Trajtimi i metodave tradicionale pertusis


Kollë e mirë (pertusis) - një sëmundje akute infektive - shkaktuar nga bakter shumë ngjitëse. Kolla është një sëmundje që shkakton kollitje të rëndë që mund të zgjasë me muaj.
Sëmundja përhapet përmes pikëzave ajrore në një distancë prej 2-3 metra.
Kolla mund të çojë në probleme të tjera të tilla si pneumonia. Këto probleme mund të jenë të rënda në të rriturit e moshës 60 vjet dhe më të vjetër dhe në fëmijë të vegjël, veçanërisht foshnjave. Fëmijët vuajnë më shumë moshës nga disa muaj për 5-8 vjet. Kanë sjellë fitojnë imunitet pertusis; Imuniteti mund të merret përmes vaksinimit. Vaksina Kolla është injektuar shpesh me vaksinat difterisë dhe tetanusit për fëmijët nën 7 vjet. Për fëmijët më të vjetër se 7 vjet vaksinës pertussis në vaksinë kombinim nuk është shtuar si sëmundje në këtë moshë nuk është aq e rrezikshme.
TSB kollë stresi trupi është aq i fortë se ajo mund të shkaktojë një hernie, prolapsi i rektumit dhe gjakderdhje në tru. Gjatë disa viteve të ardhshme të një fëmije që ka pasur kollë e mirë, ka një tendencë për sëmundje të tjera respiratore, të shoqëruara me kollë.

Simptomat. Së pari, pertussis është si gripi apo infeksion respirator: skuqje në fyt, teshtitjes, kollitjes, sytë e përlotur, ethe të lehta.
Pas disa javë e kollës bëhet sulmet më të dhimbshme të fillojë papritmas dhe përsëritet 40 ose më shumë herë gjatë ditës. Ata janë të shoqëruara shpesh me të vjella.
Në fazën e fundit të sëmundjes dhe ethe simptome të tjera, por kollë mbetet. Sulmet e ashpra të vazhdojë, sidomos gjatë natës. Fëmija kollitet 8-10 herë, kurrë qetësi, atëherë ai më në fund psherëtiu, duke prodhuar një tingull karakteristik së mirë dhe të zhurmshme. Kjo fazë mund të zgjasë me javë të tëra, por në fund të dobësojnë sulmet e kollitjes.

Trajtim në shtëpi për kollë e mirë

Merrni 1 lugë gjelle sheqer krye, e vënë në tigan dhe vihet në një zjarr të ngadaltë. Kur sheqeri do të bëhet ngjyrë kafe, hiqni pans) "në rërë dhe pour 0,5 gota me ujë të valë. Hidh me kujdes, si llak formuar. Llokoçis Përbërja. Dhënia e fëmijëve 1 lugë çaji 4-5 herë në ditë dhe gjatë natës para krevat.
Lëng hudhër, të përziera në një raport prej 1: 1 me nutryanym derrit shkrirë yndyrë rubbed 1-2 herë në ditë për 10-15 minuta në lëkurën e qafës dhe gjoksit si kollë e mirë.

Në trajtimin e kollës së mirë tek fëmijët 5 karafil hudhër, copëtuar imët a të shtypura, të ziera në 1 filxhan qumësht të tërë deri hudhër të butë dhe të japë të pini disa herë në ditë.

Rub hudhër në qull me miell misri dhe përzierje me 100 g gjalpë ose vaj dhe përzierje është rubbed në tabanin e këmbëve çdo ditë për 1 natë - kollë e mirë dhe kollitjes dhimbshme natë. Përdorin këtë pomade ne trajtimin e corns, tumoret e indeve të buta, sëmundjeve të lëkurës, zgjebes, ekzema etj. D.

Me një shumë të fortë, të vazhdueshme kollë të dobishme për të vendosur në gjoks, mbrapa dhe anët e rrobave, lyhet ngrohur pak përzierje mjaltë-hudhër, i gatuar në një raport prej 1: 1. Më të mbuluar pëlhurë nënshkrimin e letrës dhe me kujdes izolojnë shall leshi, zë. Compress për të bërë natën për 4-5 ditë. Një ilaç shumë efektiv. Ajo duhet mbrojtur kundër draftet dhe ftohje.

Nëse kolla dhemb kryesisht në mëngjes, ju duhet të shkojnë të hudhër grimcuar, i përzier me 0,5 litra shurup, kuzhinier për ngrohje të ulët dhe ngadalë të hani përzierje në mëngjes në një stomak bosh menjëherë pas zgjimit. Ky mjet është shumë e mirë soothes kollë.

Shpesh, kollë të rënda dhe madje edhe kuruar kollë e mirë në fëmijët një natë fërkim thembra të këmbëve të hudhër pure pacientit në qull me miell misri, atëherë në këmbë duhet të veshin çorape të thjeshtë pambuku i parë dhe pastaj çorape leshi - një ose dy çifte. Pas fërkim hudhër nuk mund të ecin, duhet të qëndrojnë në shtrat.