Mjekimi Metodat popullore sëmundje zhovchnokamyanoyi


Sëmundje e zakonshme të lidhura"i lidhur me formimin e tëmthit dhe bile të gypit të gurëve të përbëra nga kolesterolit ose bile ngjyrë (bilirubin), për shkak të metabolizmit të kolesterolit dhe përbërjen normale të biliare dhe biliare pezëm.

Simptomat. Manifestimi kryesor i sëmundjes janë dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë. Ajo mund të zhvillohet dhimbje barku hepatik - një dhimbje të mprehtë e thumbim, që i jep, kofshën e djathtë, kofshën e djathtë, të paktën - në shpinë. Dhimbje barku hepatike shoqërohet shpesh me nauze, të vjella. Ndonjëherë cholelithiasis asimptomatike dhe zbulohen vetëm nga ultrazërit.

Madhësia e gurëve - nga një mjegull në një lajthi, numri mund të jetë deri në disa qindra. Në rast të cholelithiasis predispozicion gjenetik të rëndësishme, sëmundje në gratë është më e zakonshme.
Kur hepatike guri mbyllje apo kanal i përbashkët biliare zhvillon verdhëz. Sulmet nuk mund të përsëritet për vite ose të ndjekin njëri-tjetrin. Pas sulmit pacient me lëvizjeve të zorrëve nganjëherë gjej gurëve të tëmthit. Shpesh cholelithiasis shoqëruar nga inflamacion fshikëz e tëmthit (cholecystitis).
Faqja mjeteve juridike

Gjatë sulmit të tëmth dhimbje barku kërkohet regjim shtrati dhe paqes. Trajtimi dhe dietë - me recetë.

Pas sulmeve të forta mirë të marrë disa ditë për 1-2 lugë (të mëngjesit dhe të mbrëmjes) glicerinë më të mirë në limonadë. Ata që vuajnë nga cholelithiasis nevojë për stërvitje të mjaftueshme; inkurajoi për të marrë ushqim shpesh, por e vogla pjesë, duke eliminuar ushqimet e kolesterolit të pasur: vezë, mëlçisë, trurit, sallam, peshk yndyror, mish qengji, etj rreptësisht të ndaluara pijet alkoolike. E mirë për të ngrënë më shumë sheqer dhe ujë, veçanërisht minerale ("Essentuki" "Borjomi").

Rekomanduar ditore të marrë 2-3 lugë lëng të freskët e rrepkë zi. Për të parandaluar formimin guri është e rekomanduar për të përdorur lëng rrepkë me mjaltë të marra në një raport prej 1: 1.

Përgatitja infuzion i lë barberry 70% alkool (1: 5). Merrni në cholelithiasis 3-4 herë në ditë.

Merrni lëng karrote 1 lugë gjelle 3-4 herë në ditë për 4-6 muaj.

Hidh 3 lugë fara karrota 3 gota e ujit. Mbani të paktën 6 orë në furrë. Fara karrota supë për të bërë e nxehtë 1 gotë 3 herë në ditë për të shpërndarë gurëve të tëmthit.

Bluaj në një butë qepë 300g shtetërore, shtoni 2 lugë tharë lë grimcuar e pelin, 100 g mjaltë dhe 0,7 litra verë të thatë. Të gjitha përzierje tërësisht dhe të lënë për 20 ditë në një vend të freskët të errët, përmbajtja e kontejnerëve tronditur periodikisht. Pas tendosje infuzion dhe për të marrë 3 lugë 3 herë në ditë para ushqimit.

Clear i madh (100 g) të zhvishem qepë, të prerë në unaza dhe derdh 4 lugë vaj ulliri. Pastaj derdh mbrapa 0,75 gota me ujë dhe shtoni 40g sallo derri pakripur. Përzierje kuzhinier për ngrohje të ulët pas të vluar për 10 minuta. Pastaj për të zgjidhur, tendosje dhe merr mesatarisht të nxehtë 0,25 gota natën për 1 javë. Pas 2 orëve pas marrjes këtë përzierje për të pirë 0,5 gota e supë buckthorn brishtë. Për përgatitjes 0,5 lugë gjelle leh e saj të thata e sheqerit dhe 1 filxhan me ujë, të vënë në një zjarr të ngadaltë. Pasi përzierje fillon të vlim, menjëherë hiqni nga të nxehtit dhe le të qëndrojë për 4-6 orë në një vend të freskët. Kursi i trajtimit - 1 javë gjatë gjithë vitit të marrë në mënyrë të barabartë (në raport peshë) mjaltë dhe manaferrat rrush pa fara e zezë përzierje. Të marrë një kohë të gjatë, të paktën 2 muaj, 1 lugë çaji 30 minuta përpara se të hahet.

Përgatitja e hirit e infuzionit (30 g berries në 3 gota ujë të valë). Merrni 1 filxhan 3 herë në ditë. Ju mund të gatuaj hirit malore të përzier me rrënjë kalë kalë dori: 60 g të hirit, 40 g lëpjetë pour 1 litër ujë.

Recommended përdorim të përditshëm 2 gota e drurit të freskët (jo-kopsht) çaj Rowan, sheqer, mjaltë për 1,5 muaj.

Në praninë e gurëve të tëmthit vogla pini mumje: 1 litër ujë - 1 g mumje. Pini 3 herë në ditë 30 minuta para ushqimit për zgjidhje 1 gotë. Merrni 10 ditë, atëherë 5 ditë - një pushim. Një kurs i trajtimit duhet të jetë 12 gram mumje.

Pini 1 gotë me lëng kungull 3 herë në ditë. Ka mëngjes dhe mbrëmje me qull kungull.

Lahen me ujë 500 g rrënjë rrikë, fshij në rende, slurry pour 1 litër ujë të vluar, të mbuluar fort dhe këmbëngulin 24 orëshe ikjen e infuzionit, shtrydh kusurin. Merrni 50 ml 3 herë në ditë para ushqimit.

Merrni 3 lugë lëng nga manaferrat të freskëta Kastrati 0,5 gota ujë 2-3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Merrni 6/4 lugë lëng të luleshtrydhe të freskëta drurit 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.