Kollë metodat Trajtimi tradicionale


Kollë - një nga simptomat më karakteristike të. Kollitjes mund të duket ftohjet, bronkit, tracheitis, pleurit, pneumoni dhe sëmundje të tjera të mushkërive. Kollitjes mund të jetë origjina alergjik.
Kollë me këlbazë të quajtur i lagësht, dhe nëse acarim i mukusit nuk është formuar, nuk është një kollë e ashtuquajtura thatë.
Treat duhet së pari themel sëmundje, por gjithashtu mund të lehtësojë përparimin e saj duke përdorur mjetet kollë.

Simptomat. Kollitjes mund të jetë aq intensive dhe të shpeshtë, duke shkaktuar dhimbje gjoksi dhe gulçim, të shqetësuar i sëmurë, i hequr atij gjumë të çon në ënjtje të mushkërive. Ndjenja e "gudulis", "kruarje" në fytin e saj kur inflamacion është shpesh e dhimbshme "nadsadnyy" kollë e thatë.
Kur inflamacion i fyt ose trake kollës mund të jetë "gji", "leh", pezmatimi i litarët vokale - ngjirur, kollë e mirë - sulme. Për të adresuar dhe për të lehtësuar kollë duhet së pari të ndikojë në sëmundje themelor që e shoqëron atë.
Kur kollë me lagështi të sjellë lehtësim të kontribuojë në acarim sekretimit trashë mukusit dhe expectorants saj. Trajtimi Kollë me sukses mund të kryejë disa, ushqim të zakonshëm dhe bimët në shtëpi është gjithmonë në dorë.

Faqja mjeteve juridike

Muzik 500g qepë peeled, shtoni 2 lugë mjaltë, 400 gram sheqer dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët në 1 litër ujë për 3 orë. Pastaj cool, tendosje. Shitore në një enë të mbyllur fort në frigorifer. Merrni një përzierje të ngrohtë e 1 lugë gjelle 4-6 herë në ditë me një kollë të fortë.
Kollë e dobishme hani qepë, të skuqura në gjalpë dhe përzier me mjaltë.

 Një kollë e fortë për të marrë një shishe, e plotësoni atë me llapa qepë, afër. Të gjitha provë shpifjeve shishe dhe vihet në furrë. Pasi kore zapechetsya, furrë fikur, prisni derisa i ftohtë, atëherë hiqni brumë dhe të hapur shishen. Kjo do të thotë që ju mund të trajtojë edhe foshnjat, duke u dhënë atyre 0,5 ilaç lugë çaji për grip dhe kollë, të rriturit jap 2 lugë 3-4 herë përditshme pas ngrënies.

Kile qepë të mëdha në qull me miell misri dhe përzierje me 2 lugë patë yndyrë. Rub përzierje para se të shkojnë në shtrat në gjoks dhe qafë, lidhin një shall të ngrohtë. Në mëngjes duhet të hani 1 lugë gjelle e kësaj përzierje. Trajtim të kalojnë disa ditë.

 Përhapeni gjoks me një përzierje të sasi të barabartë të mjaltë dhe i shkrirë yndyrë nutryanoho dhie dhe fshij në lëkurë, të përfundojë letër nënshkrimin në krye të letrës dhe kravatë shall të vjetër.

 Merrni 10 krerët e qepë dhe 1 karafil të hudhër, copëtuar imët dhe të zier në qumësht për të nepasteryzovannom deri onions dhe hudhër janë të buta. Shto një lëng të vogël nga bimëve të freskëta (ose leng mishi) plyuschevidnoy Boudreau dhe mjaltë, llokoçis. Pini 1 lugë gjelle 1 orë gjatë gjithë ditës. Kjo përzierje ndihmon për të nxjerr me kollë gëlbazë, zbut kollën.

 Pritini pjesën e bardhë me rrënjë dy bimëve leeks, pres, shtoni 0,5 gota sheqer, ujë 1 filxhan dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët në një enë të mbyllur deri shurup trashet, tendosje. Merrni 1 lugë gjelle çdo 1,5 orë.

 Thith nën një batanije për 15 minuta aroma e qepëve të freskëta. Fëmija vë një disk me qepë copëtuar natën pranë shtratit.
Kujdes Mjet nuk është i rekomanduar për bronchospasm.

E bardhë e rrënjët e një leeks bimëve copëtuar, të ziera në 1 filxhan qumësht, krijoj, përfundoi, 4 orë, tendosje dhe pini 1 lugë gjelle çdo 1,5-2 orë kur kollitet.

 Kur kolliteni dobishme për të pirë lëng thupër të përzier me qumësht dhe një miell pak apo niseshte.

 Nëse një fëmijë kollitet ndihmë shumë musht molle uthull. 1 lugë gjelle e uthull për të pour 0,5 litra ujë të ngrohtë zier. Gargarë çdo 2 orë.

 Mix pjesë të barabartë të lajthi peeled dhe mjaltë. Merrni 1 lugë çaji 4-6 herë në ditë me qumësht të ngrohtë.

Mix mjaltë dhe lëng të rrikë në një raport prej 3: 1 - Të marrë pjesë të vogla gjatë gjithë ditës, duke pirë çaj nga lulet e tërfili i kuq (1 lugë çaji i luleve në 1 filxhan ujë të vluar, të lënë, të mbështjella, 1 orë). Pini 3-4 gota në ditë e infuzion.

Boil patate në lëkurat e tyre, grimcuar tolkushkoy druri. Shtoni 1 lugë gjelle vaj perimesh dhe 3 pika jod. Well dikur-bit. Vendos përbërjen në pëlhurë dhe e vuri mbi gjoksin e tij për fytin e tij. Top batanije përfundojë. Kur patatet janë të ftohtë, hiqni përfundojë. Procedura kryhet në natën.

Patate të nxehtë në xhaketa e tyre të prerë, të bashkangjisë në gji, lyhet me terpentinë.

 Vlim 3 litra ujë, të vënë 500 gram grurë ose krunde thekre, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 10 minuta, kullimin. Të ëmbël sheqer të djegur. E gjithë pjesa e supë për të pirë gjatë ditës, por sigurisht nxehtë. Një ilaç efektiv për të rëndë, kollë efekte të mëdha negative.

Krijoj 1 litër ujë të valë 400 g krunde, cool, tendosje dhe pije gjatë gjithë ditës të nxehtë. Për një shije ju mund të shtoni sheqer të djegur (sheqer të bardhë ose mjaltë në këtë rast nuk duhet të zbatohet). 50 gram sheqer dhe 1 filxhan rrush të thatë ujë të vluar, të lënë, përfundoi, 30 minuta, tendosje, derdh në 3 lugë infuzion me lëng qepë, trazim. Pini gllënjka të vogla 1 pritjen, mundësisht brenda natës.

 Mix 3 lugë njëpasnjëshëm buds thupër nga 100g gjalpë pakripur, veshi një zjarr, të sjellë një çiban dhe gomave në një ngrohje të ulët për 1 orë. Drain, shtrydh, veshkat fshi. Shtoni 200 gram mjaltë të zier, përzierje mirë. Merrni për kollitet 4 herë në ditë para ushqimit.

 Fshij nëpër një sitë banane e pjekur dhe i vuri në një tigan me ujë të nxehtë në normën prej 2 banane 1 filxhan me ujë të zier me sheqer, të ngrohtë dhe pini përzierje përmes kollitjes.

 Lëng i zier rrepë me sheqer ose mjaltë është shumë i dobishëm për ftohjet kollë dhe dhimbje në
gjoks. 1 filxhan lëng rrepë dhe 1 lugë gjelle mjaltë të përzier tërësisht, të mbajë zjarrin një zierje, hiqni, cool. Pini 3 sips disa herë në ditë para ushqimit.

 Zgjatur kollitjes Mix 300 g mjaltë dhe 1 kg finely copëtuar lë aloe, i hedh një përzierje e 0.5 litra ujë, të sjellë një çiban dhe për të mbajtur për ngrohje të ulët për 2 orë, nxitje herë pas here. Ftohtë. Shitore në një vend të ftohtë më pak se një muaj. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit. Lëng nga aloe lë të përziera me mjaltë të ngrohtë dhe gjalpë i shkrirë në pjesë të barabarta. Merrni 1-2 teaspoons 4 herë në ditë para ushqimit për 5 ditë, pastaj të marrë një pushim për 5 ditë.

 Në 100 ml lëng shalqi, shtoni 2 lugë përzierje hudhër-mjaltë (1: 1), llokoçis mirë, le të qëndrojë 1 orë. Merrni 2-3 lugë 2-3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

 Me të vazhdueshme të thatë patate kollë kuzhinier në lëkurat e tyre në pak ujë, të mbuluar pan me një peshqir dhe të vendosur mbi skarë, 10-15 minuta patates marr frymë avull.

 Kur ju kollë në fëmijët e prerë në kube të vogla rrepkë zi dhe të vënë në një tigan, sasi e vogël me sheqer. Piqem në furrë për 2 orë, tendosje dhe derdh të lëngshme në shishe. Pini 2 lugë 3-4 herë në ditë para ushqimit dhe natën para shtrat.

 Boil patate në xhaketa e tyre 4-5, por në mënyrë që ata zvarylysya. Apliko në gjoks ose mbështetur një fletë disa të letrës dhe vendin e tyre të prerë në gjysmë patate e nxehtë. Top ukutatysya. Me ftohjen e letrës ekstrakt. Kjo procedurë shpenzimet mbrëmje.

Fshij në dhie gjoks yndyrë, terpentinë dhe të vënë patate të nxehtë prerë në fyt.

Vlim feta patate (ose pastrim), ikjen, ata vënë në një qese plastike të dyfishtë, të barabartë, pastaj përfundoi në një peshqir prej liri (2-3 shtresa) dhe bllokohet në gjoks. Ne duhet të sigurohemi se ajo nuk ishte e nxehtë, por e bukur. Gjinjtë e ngrohtë 1 orë. Disa prej këtyre procedurave - kollë dhe ngjirurit e zërit janë. Patate "merr" në një sëmundje negativ në terren dhe ngrohjes butë nxit qarkullimin e mirë të gjakut në zonën e pacientit. Kjo metodë është veçanërisht e mirë për një fëmijë me alergji, të cilat janë të kundërindikuar mustardë.

Në trajtimin e kollë tek fëmijët shërues Vanga këshilluar për të gatuaj patate 1) 1 qepë 1 molle dhe ujë vila. Cook deri derisa uji të bëhet gjysmë. Kjo supë japin fëmijës 3 herë në ditë për 1 lugë çaji.

Fresh lëng lakër me sheqer është e dobishme si një expectorant për kollitet dhe ngjirurit e zërit. Mirë vepruar lakër supë me mjaltë.

Siç tregohet në lechebnik vjetër që vuajnë nga pacientët kollë shumë e dobishme për të përfshirë në pure patate ushqimore, gatuar me shumë qumësht. Ushqim i tillë ndihmon në lehtësimin bronkopulmonare te vrull.

Boil disa patate në pak ujë, pure tyre deri në konsistencën e pure lëngshme me supë, 1 lugë çaji gjalpë i shkrirë (mundësisht) gjalpë, 2 karafil grimcuar hudhër dhe një qepë të vogël. Kjo salcë është përgatitur dhe ngrënë disa herë në ditë në të nxehtë. Kjo do të thotë një trajtim rrënjësor të të dy kollës akute dhe kronike të vjetëruara.