Metodat trajtim Hysteria tradicionale


Sëmundje neuropsikiatrike, një nga neurozë që ndodh në njerëzit me një strukturë të veçantë të sistemit nervor, por mund të ndodhë në njerëz të shëndetshëm nën kushte të caktuara.
Hysteria, në përdorimin e saj bisedor, përshkruan një gjendje e mendjes, një nga ekseset pakontrollueshme emocionale. Hysteria është treguar dy grupe të simptomave - sjellje histerike dhe përshtatje histerike. Në disa pacientë me çrregullime dhe ndryshimet patologjike të vërejtura gjatë gjithë jetës (të tipit histerike personalitet, psychopathy histerike).
Në histeri butë shprehur nervozizëm, shpërthimet e pashkak të qarë apo qeshur, ndjenja e fyt compression, gulçim, palpitations, dhe kështu me radhë. P. Më shumë ton plot nënkuptim, duket konfiskimet gjykatës përgjithshme ose paralizë në pjesë të ndryshme të trupit dhe llojet e ndryshme të mendor
çrregullime.
Sulm histerike duhet të dallohen nga një konfiskim epileptik dhe humbja e ndërgjegjes pash.
Në një përshtatje e pacientit histerike në nevojë. Ajo nuk mund të mbahet, por duhet të përkthehen në një vend të qetë ose hequr e palës së tretë, të dhënë në erë amoniak ose të krijojë ankth në lidhje me situatën. Në rrethana të tilla, pacienti shpejt qetësohet dhe sulm kalon.
Si qetësuesve për pacientët me histeri mund rekomandojmë si në vijim:

1. Infuzion i sanëz rrënjë lugë gjelle rrënjë copëtuar të mbushur një filxhan termos me ujë të valë dhe të lënë gjatë natës. Merrni një lugë gjelle 3-4 herë në ditë, e rritur excitability pije infuzion për 3 Rava 1/8 filxhan.
Dhe më shumë se dy muaj për të marrë sanëz nuk mund të, sepse ka mund të jetë një dhimbje koke, ankth, çrregullime të traktit gastrointestinal-.

2. infuzion i manaferrat murriz kuqe të gjakut
2 lugë imët bluaj fruta të thata dhe derdh 1,5 gota me ujë të valë. Vyvit në 3 orë 30 minuta para ushqimit. Ajo është përdorur për të reduktuar excitability e sistemit nervor qendror.

Infuzion i rrënjëve Angelica dhe rhizomes NIH-Bega (bunches ariu)
Një lugë çaji rrënjët dhe rhizomes insistojnë në një gotë me ujë të valë. Pini 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë. Ajo është përdorur si një tonik dhe tonik.
Infuzion i angjelika rekomandohet edhe për banjo (1 infuzion litër në një banjo).

Zierje Melissa officinalis (nenexhik limon)
Lugë gjelle e bimëve në filxhan me ujë të valë. Melissa gjithashtu mund të shtohet në çaj (të freskëta apo të thata). Melissa nuk ka contraindications specifike, kështu që ajo mund të marrë një kohë të gjatë.

Infusions dhe lëng bar motherwort pesë-teh
15 g nga bar (këshilla të xhiruar) në gotë me ujë të valë. Marrë një lugë 3-5 herë në ditë. Qetësuesve janë lëng hithër dhe qen, ajo duhet të marrë 40 në 30 bie disa herë në ditë.

Infuzion të rrënjët, rrjedh dhe gjethet e Primula lugë çaji të papërpunuara okropu- qelqi sheqer, të lënë për 30 minuta, cool, tendosje. Por pini 1/2 filxhan 2 herë në ditë. Ajo është përdorur si një qetësues dhe të lehta hipnozës.

Lule supë kamomil 4 lugë lule derdh një gotë me ujë të vluar, vlim për 10 minuta, kullimin. Pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.
Infuzion i lulëzuar ASTRA Romashkovo lugë gjelle lule, derdh një gotë me ujë të valë, i ftohtë, tendosje. Merrni një lugë gjelle 3-4 herë në ditë. Dita. Ajo është përdorur si një tonik dhe forcimin e sistemit nervor drogës.

Supë lë IVAN-çaj angustifolia 10 g gjethe të thata, derdh një gotë me ujë të vluar, vlim për 1,5 minuta, kullimin. Merrni një lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit.

10. Supë leh kulpër opulus
10 g copëtuar leh derdh një gotë me ujë të vluar, vlim për 30 minuta, kullimin. Sillni vëllim në 200 ml ujë të nxehtë `ujë të zier. Merrni një lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit.