Trajtimi i metodave ftohjet popullore


Ftohjet përfshin një numër të sëmundjeve të shkaktuara dridhura. Ftohje të trupit ose pjesë të tij, në këtë mënyrë zhvillimin e disa sëmundjeve. Në ditët e vjetra në përfaqësimin e mjekëve të ftohtë të vetë-mjaftueshme luajtur një rol në origjinën e një numri të madh të sëmundjeve, të bashkuar me një emër të përbashkët "ftohjet" (gripit, pneumoni, rrufë sipërme të frymëmarrjes trakt, reumatizmi, nevralgji, trigeminal, dhimbje mesi, nervore sciatic, etj).

Simptomat. Gjendje e sëmurë, kollë, rrufë, dhe nganjëherë simptome ethe ndodhin në të njëjtën kohë dhe janë jo menjëherë, disa, të tilla si një hundë i lëngshëm ose kollë mund të mbajë kohë të mjaftueshme.

Ndjeshmëria ndaj sëmundjeve infektive janë rezultat i dobësimit rezistencën ndaj ndikimit të patogjenëve, të ndihmuar nga ftohje. Por ka sëmundje në të cilën të ftohtë dhe mund të ketë një efekt të drejtpërdrejtë në indet e trupit, duke shkaktuar dëme. Këto përfshijnë, për shembull, trigeminal dhe nerva sciatic. Përveç kësaj, efekti i ftohtë në trup mund të shkaktojë sëmundje të tilla si ethe reumatike dhe inflamacion i veshkave (nefrit).

Ndjeshmëria e njerëzve të ndryshëm për të dridhura të njëjtën gjë, ajo varet nga forcim të trupit, ekspozimit të saj ndaj luhatjeve të temperaturës dhe lagështisë. Në rast të sëmundjes luan një rol të rëndësishëm jo vetëm ftohje të trupit, si pjesë të tij, sidomos të këmbëve.
Trajtimi i mjeteve juridike ftohjet popullore

Në shenjë e parë e një të ftohtë - dhimbje të trupit ethshme, dhimbje koke, hundë i lëngshëm, kollë, ethe - duhet të marrë veprime për të ndaluar atë. Para së gjithash, ne duhet të pini një gotë ujë, e cila rozmisheni 5 pika jod. Pastaj, në qoftë se këmbët e lagësht, fshij ato me vodka dhe vënë në çorape të thatë. Vendos në gjoks dhe mbrapa disa kavanoza thatë. Pini 2-3 gota të çajit shumë të nxehtë me mjaltë dhe përzierje xhenxhefil (kjo përzierje është gjithmonë e dobishme që të ketë në rezervë). Përgatitja në këtë mënyrë: fshij integruar 1/4 filxhan peeled lëkurës xhenxhefil, shtoni një filxhan mjaltë dhe kuzhinier. Kjo slurry vënë 1/2 lugë çaji per filxhan. Nëse xhenxhefil nuk është, atëherë pini një tretësirë, çaj, asgjë djersitje, të tilla si "çel bli" buzinuh raspberries dhe më shumë. Pastaj zakutaytesya mirë dhe të përpiqen për të fjetur. Zakonisht pas kalimit gjumë të ftohtë.

Në një smalt pan vënë 1 kg e qepë copëtuar, e plotësoni atë me 1,25 litra ujë të ftohtë, fort të mbuluar pan, rreth ngrohjes të lartë të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 1 orë në ngrohje të ulët. Pastaj derdh 1 filxhan sheqer, llokoçis dhe kuzhinier për 1 orë, pastaj shtoni 1 filxhan
mjaltë, përzierje mirë dhe kuzhinier për 30 minuta përsëri. Pastaj derdh në tarifë pan: 1 lugë gjelle rigon barishte, Wort Shën Gjonit, trumzë, lule kamomil, bli dhe 1 lugë ëmbëlsirë lë nerechnoy nenexhik, lule livando dhe rrënjët mashtruese; kuzhinier mbi të gjitha përmbajtjet 30 minuta. (Nëse ju nuk mund të gjeni ndonjë prej këtyre bimëve mund të jenë të përgatitur supë pa efekt terapeutik të saj do të vazhdojë të jetë mjaft i lartë.) Pan hiqni nga të nxehtit, për të zgjidhur në temperaturën e dhomës për 45 minuta, pastaj butësisht supë pa lëkundje, tendosje përmes një multilayer garzë. Bilanci dhe shtrydh me napë dhe pastaj më tej tendosje përmes napë multilayer. Supë të jetë në frigorifer në shishe qelqi të errët me jo më shumë se 7 ditë. Të marrë formën e ngrohjes 4-6 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Doza për fëmijët nën 1 vit - 1 lugë çaji për pritjen në lëngje; 5 vjet - 1 lugë ëmbëlsirë e pastër; 10 vjet - 1 lugë gjelle; 16 vjet - 2 lugë. Të rriturit pini 0,5 gota në pritje. Rimëkëmbjes ndodh brenda 1-3 ditëve, me një të ftohtë të fortë - 5 ditë.

Bluaj në një shtet i butë 100g qepë dhe derdh 40 ml uthull, të lënë për gjysmë ore në një enë të mbyllur fort, pastaj tendosje dhe përzierje me 4 lugë mjaltë. Merrni këtë përzierje prej 1 lugë çaji çdo gjysmë ore gjatë sëmundjeve akute dhe pastaj 3 herë në ditë para ushqimit.

Ka çdo ditë para se të përmirësimit të pjekur qepë të dukshme. Ndryshe qepë të freskëta të pjekura mund të hani praktikisht nuk ka kufizime

Para se të shkojnë në shtrat është e rekomanduar për të fshij thembra e llambë këmbët svezherazrezannoy, pastaj të vënë në leshi çorape këmbët dhe mirë ukataty.

Në shenjë e parë e një të ftohtë, pak të ngrohtë 0,5 litra qumësht të papërpunuar, thyejnë dhe derdh atë në një vezë të freskët dhe shtoni 1 lugë çaji mjaltë dhe gjalpë. Me kujdes të ndezur dhe pini gjithë natën. Duke mëngjes, hundë i lëngshëm dhe gjendja e keqe do.

Mix 0,5 gota e verës me Cassis dhe 0,5 gota me ujë të nxehtë dhe pije në një gllënjkë. Nëse ka pasur një grimë e djersë dhe temperatura e zuri gjumi 1 orë marrë këtë dozë përsëri. Lino ajo duhet të zëvendësohet më shpesh. Në mëngjes, hani një vakt të lehta, pini 0,5 gota e të njëjtën verë pa ujë dhe gjumë.

Pirja e lëng ose supë të freskët holubichnyy të thata manaferrat blueberries. Blueberries gjithashtu bën një efekt tonik në trup.

Pëlhurë leshi e mbarsur me uthull, vaj vegjetal dhe kamfuri dhe atë të bashkëngjitni gjoks gjatë natës, pas qafe vënë një kompresë të rrikë integruar, i mbushur me çorape të gjata leshi apo stockings nxehtë me rrikë integruar dhe i vuri mbi pacientin.

Hidh në pluhur stockings apo çorape sinapit dhe të shkojnë kështu disa ditë.

Thith mbi patate të ziera. Në një tenxhere me ujë për të vënë zhvishem patate, vlim dhe marr frymë mbi avull për 10 minuta. Procedura për të kryer çdo ditë 1-2 herë në ditë për trajtim.

Në temperatura të larta për të vrarë paketë ballin e patates - ethe subsides brenda 1 ore. Compress përgatitur si vijon: në një trashë patate të papërpunuara rende hekura me 2 lëkurat, shtoni 1 lugë gjelle uthull, të përfundojë përzierje rezulton në një leckë të pastër ose garzë.

Well gjoks promassyrovat dhe mbrapa (për skuqje) dhe fshij tretësirë ​​gjoks dhe zona përsëri alkool subscapular shoots patate, aplikoni kompresë pambuku të thatë dhe të mbyllë ngrohtësisht. Zakonisht procedura është kryer natën ose kur pacienti mban pjesën tjetër krevat.

Fshij vaj bredhi në zonën jakë e mbrapa, gjoks, këmbët masazh me vaj 4-5 herë në ditë për 5-6 orë. Pas procedurës KAVD për ta kthyer letër pacient vulosëse, të mbuluar me një batanije të ngrohtë, jap infuzion bën të dalë djersë e mbledhjen e bimëve, veshin çorape të ngrohta. Ju mund të pikoj vaj 1 rënie në çdo vrimë hunde.

Hekura hudhër dhe përzierje me mjaltë në raportin 1: 1. Para se të shkojnë në shtrat, të marrë 1 lugë gjelle, duke pirë ujë të ngrohtë.

Mix 1 lugë çaji mjaltë dhe lozhku1 2,5 lugë çaji me lëng panxhar të kuq. Futur në secilën vrimë hunde 5 - 6 pika të përzierje 4-5 herë në ditë. Fresh lëng karrota të përziera me mjaltë ose vaj perimesh në një raport prej 2: 3, pini 0,5 gota 4-6 herë në ditë.

Në të rëndë kollë të ftohtë dhe pour 0,5 litra vodka 1 lugë gjelle pelin dhe të lënë për tre ditë. Pini 1 lugë gjelle 3 herë në ditë dhe në kohën e gjumit.
Kujdes Fëmijët ky infuzion nuk është i rekomanduar.

Para se të shkojnë në shtrat ose pasdite dobishme që të ketë 15-20 minuta të inhalacion me avull përzierje hudhër-mjaltë. Pas uteplytysya mbytje dhe, shkoni në shtrat dhe për të marrë 2-3 lugë mjaltë me çaj të thata raspberries.

Hidh 1 lugë gjelle e lë të mjedër dhe rrjedh filxhan ujë të vluar, ngrohjes për ngrohje të ulët për 5 minuta, të lënë për 1 orë dhe ikjen. Merrni gjatë ditës dhe gjatë natës. Pas marrjes së butë të shmangur draftet. Beautiful, ilaç shijshme për ftohjet dhe mjedër bllokim është.
Clear karafil zhvishem hudhër, grimcuar tyre, në mënyrë që të marrë një masë homogjene. Këmbët përhapur yndyrë pakripur derri ose krem ​​yndyrë. Aplikoni hudhër grimcuar në këmbët tuaja, lidhin një rroba leshi (ose të veshin çorape leshi) dhe të lënë gjatë natës.

30 karafil të hudhër grimcuar, të vënë në një tenxhere dhe derdh 10 litra ujë të valë. Mbuluar pan dhe të vënë mbush për 6 - 8 orë. Rezultuar infuzion mbi të ngrohtë (jo të vluar), derdh në vaskë apo tas dhe i hedh ujë të thjeshtë të nxehtë të vëllimit të dëshiruar.

Nëse ju doni të marrë një dush plotësisht hudhër, supë raporti hudhër dhe ujit duhet të jetë 1: 6, yesly i ulur, pastaj 1: 3, yesly NEED
poparyty këmbët ose duart, pastaj 1: 7. Banjot e nxehta dhe të ngrohtë hudhër janë emocionuese, kështu që të jenë të kujdesshëm të mos e teproj. Dush të ftohtë është qetësues.

Rotate peshqir bust, hudhër integruar, dhe të ecin ose shtrihem kështu disa kohë në një dhomë të ngrohtë, pastaj të marrë një dush. Similar përfundon mund të bëhet në kyçet e duarve, këmbët në këmbë, ju mund edhe të përfundojë qafën me anginë.

Në një tigan të vënë një të ngushtë njëpasnjëshëm në qull me miell misri 3 krerët e hudhër dhe një thërrime bukë vatër, të prerë pikërisht diametri i pan. Hidh 2 litra verë tipit "Cahors", vuri pan për ngrohje të ulët dhe të verës uparyty përgjysmë. Ikjes Liquid me kujdes dhe kuzhinier copë toke e mbetur gjoks trashë për zbutjen shter gëlbazë në gjoks, në ftohjet e ndryshme. Plaster izolojnë mirë dhe për të mbajtur në dhjetor 1 -2 orë. Tendosje verë dhe të marrë formën e ngrohjes 2-3 lugë 3-4 herë në ditë para ushqimit.

Në ditët e para të ftohjet pini 0,5 gota e ngrohtë ujë të zier me tretur 5 pika jod, pastaj ngadalë përtyp një karafil të hudhër.

Ftohjet e dobishme për të bërë në natën e pastrimit klizmë me ujë të ngrohtë hudhër. Llapa 3-5 karafil të hudhër mbush me ujë të ngrohtë me HIV në një enë të mbyllur fort për 3-4 orë, ikjen. Kursi i treatment-- 5-6 enemas.

Hudhër bluaj në gjendje byrek me mish, shtoni 5 lugë uthull, përzierje mirë dhe të lënë për 8-10 orë në një vend të freskët të errët në enë të mbyllur fort. Nxehtësia në një banjë të vluar me ujë për 30 gram mjaltë hikërror, duke hequr të filmit formuar sipërfaqe mjaltë, llokoçis mirë me hudhër-acetik përzierje. 2 teaspoons e përzierje për të mbajtur gojën derisa përzierje bëhet e lëngshme, pastaj ngadalë gëlltit gllënjka të vogla. Merrni 3 - 4 herë në ditë për ftohjet fyt, propoliskuyuchy gojës ekstrakt domosdoshmërisht ngrohtë hudhër.

Llokoçis në 1 filxhan të ngrohtë llapa serum qumësht me 1-2 karafil të hudhër dhe pini ngadalë sips në mëngjes në një stomak bosh, një tjetër pije përzierje 1 filxhan në mbrëmje. Merrni 2-3 javë për ftohjet, kollë, dhimbje gjoksi.

Mix në një raport prej 3: 1 nga vëllimi njëpasnjëshëm në qull me miell misri rrepkë zi dhe hudhër, fshij përzierje çfarëdo lloj mishi. Procedura për të kryer natë para se të krevat dhe menjëherë pas lustrim furre në shtrat dhe përfundoi shumë mirë. Atëherë pini para-gatuar përzierje e 1 filxhan me ujë, mjaltë 1 lugë gjelle dhe 1 lugë çaji hudhër pluhur në qull me miell misri. Drink këtë përzierje me të ngrohtë, ngadalë. Kjo procedurë ka një veprim të fortë bën të dalë djersë.

Mix 3 pjesë të lëng të freskët karrota, 3 pjesë të vajit vegjetal dhe 1 pjesë lëng hudhër. Bury përzierje 3-5 pika në secilën vrimë hunde 3-4 herë në ditë. Nga lëng të freskët karrota dhe vaj perimesh në një 1: 1 të shtoni disa pika lëng qepë, përzierje. Bury hundë disa herë në ditë.