Trajtimi i metodave marramendje marramendje tradicionale


Marramendje shkaktuar nga çrregullime të aparatit vestibular. Ndjenja abuzimin dhe stabilitetin rotacionit mendore e mjedisit; mund të shoqërohet me nauze, të vjella, zalisur, zhurmë në vesh, humbjen e dëgjimit. Një burrë i fortë mund të bien marramendje.

Ndonjëherë marramendje ndodh tek njerëzit plotësisht të shëndetshëm - duke hipur në automjete dhe në det (përzier), një ndryshim të papritur në pozitën e trupit, rrotullues, ritëm, dhe në lartësi të madhe. Ndjeshmëria ndaj individëve marramendje të ndryshme. Kjo gjendje mund të jetë rezultat i mosfunksionimit të sistemit vestibular, sëmundjet e trurit, sistemit kardiovaskular, veshët, sytë, etj Përveç kësaj, ajo mund të ndodhë kur helmim ushqimor, dehje, trauma.

Nëse marramendje dhe të përzier duhet së pari të përpiqen për të sjell të vjella dhe të pastër zorrët, duke vënë një klizmë. Nëse ju nuk e ofruar, pastaj të marrë një pastrues. Pastaj shkoni sa më shumë të jetë e mundur në një dhomë të errët dhe të mbyllë sytë tuaj. Në leckë kokë apo akull vënë ujë të ftohtë të ardhshëm në një copë kamfuri për të marr frymë atë. Pra vë pa lëvizur, derisa ajo do të jetë më e lehtë. Ju mund të pini një kafe të ftohtë të fortë apo një barishte rue infuzion të ftohtë.
Kur ndotje dhe rritjen e aciditetit të stomakut marramendje zakonisht fillon në mëngjes kur pacienti merr nga shtrati. Për të neutralizuar aciditetin dhe për të parandaluar marramendje të dobishme për të pirë çdo ditë pas dreke dhe darkë filxhan infuzion karamele mente apo çel bli.

Nëse marramendje ndodh në lodhje e tokës, ne duhet të i kushtoj vëmendje në ushqim; fort është se shumë përmbajnë fosfor, fosfor, si pjesë e palcë dhe trurit me uljet zgjeruara të fosforit. Ne kemi nevojë për të ngrënë më shumë peshk, vezë (sidomos yolks vezë), djathë, radishes, prej trangujve, bajame, bizele, arra.

Në një marramendje sistematik të origjinë të panjohur deri 100 gram pluhur alga deti. Çdo ditë para se të darkë me pështymë për të përtypë një lugë çaji pluhur 1 në ditë.

Vetë-masazh

Kur marramendje mund të ndihmojë vetë-masazh. Kryen ajo më mirë rrinë shtrirë, por ju mund të - i ulur. Me dhimbje koke të shpeshta, 2 - 3 herë në ditë, fërkoni 2 minuta çdo linjë. Kohëzgjatja - 10 minuta.
Linja "ballë-uiski". Vendos gishtat mbi ballin e tij dhe, duke shtypur pak, qarkulloj lëkurën e ballit clockwise dhe kundër akrepave të sahatit.
Gishtat nuk duhet të rrëshqitje mbi lëkurë, si në formë të rrotës atë të kockave frontale. Pas lëvizjeve të pakta, lëvizin gishtat për masazh tempujt dhe të vazhdojë.
Pastaj, në të njëjtën lëkurë mënyrë promassyrovat përgjatë vijave të "kurorë-majë të veshëve", "maja e kokës-qafën mbrapa fund", "linjë qafë"
Finger masazh i kokës mund të përfunduar ushtrimin e mëposhtëm: gishtat e palosur në një "bllokohet" pëllëmbët e përbëra presion në mënyrë të vendosur në kokë dhe i zbatoni në praktikë, ose lëvizje rrotulluese, ose "mbrapa dhe me radhë" ose "e drejtë e majtë", në mënyrë që e tërë lëkura kokës shkau kockave. Kohëzgjatja e trajtimit - 1 - 3 minuta.

Metodat alternative dhe tradicionale të trajtimit


Infusion fier vogla-leaved madhe-OSE. Lugë gjelle copëtuar finely krijoj fier ujë të vluar, të mbyllura fort, dhe le të qëndrojë për të ftohur. Pini 60 g 3 herë në ditë për një orë para ngrënies.

Infuzion i frutave murriz gjakut të kuqe
2 lugë thatë, fruta njëpasnjëshëm imët pour 1,5 gota me ujë të valë. Pini tre pritjet për 30 mshh; ton e ushqimit. Sipas burimeve të tjera, të marrë 3 lugë fruta për 3 gota me ujë të valë; Pini një gotë 3 herë në ditë.

Të supë e kuqe lule tërfili
Një lugë çaji buds derdh një gotë me ujë të nxehtë, vlim për 5 minuta, kullimin. Marrë një lugë 4-5 herë në ditë.

Infuzion i lule të kuqe tërfili
2 lugë (uppers) inflorescences (50 g) në 0,5 litra vodka. On-staivali 10 ditë. Merrni një lugë çaji para ushqimit për 3 muaj me pushimet për 10 ditë pas çdo muaji. Ndihmë e mirë me dhimbje koke dhe marramendje.


• Kur dhimbje koke dhe marramendje ndihma më e prekshme për të siguruar konsumit të ushqimit 0,5-1 gota me lëng karrote 3-4 herë në ditë.
• Një përzierje e lëng karrote (3 pjesë), panxhar (pjesa 1), shega (2 pjesë) pini 3 herë në ditë para ushqimit.
• Me marramendje shpeshtë të shkakut të panjohur për çdo ditë para se të darkë me pështymë gëlltitje 1 lugë çaji pluhur alga deti. Merrni 300 gram hudhër, zhvishem, vënë në shishe gjysmë-litër dhe derdh në buzë me alkool. Insistojnë 2 javë. Merrni 20 pika përditshme 0,5 gota e qumështit.