Kariesit trajtim për Popullit


Karies - shkatërrimi i indeve - sëmundja më e shpeshtë e dhëmbëve. Bakteret janë gojën, dhëmbët të grumbulluar, duke formuar pllakë. Kur kontaktuar këtë pllakë nga sheqerna, niseshte dhe lëngjet ndodh mjedis acid, smalt rastvoryayuschaya e dhëmbëve, duke shkaktuar dëmtimit të dhëmbëve. 

Kariesi dentar mund të zhvillojnë së bashku në rrënjë e dhëmbit. Që çamçakëz bie me moshën dhe si rezultat i sëmundjes periodontale, pllakë bakteriale mund të mblidhen në rrënjët, duke shkaktuar dëmtimit të dhëmbëve. 

Rrënjët janë thyer lehtë, sepse ata nuk kanë smalt mbrojtëse që i jap një lustër të lartë e dhëmbit. 

Për të parandaluar prishjen e dhëmbëve duhet 2 herë në vit për të aplikuar tek dentisti për inspektim rutinë. 

Simptomat. Faza fillestare e kariesit pa dhimbje. Pastaj dhëmb fillon të dëmtojë atë në kontakt me thartë, e ëmbël, e nxehtë dhe të ftohtë të mjerueshme. Nëse prishjen e dhëmbëve është infektimi nuk trajtohet, ajo zhvillon deri sa të arrijë rrënjët e dhëmbit. Në rrënjë të nervit dhëmbit është e vendosur, dhe kur ajo arrin shkatërrimin e dhëmbit. Nëse ka dhimbje të rënda nuk është trajtuar, ju mund të humbni një dhëmb. 

Metodat tradicionale të trajtimit 

Nënshkrimin e dhëmbit. Ndonjëherë ju duhet të hiqni nervore.

 

Metodat alternative dhe tradicionale të trajtimit
• Vendos një mjegull në dhëmb Propolisi për 15-20 minuta. Cover me një shtupë pambuku. 

• Zëvendësoni qumësht pastë dhëmbësh thatë. Nëse dhëmbët larja qumësht pluhur zhduken mishrat e gjakderdhje, fryma e keqe, formimin gurit. 

• Për dhëmb përkohshëm lehtësim dhimbje, e cila kishte vulën, të vendosur në një uritur ose pambuku topa ngjyhet në lëng hudhër ose karafil të hudhër të freskët. 

• Në dhimbjes akute dentar mund mbushur vrimë në një dhëmb me një përzierje të hudhër, njëpasnjëshëm në qull me miell misri, mjaltit ose vaj vegjetal. 

• Hidh 1 lugë gjelle e urtë barishte 1 filxhan ujë të valë. Insistojnë 1 orë dhe shpëlarje gojën tuaj. Njëkohësisht, pacienti duhet të vendoset në dhëmb me leshi pambuku ekstrakt.