Trajtimi i metodave dhimbje mesi tradicionale


Lumbago - nje semundje e karakterizuar nga dhimbje akute ulët mbrapa. Shkaku mund të jetë muskujt të ndryshme dhe lezione shpinë në këtë fushë, sëmundjet e organeve të brendshme, ndonjëherë e shtënë ndodh kur supercooling, stresi fizik, infeksionet e ndryshme.
Sëmundja zakonisht fillon me një dhimbje të papritur të mprehtë prostrilyuyuchoho, nganjëherë me dhimbje e shurdhër që shkon për disa ditë në akute. Pacienti nuk mund ta shpjegoj, përsëri muskujt e tensionuar, lëvizjen e dhimbshme të vogël, tendosje fizike, teshtitjes, kollitjes përkeqësojnë vuajtjet e tyre. Dhimbje ka tendencë të jetë i njëanshëm.
Dhimbje mesi në njerëz të çdo moshe, por zakonisht shkon pa u vënë re. Zgjat nga disa ditë deri në 2-3 javë. Trajtimi i emëruar mjekun. Rekomandohet kryesisht pjesën tjetër krevat, dhe krevat duhet të jetë e sheshtë dhe të ngurtë. Është e këshillueshme për të shtrihen në shpinë të tij, heqjen këmbën prirje mbi jastëkë ose batanije mbështjellë. Në këtë pozicion, duke lejuar këmbët për të çlodhur muskujt të mëdha në shpinë. Analgjezik dhe anti-inflamator droga të ndihmojë për të lehtësuar dhimbjen.

Nëse ju dëshironi që do të trajtohen më aktive të provoni të varur në derë dhe butësisht duke e kthyer prapa majtë dhe të djathtë. Kjo zakonisht redukton dhe nganjëherë madje plotësisht eliminon dhimbje. Nëse kjo nuk ndihmon, ditë më të mira qëndrojnë vetëm.
Mirë ndihmë vaskë nxehtë dhe kavanoza e thatë në shpinë, fërkim ointments ndryshme kaustike.
Ajo gjithashtu ndihmon, por më pak në qoftë se i lidhur në bel integruar rrikë; ajo duhet të tërhiqet kur do të digjen.
Piper nalipyty patch në anën e pasme, ku ajo mund të mbetet për disa ditë pa shkaktuar dëme.
Mblidhni bykun (Mbetjet e vogla të sanë), të angazhohen në një qese dhe vlim me kapak. Atëherë kjo qese shumë të nxehtë të zbatohet për vend i lënduar disa herë në orë. Subsides dhimbje.

REDKL BLACK
Rrepkë të pastër, hekura, të përhapur në një pambuku ose prej liri leckë jo shtresa të trasha dhe të mbuluar me një tjetër leckë. Apliko në zonën e prekur, gjurmimin e lartë apo letër pergamenë dhe kravatë me diçka të ngrohtë. Mbani një paketë sa kohë që durimit të mjaftueshme. Kjo krijon një ndjenjë të ngrohjes të thellë të ngadaltë. Ndonjëherë duhet të bëni këtë disa herë, dhe Retreats sëmundje. Nga pamja e jashtme rrepkë integruar është përdorur edhe për bluarje me radiculitis, reumatizmi, përdhes, ftohjet.
Rrënjët e hidhur e Valerian tretësirë ​​Hidh në një disk, thith atë në gazë apo rroba, aplikoni në zonën e prekur dhe të bëjë një kompresë. Të mbajë deri durim të mjaftueshëm.

Salvia officinalis
Sage thelbi i holluar me ujë 1: 5 ose bëhet me infuzion urtë vënë në frigorifer. Atëherë ky akull fshij zonën e prekur.

Gjethet e rodhe
Gjethet e freskëta të rodhe njomet në ujë të ftohtë, e vënë në anën e kundërt të pjesës së dëmtuar dhe kravatë. Analgjezik mirë. Në verën e vitit ju mund të vini rodhe gjethet e para me petioles gjatë dhe e thatë. Në dimër, të mjaftueshme për të thith ato në ujë të ngrohtë dhe të zbatohet si më sipër.

TRAJTIMI balte të kuqe
Merrni një kovë me argjilë të zakonshëm të kuqe (pa marrë parasysh se huaj) të shtoni pak ujë, ngrohje dhe llokoçis mirë për të marrë një masë homogjene trashë. Ajo duhet
të jetë e ngrohtë dhe madje edhe një pak të nxehtë. Pastaj shtoni atë në vajguri nxehtë argjilore (xhami për një kovë me balte) dhe pastaj me kujdes llokoçis çdo gjë. Bëni tortë Clay këtë madhësi në mënyrë që të mbuluar zonën e prekur. Mbuluar me diçka të ngrohtë dhe të mbajë në trup të ftohtë. Pra përsëritur disa herë. Ne duhet të përpiqemi për të shmangur djegiet.

Lëng i agave
Merrni një agave letër houseplant flatwise prerë atë, prerë gjemba, dhe fshij letër lëng prapa. Por ne duhet së pari të fshij shumë të butë, sepse i ndjeshëm lëng agave lëkurës është shumë i fortë efekt - stings dhe djegiet, por jo për kohë të gjatë. Nëse lëkura reagon keq, ju mund të fshij më shumë, dhe të bëjë atë 2 herë në ditë. Pas fërkim agave nuk duhet ukutuvatysya.

Pelin paniculate
25 g barishte infused vodka në një gotë, dhe kjo tretësirë ​​rubbed njollat ​​e lënduar. Poultices të bimëve në pouches konsiderohen qetësues, ju lutem të mira.

Ndonjëherë dhimbja nuk vjen nga të ftohtë, por nuk arriti të kthehet në trup, ku nuk kishte nervore shtypja afër shtyllës kurrizore, përmes ndërrimit rruazë. Kjo dhimbje është shumë i ngadalshëm për disa javë me një masazh të veçantë. Në këtë rast, më shumë gjasa mund të ndihmojë chiropractor specialist vënë rruazë në vend pas 2-3 seancat e masazh.
Njerëzit agjent nervore në telashe: ne duhet të kap traversën të lartë, të kapur lart, dhe pastaj shpejt relaksoheni muskujt e armëve dhe në mënyrë dramatike më e ulët e trupit, duke mbajtur bar. Kështu ka një lëkundje e fortë e trupit, duke rezultuar në nervore mbytur mund të shpëtojnë. Ju mund të kryejnë këtë ilaç me një person tjetër i cili është nën miun ju të rritur dhe më të ulët në dysheme menjëherë.