shkumë - 4 copë të bardhë u rrit petals - 2 pjesë luleshtrydhe mobilje frutash - 2 pjesë lule kamomil - 2 pjesë, fruta dëllinjë zakonshëm (grimcuar) - 1 pjesë tharë lule pyll Bari - 1 pjesë thupër e bardhë lë - 1 fara kopër pjesë horodno-të - 1 pjese te officinalis Calendula nëntokësore - Pjesa 1

Lugë vlim përzierje 0,5 litra ujë të valë, gomë 30 minuta, ikjen. Drink 150 ml 3 herë në ditë për 10-15 minuta para ngrënies për të mëlçisë dhe tëmthit. Shije është shumë hor-kovatyy.

Zierje e kashtë tërshërë (kashta)

Një grusht kashtë copëtuar pour 1 litër ujë dhe çiban (avull) derisa vëllimi është reduktuar në 1 / 2L, thahet. Pirë një filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.

Kashtë tërshërë është përdorur edhe me fasha plehrave dhe të ngrohta (çdo një orë e gjysmë).

Supë HRECHICHNOY bykun dhe grusht kashtë kashtë e copëtuar pour 2 litra ujë dhe vlim të vluar për (noton) 2 orë derisa vëllimi është reduktuar në 1 / 2L. Pastaj i ftohtë, kullimin, vendos një pintë mjaltë dhe vlim përsëri për 5 minuta. Get në masë të zymtë dhe të hidhur. Merrni një lugë gjelle çdo 2 orë. Drink, duke kombinuar trajtim hidroterapi derisa të kalojë verdhëz.

TEAS dhe tinctures HOPS 10g zakonshëm "kone" HOPS në një gotë me ujë. Merrni një lugë gjelle 3 herë në ditë. Infuzion është përgatitur në normën prej 25 g "kone" në 100 ml alkool apo një gotë vodka. Marrë 40 pika 0,3 herë në ditë.

Lajthi fletë e hidhur (lajthi) gjethe të freskëta të thata në një furrë (jo me gaz). Lugë çaji grimcuar në pluhur lë të këmbëngulin nga mbrëmja deri në mëngjes në një gotë verë të bardhë. Merrni agjërimin gjatë ditës në 3 doza të ndara. Pas verdhëzës është 12-13 ditë.