Trajtimi i metodave popullore pezmatim i fytit


Pezmatim i fytit - një inflamacion i laring, e cila ndodh më shpesh në infeksionet respiratore akute virale, gripit dhe sëmundjeve të tjera infektive, dhe zë rezulton valë e madhe (duke kënduar me zë të lartë apo të bërtas).

Laringjit kronik, që shpesh zgjat më shumë se tre javë, mund të shkaktohet nga përdorimi të zgjatur të alkoolit, pirja e duhanit dhe kollitjes të tepruar.

Simptomat. Ndryshimi zë nga humbja butë ngjirurit e zërit të plotë, kollë, e thatë, dhimbje sadnenye. Ndonjëherë ethe e butë, dhimbje koke.


Mjetet juridike laringjit Trajtimi popullore

Lëng karrote përzier me mjaltit në raport 1: 1. Marrë 1 lugë 4-5 herë në ditë. Karrota integruar gatuar në qumësht, të marrin 0,5-1 gotë 3 herë në ditë.

Vlim 100 gram karrota në 0,5 litra qumësht deri tenderit, pastaj thahet. Pini sips të vogla, dhe gargarë me këtë zierje deri një zë jo të fortë.

Kur ngjirurit e zërit të zërit, sidomos këngëtarë, të dobishme sa më shumë për të ngrënë hudhër gatuar steamed.

Merrni 3 lugë qepë copëtuar, shtoni 0,5 litra ujë, le vlim dhe të lënë për 4 orë, pastaj tendosje dhe të përdorin për gargarë.

Mesme qepë zhvishem, pres, shtoni 2 lugë sheqer dhe derdh 0,75 gota e ujit. Vlim përzierje deri hark të butë. Përzierje në këtë mënyrë duhet të zahusnuty. Kjo përzierje u përzier me mjaltit në raport 1: 1. Merrni 1 lugë gjelle 3 - 4 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Hidh 5-6 karafil hudhër njëpasnjëshëm 1 qumësht filxhan, vlim, të lejojë të freskët, tendosje. Merrni 1 lugë gjelle disa herë në ditë.

Rezultate të mira janë fituar nga gargling me lëng patate të freskëta, të mbajtur rregullisht për 3 - 4 herë në ditë për 3-4 javë.

Hekura panxhar dhe shtrydh 0,5 gota me lëng. Ai derdh 1 lugë gjelle uthull. Gargarë 5-6 herë në ditë, me 1 pi një gllënjkë të fondeve.

I Hidh një lugë çaji fara luledielli dhe në të njëjtën sasi të lë copëtuar finely e kësaj bimore 1 litër ujë, vlim për 1,5 orë, ikjen, të ftohtë, shtoni mjaltin. Merrni 30 pika 3 herë në ditë.

Lëng i lë të freskëta e gjethe delli përzier me një volum të barabartë të mjaltë dhe kuzhinier për 20 minuta. Merrni 1 lugë gjelle 2-3 herë në ditë.

Rub yolks vezë 2 lëndë të bardhë me sheqer, shtoni gjalpë dhe të marrë në mes të ngrënies. Ndihmon me ngjirurit e zërit.

Vlim 2 lugë rrush të thata të bardha në 1 gotë me ujë. Shtoni 1 lugë gjelle lëng qepë. Marrë 0.3 kupën 3-4 herë në ditë në formën e nxehtësisë mund të jetë me mjaltit. Ndihmon me ngjirurit e zërit