Mjekimi Metodat tradicionale dhimbje dhëmbi


Dhëmbët kërkojnë mirëmbajtje të kujdesshëm. Për t'u kujdesur për dhëmbët tuaj duhet të mësojnë fëmijët nga një moshë të re. Sëmundjet e humbjes së dhëmbëve janë shpesh shkaku i shumë sëmundjeve të traktit digjestiv sepse ushqimi hyn në stomak përtypur keq. Skajeve të mprehta kalbur dhëmbëve lënduar Mukoza e faqeve, mishrat e, gjuhës, dhe një burim i infeksionit.
Sjell shumë vuajtje dhimbje të dhëmbëve shpesh ndodh për shkak të shkatërrimit të kostoedoy dhëmb (kariesi dhëmbit) dhe pas kësaj inflamacion i indeve të buta dhe dhëmb periosteum (fluksit) me formimin e ulcerat. Për të parandaluar dëmtimin e dhëmbëve që ata kanë nevojë për shpëlarje pas çdo vakt, ujë të ngrohtë, pastrohen 1-2 herë në ditë (sidomos natën) furçë me pastë dhëmbësh ose pluhur dhëmbit.
Ndonjëherë, një dhimbje dhëmbi mund të shkaktohet nga një problem që nuk e kanë origjinën nga dhëmbët apo nofullës. Dhimbje rreth dhëmbëve dhe të nofullës mund të jenë simptomat e sëmundjeve të zemrës (të tilla si angina apo sulm në zemër), veshit (p.sh., infeksionet e veshit të brendshëm ose të jashtëm) dhe sinuseve (ajrore e mollëzat). Për shembull, dhimbje e pectoris (furnizimi i pamjaftueshëm i oksigjenit të pasur me gjak të muskulit të zemrës për shkak të ngushtimit të arterieve), të vendosura në mënyrë tipike në gjoks ose në krah. Megjithatë, disa pacientë me pectoris, një dhimbje dhëmbi ose nofulla dhimbje është vetëm simptomë e problemeve të zemrës. Infeksioneve dhe sëmundjeve të veshët dhe të sinuseve mund të shkaktojnë dhimbje rreth dhëmbëve dhe të nofullës.


Së paku dy herë në vit duhet të shkoni te mjeku për inspektim rutinë dhe trajtimit dentar.
Për të parandaluar dëmtimin e smaltit të dhëmbëve, ku zakonisht fillon shkatërrimin e tyre, nuk hanë ushqim shumë i ftohtë ose shumë i nxehtë (veçanërisht nëse ata alternativ). Ushqime të dëmshme shumë acid dhe përdorimi i sasive të mëdha të sheqerit. Mos jenë të ekspozuar ndaj dhëmbëve të ndryshme traumatike, ngarkesa e tyre, përtyp solide dhëmbët thread kafshoj, mbani dhëmbët tuaj për thonjtë komoditet, lahen dhëmbët pin tuaj në ushqim duhet të jetë gëlqere mjaft e nevojshme për formimin e indeve të dhëmbëve të vështira. Gratë shtatzëna duhet të pini ujë të përditshme gëlqere (një lugë gjelle), nëse nuk ka mjekim specifik.
Kur përdorni ilaçe përmbajnë hekur, ajo duhet të mbahet mend se ata zbrazë fort smalt, kështu që ata duhet të merret në kapsula ose nëpërmjet një kashte, atëherë është e këshillueshme për shpëlarje gojën tuaj.


1. Për të forcuar dhëmbët ide e mirë për të herë pas here fshij mishrat lëng gjethe delli shpëlarje gojën tuaj ose infuzion të bimëve.

2. Për të rivendosur mishrat Kalaja e dobëta, dhëmbët kur ata janë duke lëvizur madje, çdo ditë duhet të ketë të paktën një copë hudhër mund të pije urinën gojën e fëmijës së shëndetshme të rinj.

3. Kundër edukimin e gurit në dhëmbë për të ngrënë më shumë luleshtrydhe dhe limon.

4. Paste nga gjethet e rrepë 20 g të lë grimcuar, derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për 30 minuta. Ajo është përdorur për shpëlarje gojën me këtë sëmundje (paradontosis, gjakderdhje mishrat) dhe parandalimin e kariesit.

5. Kur një neveritshme dhëmbë kalbur dhe frymë shumë edhe për shpëlarje gojën me herbs supë mëtrik (për gotë me ujë të vluar për 2-3 pinches e bimëve të thata).

6. Ju gjithashtu mund të pije, që mbajnë në gojë më të gjatë vodka infuzion rrënjë calamus.

Metodat alternative dhe tradicionale të trajtimit

Kur një dhimbje dhëmbi në dhëmb uritur mund të vendosni një lëng top pambuku ngjyhet qepë.

Merrni 30 g Propolisi dhe të shtyjë atë në 200 ml vodka fortë për 7-10 ditë. Pastaj me kujdes ekstrakt filtër, derdh në një shishe të errët, pas të cilit ai është i gatshëm për përdorim. Kur dhimbje dhëmbi njomet leshi pambuku në ekstrakt dhe të bashkangjisë në dhëmb e pacientit. Së shpejti dhimbje zgjidh.

Ilaç i lashtë për dhimbje dhëmbi, hudhër njëpasnjëshëm në qull me miell misri, përzierje në 1: 1 raport prej pluhur i zi piper. Përzierje është vënë në marlechku dhe pastaj në mënyrë të vendosur të bashkëngjitni veshin për të veshit të djathtë në qoftë se dhëmbët tuaja lënduar në të majtë, apo për veshin e majtë të veshit, nëse dhëmbët tuaj të dëmtojë biznesin.

Hidh 100g grirë hudhër 0,5 litra vodka, insistojnë në një vend të errët në temperaturë dhome për 2 javë, herë pas here lëkundje përmbajtjen për të vendosur për 2-3 ditë dhe me kujdes tendosje përmes napë multilayer. Kur dhimbje dhëmbi tretësirë ​​të përziera në një 1: 1 CT. ujë të ngrohtë, shpëlarje gojën tuaj lotim mix dhëmb.
Brenda dore mjaft hekura hudhër integruar, finely shkërmoqet pas një karafil pak e hudhër dhe prybyntuvaty në mënyrë të vendosur për dore të normës. Kur hudhër vënë një leckë të pastër për të shmangur djegiet. Mjekësi më e dendur prybyntuvaty, më efektiv trajtim do të jetë. Hudhër compress aplikuar në anën e kundërt anën ku dhëmb.

Për të qetësuar dhimbje dhëmbi akute në shtëpi, ka shumë mjete të thjeshta, shpesh atë. Megjithatë, kjo nuk eliminon nevojën për të parë një mjek për trajtim ose heqjen e dhëmbit të pacientit.


Shtoje tek pacientët në mes dhëmbëve dhe gjethe faqe Valerian ose kalë dori; ajo vetëm mund të bëj gjethet. Ajo shpejt soothes dhimbje dhëmbi.

Për të zvogëluar dhimbje mund të vihet në panxhar të para dhëmb prekur.

Fshij mishrat rreth dhëmbit e karafil hudhër pacientit, pastruar më parë nga lëvore e saj.

Infuzion të rrënjët çikore
Segmentuar lugë gjelle rrënjë të thata në gotë me ujë të valë acidifikuara, të lënë për 10 minuta. Ky infusion fortë përdoret në formën e nxehtësisë për shpëlarje dhëmb e pacientit me dhimbje te forta. Ju gjithashtu mund të përtyp rrënjë svizhovykopani çikore, para-pastër ai.

Kur një dhimbje dhëmbi të ftohtë dhe veçanërisht reumatike (fushë reumatizmi dentar karakterizohet nga fakti që dhemb në gojën tuaj mund edhe vende ku hequr dhëmbët): vënë garzë në vesh të rrënjë të freskëta delli. Një burim tjetër i këtij këshilla është sjellë duke shtuar se delli duhet të vihet në vesh, e cila është në anën ku dhimbje dhëmbi. Keep it aty deri sa zhdukja e dhimbjes duhet të mbahet gjysmë ore - orë.

Brew Salvia officinalis barishte dhe supë të ngrohtë shpëlarje gojën tuaj, duke u përpjekur sa më shumë të jetë e mundur për të mbajtur e pacientit dhëmb supë. Ftohur supë pështyj ngrohtë dhe lloji. Kjo duhet të bëhet 3-4 herë brenda një ore.

Si painkillers gjithashtu e rekomanduar për pije barishte dhëmb Yarrow tretësirë, infuzion e bimëve Dracocephalum moldave, patë Potentilla barishte (hryznika fushë, husyatnyk) tretësirë ​​me rrënjë vodka calamus;

Në pacientët me një dhëmb i uritur, sidomos kur i quajtur nervore dhimbje torturues mund të hiqet me anë të mjeteve të mëposhtme:

Vendose qershi uritur kokrra të kuqe ose një fetë e temjanit. Të dy mjete janë ndihmë shumë të mira, por për të mbajtur ato në gojën tuaj për një kohë të gjatë nuk mund të, sepse ata kontribuojnë në prishjen e dhëmbëve.
Shtoje te leshi pambuku uritur ngjyhet në pika karamele mente ose vaj karafil, por këto fonde në një nervore hapur dobët.

Më mirë akoma, të vënë dhëmbi në leshi pambuku të lagur me zgjidhje të 20% të acidit fenik. Ajo shpejt ndalon dhimbjen, por leshi pambuku duhet menjëherë të mbyllet një tjetër shtupë pambuku zhytur në kollodiume, dhe në mungesë të ngushtë deri vrimë madje dylli që acid fenik nuk është i rrjedhur për dhëmbë të shëndetshëm për shkak të dhëmbëve të saj shkërmoqet. Ditët leshi dy pambuku me acid fenik hequr, dhe në qoftë se dhimbja është zhdukur, atëherë vë një të pastër zgavrën shtupë pambuku dhe kërkoni këshilla mjekësore për ndalimin e dhëmbëve.

Në inflamacion akut të mishit të dhëmbëve ose periosteum (fluksit) rritet dhimbje dhëmbi gjatë natës, dhe kur merren ushqim të nxehtë dhe të ftohtë; ekziston një ndjenjë karakteristikë sikur një prej dhëmbëve shtyrë lart, dhe kur dhëmbi stiskivanii rritet dhimbje. Kur inflamacion i periosteum nevojë për të parë një mjek, por si një masë e përkohshme për të lehtësuar dhimbjen mund rekomandojmë si në vijim:

HOT zgjidhje pije sode, infuzion i urtë dhe kamomil
Schek mbajtur ngrohtë. Pacienti është i qartë yndyrat 2 herë jod.

Zierje feverweed PLOSKOLISTNOHO rekomanduar si një lëng për gargarë gryka inflamatore. proceset në dhimbje gojës dhe dhëmbëve.

Infusion barishte Melissa officinalis (nenexhik limon)
8 teaspoons thata herbs këmbëngulur 04:00 në 2 gota ujë të nxehtë i grirë. Shpëlaj gojën tuaj për sëmundje dhimbje dhëmbi dhe mishit të dhëmbëve.

Barishte ekstrakt zvarrit trumzë (trumzë, herbs Bogorodskoe)
1-2 lugë barishte per filxhan me ujë të valë. Ajo është përdorur si një pije për dhimbje dhëmbi, malcim nullesh ulçerë e mukozës orale.

Dhëmbët Otbelyvanye