Metodat trajtim goiter tradicionale


Goiter - rritja e tumorit tiroide që ndodh në sëmundjes Graves (lidhur me lirimin e tepruar e këtij hormon gjëndrës), si dhe tumoreve malinje saj dhe ndryshimeve inflamatore. Shkaqet e ndryshme të kulturave. Goiter endemike thjeshtë ose mund të jetë edhe për shkak të reduktimit në shpërndarjen e hormoneve tiroide në mungesën e jodit organizmit (goiter endemike). Ky lloj i sëmundjes është i përhapur në zonat ku uji, tokës, ajrit që përmban jod deficitare.

Ajo mund të ketë madhësi të ndryshme, cilësi (të qetë ose me gunga), simetrik ose vendndodhjen e njëanshme. Mosfunksionim tiroide çon në përçarje e metabolizmit, rritjen, çrregullime mendore.

Në gratë, sëmundje tiroide ndodh më shpesh se meshkujt. Së jashtmi, ajo manifestohet në gradë nga dhe gjëndra të mëdha të ndryshme; Simptomat e sëmundjes Graves - exophthalmia, palpitations, gishtat dridhje, nervozizëm, swings humor papritura.

Disa ushqime, si lakër dhe turnips mund të parandaluar formimin e hormoneve tiroide edhe në prani të sasi të mjaftueshme të jodit në dietë. Goiter toksik është i lidhur me një tepricë e hormoneve tiroide - hiperhireozom si, në veçanti, në sëmundje Graves.

Simptomat. Simptomat varen nga shkalla e zgjerimit të gjëndrës tiroide. Ajo mund të vërehet trashje e qafës, anët e laring (trake), selia e mollës së Adamit. Goiter i madh mund të rezultojë në ngjeshje e trake dhe gulçim.

Kur gushë toksike karakteristike lodhje, nervozizëm, djersitje, palpitations, dridhje duart dhe trupi. Pacientët të humbur peshë shpejt.

Kur goiter duhet të shmangin tensionin e muskujve qafë, dhe gratë duhet të ndjekin menstruacione për shkak të vonesë çon në rritjen e shtetit sëmundjes.


Metodat trajtim goiter tradicionale

Trajtimi goiter duhet të kryejë një mjek i cili do të përcaktojë natyrën dhe sëmundje themelor. Për të parandaluar shkakton strumë endemike inkurajuar që të përfshijë në dietë më shumë ushqime që përmbajnë jod: peshk deti, alga deti (leshterik sidomos - laminaria).

Në mënyrë për të parandaluar sëmundje dhe madje edhe në fazat e hershme, por ajo është e rekomanduar për të marrë 2 herë jodur kalium në ditë, duke filluar me 0,1 g pritjen dhe gradualisht duke e çuar atë në 0.5 g, dhe dy javë përsëri reduktimin - 0,1 g . Sidomos të monitorojë nga afër në stomak dhe periodikisht të pastër atë me një laksativ, në këtë rast, mënyra më e mirë - (. Pods) Aleksandri Senna. Ajo duhet të insistojnë natë në ujë të ftohtë (një gjysmë gotë me ujë për 8-16 pods) në mëngjes për të pirë.

Pacientët goiter e rekomanduar për të qëndruar pranë detit (ajri i detit të pasur në jod) dhe çdo ditë për të ngrënë peshk detare, si ajo përmban sasi të mëdha të jodit. Është e mundur në formën e supë dhe pjekur dhe e pjekur. Megjithatë, peshku duhet të jetë absolutisht i freskët, sepse pas 48 orësh ajo humbet vetitë e tij medicinale. Prandaj, është e dobishme për t'u angazhuar në peshkim shumë i durueshëm. Pas pesë vitesh të trajtimit të tillë ndonjëherë zhduket edhe të vjetër, shkakton strumë shumë të madhe, dhe në fazat e hershme ajo zhduket shumë shpejt. Goiter, zazhyvayetsya një herë në një mënyrë jo përsëritet edhe në qoftë se pacienti pas trajtimit është absolutisht nuk hani peshk në det për disa vjet.

Ajo duhet të jetë i veshur rreth qafës fije e bronzit inkandeshent natyrore të verdhë, e cila pengon shfaqjen e kulture.

Çdo ditë, fshij qafën dhe kulture leh lisi të freskëta apo edhe të thatë, por ngjyhet. Leh mund të jetë i lidhur rreth qafës së tij dhe për të zvogëluar veshin si goiter.

Infuzion i bimeve zobnik (bar kartavrchnoy)

2-3 pinches e barit të thatë që të insistojnë në një gotë me ujë. Pini një filxhan në ditë.

Çdo ditë bëni 0,5 litra një përzierje e lëngjeve: patate, karrota dhe selino dhe patate, panxhar dhe kastravec. Kjo sokoterapiya shpesh i jep një rezultat pozitiv për një periudhë shumë të shkurtër, me kusht që dietë e pacientit eliminohen plotësisht të gjitha të mishit dhe peshkut të produkteve.

Tretësirë ​​e arre. Një lugë gjelle e alkoolit tinktura muret arre të marrë një herë në ditë.

Manaferrat aronia sigurojë një efekt terapeutik në hyperfunction tiroide, lehtësimin e dhimbje koke.
Lëng patate pini 0,5 gota 2-3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Kursi i trajtimit - 2-3 javë.

Ka laminaria (Laminaria sheqer), ajo është përdorur në mjekësinë popullore për trajtimin e sëmundjes Graves butë '. Ju mund të merrni atë në pluhur 0,5-1 lugë çaji me ujë, 2-3 herë në ditë para ngrënies. Kursi i trajtimit - 30 ditë.

Herbs dhe tarifat

Hidh 1 lugë gjelle tharë lule murrizi, 1 filxhan ujë të vluar, le të krijoj dhe tendosje. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë.

Hidh 1 lugë çaji ndarëse arre brendshme 1 filxhan ujë të vluar, të lënë të ftohtë. Merrni 0,5 gota 2 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Kernelit arre janë të inkurajuar për të marrë si një agjent forcim, dhe për parandalimin dhe trajtimin e arteriosklerozës.

Frytet e feijoa mish i grirë dhe pour sheqer në një raport 1: 1. Shitore në frigorifer. Merrni 1 lugë gjelle 2-3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Hidh 1 lugë gjelle freskët gujava copëtuar pineapple lë 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 30 minuta. Pini 1 filxhan 2 herë në ditë, duke shtuar mjaltë për shije.