Trajtimi i metodave të mbajtjes urinar tradicionale


Mbajtje urinar mund të ndodhin gjatë gurë mbyllje ureteral, squeezing tumorit të tij, plagët dhe kështu me radhë. d. Më rrallë vërehet në humbje të gjakut, gjendje të ethshme, dehidratim, duke rezultuar në dëmtimin e sistemit nervor qendror dhe proceset inflamatore në rektum. Çdokush mund të përjetojnë mbajtjen urinar, por ajo është më e zakonshme në mesin e grave në të pesëdhjetat-vitet gjashtëdhjetë nëpërmjet prostatës zgjeruar. Një grua mund të përjetojnë mbajtjen urinar, nëse ajo ulet fshikëz apo jashtë funksioni normal, një gjendje tjetër që quhet cystocele. Mbajtje kronike urinare duhet-ekzaminuar në urologji.

Traktit urinar përbëhet nga organet, tuba, dhe muskujt që punojnë së bashku për të bërë, lëvizje, dyqan dhe release urinë. Traktit urinar Upper përfshin veshkat se mbeturinave filtër dhe lëngun e tepërt nga gjaku, dhe ureters që bartin urinës nga veshkat për të fshikëzës.
Nervat në fshikëz ju tha kur është koha për të urinoj, ai dërgon një mesazh trurit që fshikëza është e plotë dhe dëshira për të zbrazët rritjet fshikëz.
Kur urinimi, truri sinjalizon muskujt fshikëz për të shtrënguar, squeezing urinës nga fshikëza. Në të njëjtën kohë, truri sinjalizon muskujt muskul unazor për t'u çlodhur. Si këto muskujt e çlodhur, urina del nga fshikëz përmes uretrës. Kur të gjitha sinjalet ndodhin në mënyrë korrekte, urinim normal ndodh.
Mbajtje urinar mund të jetë për shkak të një pengesë në traktit ose nervore probleme urinare që ndërhyjnë me sinjalet mes trurit dhe fshikëz. Nëse nervat nuk janë duke punuar siç duhet, truri nuk mund të marrë mesazhin se fshikëza është e plotë. Edhe në qoftë se ju e dini se fshikëz juaj është e plotë, e cila fasha muskujt e fshikëzës nuk mund të merrni një sinjal se është koha për të shtypni apo muskujt muskul unazor nuk mund të merrni një sinjal se është koha për t'u çlodhur. Muskujt e dobët fshikëz gjithashtu mund të shkaktojë vonesë.

Simptomat. Në cilësinë akut mbajtjes për vetë zhduket urinim. Impulset ndjehet dhimbshme, ndjenjat tejmbushur fshikëzës, dhimbje në rajonin suprapubic dhe perineum. Marrë frymë cekët, lëkura shërben djersitje të ftohtë, të dridhura shpesh ndodhin. Mbajtje urinar shkakton shtrihen nga muret e fshikëzës dhe dhimbje të forta.

Metodat tradicionale të trajtimit

Pacienti është që do të dërgohen në spital, ku ai u lirua urinës kateter. Si ndihma e parë duhet t'i jepet pacientit për të pirë ujë të ftohtë, të vënë një jastëk të ngrohtë ngrohje në perineum, për të krijuar tingujt e rrymë e ujit në rënie, të vënë një klizmë vogël spastrimit.

Trajtimi i metodave të mbajtjes urinar tradicionale

Vendos kompresa me qepë të papërpunuara mbi bark të ulët për 1 - 2 orë 1 në ditë.

Vënë përsëri në 45 minuta palosur disa herë ngjyhet në ujë dhe fletë shtrydhur. Pastaj të vënë të njëjtën paketë, vë llapë në stomak, por 1 orë. Për ta bërë këtë, e para 2 herë në ditë, atëherë
1 herë. Brenda marrë 1 filxhan infuzion të ngrohtë rrënjë përditshme horsetail apo plak.

Plotësoni gjysmë të hips shishe gjysmë-litër vuri përballë, pour vodka apo alkool, të lënë për 3-6 ditë për të marrë një dritë ngjyrë kafe. Pini 2 herë në ditë për 5 -10 pika holluar në ujë 1 lugë gjelle.

Hekura selino të freskëta dhe shtrydh lëng. Merrni 1-2 teaspoons lëng 2-3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Kujdes Manaferrat dëllinjë janë të kundërindikuar në sëmundjet akute inflamatore të veshkave

Për shkarkimin më të mirë të urinës përtyp manave të freskëta dëllinjë.

Hidh 1 lugë çaji i bimëve çikore të zakonshëm 1 filxhan ujë të vluar dhe të ëmbël. Pini për 2 orë përpara se të hahet. Ndihmon me vështirësi urinimi dhe inflamacion të fshikëzës.

Merrni 0,5 lugë çaji buds grimcuar thupër e bardhë dhe fara kopër, vlim 2 gota ujë të valë, fluturoj 1,5 orë, ikjen. Merrni çdo 30 minuta i vogël 'gllënjka. Pini 1 filxhan gjatë ditës.
Merrni 15 gram lule zambak në maj, pour 1 filxhan ujë të valë. Merrni 2 lugë 3 herë në ditë.

Hidh 1 lugë gjelle nga rrënjët dhe rizomat Burnet drogës 1 filxhan ujë të nxehtë, vlim për 30 minuta, të lënë për 2 orë, tendosje. Merrni unë lugë gjelle 5 herë në ditë para ushqimit.

Kujdes Nëse shtatzënia nuk zbatohet.

Hidh 1 lugë gjelle letër cloudberry 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 30 minuta, kullimin. Pini 0.25 kupën 4 herë në ditë.

Ndarja larë dhe pres kungull. Përgatitja e supë në normën e 20 g lëndë të parë për 2 gota e ujit. Marrë 0.5 kupën 4 herë në ditë.

Merrni 3 pjesëve të mendrës barishte, barishte Bloodroot, 2 e letrës Melissa dhe agnushe rizomat me rrënjët. 1 lugë gjelle e përzierje pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 20 minuta dhe pini infuzion të një pritje të ngrohtë 1 spazma e fshikëzës dhe sekretim urinar komplikuar.

Merrni 40 gram kashtë tërshërë. Pour 1 litër ujë të vluar, vlim për 10 minuta, tendosje dhe për të marrë 1 gotë 3 herë në ditë.

Merrni 1 lugë gjelle kone hop, i hedh 1 filxhan ujë të valë. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë.

Çaj Brew 1 lugë gjelle tharë rrush pa fara e zezë në 1 gotë me ujë dhe të marrë 0,5 filxhan 3 herë në ditë.

Hidh 1 lugë gjelle e bimëve bearberry 1 filxhan ujë të valë, të lënë të ftohtë dhe për të marrë 1 lugë gjelle 3-4 herë në ditë.

Hidh manaferrat Rowan 1 lugë gjelle 1 filxhan ujë të valë. Insistojnë. Merrni 1-2 lugë 3 herë në ditë.

Merrni 1 pjesë kopër frutash, fruta qimnon, lule e moshuar dhe bimëve Adonis, 3 frytet e majdanoz
dhe fruta dëllinjë, 1 lugë gjelle e krijoj përzierje në 1 gotë me ujë të zier të ftohtë për 6 orë, vlim për 15 minuta. Pini një | ditë në doza të ndara. |

Merrni 1 pjesë rrënjë Harrow, barishte acaroj, herbs, goldenrod, barishte Yarrow. 2 pjesë horsetail bar, thupër lë 3 pjesë. 1 lugë gjelle e krijoj përzierje në 1 gotë me ujë të zier të ftohtë për 6 orë, vlim për 15 minuta. Pini në ditë në doza të ndara.

Merrni 2 e lule lule misri blu, herbs Herniaria, lë bearberry, të lëshojë rrënjë elderberry, 3 stigmas e misri dhe thupër buds, 1 pjesë barishte horsetail. 1 lugë gjelle e krijoj përzierje në 1 gotë me ujë të zier të ftohtë për 6 orë, vlim për 15 minuta. Pini në ditë në doza të ndara.

Merrni 1 lugë ëmbëlsirë horsetail barishte, lë bearberry dhe Kastrati fletë, 1 lugë gjelle dëllinjë fruta, rrënjë jamball dhe lë thupër. Mbledhja derdh 3 gota ujë të valë, vlim për 2-3 minuta, cool, filtruar përmes garzë. Pini 1-1,5 lugë gjelle 3 herë në ditë.

Merrni 1 pjesë dëllinjë fruta, gjethet e zi rrush pa fara, gjethe thupër, bari Boudreau plyuschevidnoy, lule livando dhe u rrit petals, 2 të lë bearberry, gjethet e boronicë, gjethe delli dhe bar Stakit officinalis, herbs hithër 3 e 6 pjesë horsetail barishte . 5,6 g koleksion krijoj 0,5 litra ujë të valë dhe të lënë për 30 minuta (mos vlim). Lejo supë në 150 ml 3 herë në ditë 30 minuta para ushqimit të ngrohtë për sëmundjet e fshikëzës, sëmundjet e veshkave guri.