Trajtimi i metodave kolit tradicionale


Kolit inflamacion të rreshtim të zorrës së trashë dobësimit vetitë mbrojtëse të mukozës. Ka koliti akute dhe kronike.

Kolit akute shpesh ndodh njëkohësisht me inflamacion të hollë të zorrët dhe stomaku. Agjenti më i zakonshëm që shkakton sëmundjen e kolit akut është një infeksion (bakterie, parazitë).

Simptomat. Cramping dhimbje barkut, bloating, diarre të përzier me mukozë dhe ndonjëherë gjak, duke ngritur temperaturën në 38-39 ° C. Mund të vjella OBSH-zbehet.

Kolit kronik kryesisht zhvillon në dietë të gabuar dhe rregullimit nervor të zorrëve. Këto çrregullime shkaktojnë ngecje e përmbajtjes zorrëve, departamentin e tepërt mukozë, si dhe kequshqyerja, abuzim ushqim erëza, alkoolit, dhe dukuritë tjera që shkelin funksionimin normal të zorrës së trashë.

Simptomat. Oreksi i dobët, vjellje, gjendje e sëmurë, fryrje. Dhimbje barku është shpesh jo lokalizimi i qartë, janë colicky në natyrë, të shoqëruar nga një thirrje të fortë për të pastroj, mu në shpinë, ijë. Natyra e karrige mund të ndryshohet; pastaj diarre, atëherë kapsllëk.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore kolit

Në kolit akut është e rekomanduar për 1 - 2 ditë uria, dhe pastaj vetëm gradualisht duke lëvizur në një dietë normale. Trajtim kolit e të dy akute dhe kronike duhet të mbajë një mjek, ai gjithashtu duhet të caktojë dietë e duhur që të zgjedhura në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale për secilin pacient. Ajo duhet të jetë i butë, i pasur me vitamina, të plotë dhe të sigurojë administrim adekuat të zorrëve. Nën zorrë normale duhet të shikojnë me kujdes si kapsllëk irritojë zorrët dhe për të promovuar mukusit, por ajo nuk mund të abuzohet laxatives dhe enemas.
Kolit, 2 herë në ditë për të pirë hirrë nga djathi.

Krijoj 2 gota ujë të 4 teaspoons e gjetheve apo raspberries dhe të lënë për 30 minuta të valë. Pini 0,5 filxhan 4 herë në ditë para ushqimit me kolit dhe gjakderdhje stomakut.

Merrni 20 pika 30% tretësirë ​​të alkoolit të Propolisi, duke hedhur ato në 0,5 gota me ujë të ngrohtë ose qumësht, 3 herë në ditë për 1 orë para ngrënies. Në të njëjtën kohë ndjekin mjekun rekomanduar dietë. Kursi i trajtimit - 3-4 javë. Kushti zakonisht përmirëson pas trajtimit 5-10-ditore.

Merrni 20 gram crusts thata ose 50 g shegë të freskët me fara, ziej 30 minuta, bay 1 filxhan ujë, thahet. Merrni 2 lugë 2 herë në ditë. Ndihmon me kolit alergjik dhe enterocolitis

Mix 1 lugë çaji herbs centaury, gjethe urtë dhe lule të kamomil. Tatimi Brew 1 filxhan ujë të valë dhe të lënë për 30 minuta. Pini 1 lugë gjelle çdo 2 orë. Pas 1-3 muajsh doza zvogëlohet, duke u zgjeruar intervalet mes doza infuzion. Mjekimi është i pafajshëm dhe mund të jetë i gjatë.

Hidh 2 lugë karamele mente lë 2 gota e ujë të vluar për 20 minuta, kullimin. Pini një gotë me 0,5-1 15-20 minuta para ngrënies 2-3 herë në ditë.

Hidh 2 lugë lulushtrydhe lë 2 gota të valë druri me ujë. Insistojnë. Merrni 2-3 lugë.

Hidh 1 lugë gjelle frutash qershi 1 filxhan ujë të valë, kuzhinier
5 minuta në ngrohje të ulët, të lënë për 2 orë, tendosje. Pini 0,25 filxhan 2-3 herë në ditë.
Kujdes Bones pamundur pure frutash, ato përmbajnë substanca toksike.

Hidh 100 g barishte Yarrow 1,5 litra ujë të vluar për 18 orë në një enë të mbyllur. Infuzion i tendosje dhe vlim deri sa ajo avullohet për 0,75 litra. Shtoni 1 lugë gjelle e alkoolit dhe 1 lugë gjelle glicerinë, llokoçis mirë. Merrni 30 pika 30 minuta përpara se të hahet. Sigurisht le chenie - 1 muaj.

Hidh 1 lugë gjelle e rhizomes dhe rrënjët e Sanguisorba officinalis 1 filxhan ujë të nxehtë, vlim për 30 minuta, të lënë për 2 orë, tendosje. Merrni 1 lugë gjelle 5 herë në ditë para ushqimit.

Merrni 25 gram rhizomes i drejtë cinquefoil, 20 g gjethe dhe frytet e boronica, 55 g lule kamomil. 1 lugë çaji i përzierje të këmbëngulë 6 orë në 1 gotë me ujë të ftohtë dhe kuzhinier për 5-7 minuta, kullimin. Të gjitha infuzion pini gllënjka të vogla gjatë gjithë ditës.

Merrni sasi të barabartë të një palë vathë verr gri, rizomat i drejtë cinquefoil, djegien hithër rrënjë. Marrë 50 gram perzierjes, largohet per 10 deri 12 ore ne 1 litër ujë të ftohtë dhe kuzhinier për 10-12 minuta dhe tendosje. 1 filxhan infuzion të nxehtë pije me stomak bosh, të tjerët - gjatë ditës për 4 doza. Aplikoni në kolit kronik.

Merrni pjesë të barabarta lë karamele mente, lule kamomil, rizomat i drejtë cinquefoil. 1 lugë gjelle e përzierje mbush per 30 minuta në 1 gotë me ujë të valë, thahet. Merrni 1 filxhan 2-3 herë në ditë.

Merrni njëlloj postës lë pelinin dhe Salvia officinalis. 1 lugë gjelle e përzierje mbush per 30 minuta në 1 gotë me ujë të valë, thahet. Merrni 1 lugë gjelle çdo 2 orë.