Trajtimi i mjeteve juridike popullore malaries


Malaria (ethet moçal) - një sëmundje infektive që karakterizohet nga përsëritet në intervale të rregullta dhe në kohë të caktuara të sulmeve ethe. Sulmi fillon me një ethe të fortë, e cila u zëvendësua rritje të temperaturës në 39-40 ° me dhimbje koke të forta; atëherë temperatura zvogëlohet shpejt, ndonjëherë është më e ulët se normale, pacienti në këtë kohë shumë djersë. Ditën tjetër ai ndihet thuajse i shëndetshëm, por ai përsëriti sulmin, ndërsa formë tre-ditore - çdo ditë e tretë, me një mandat katër - njëri në katër, ndërsa tropikale - pothuajse çdo ditë. Pacienti është rritur shpretkë, dhimbje në kuadrantin e majtë e sipërme, lëkura është ngjyra e zbehtë ikterik.
Agjent shkaktar i malaries është një parazit që jeton në gjak - malaria Plasmodium. Ajo ka një cikël të ndërlikuar zhvillimore, pjesë e të cilit zhvillohet në trupin e njeriut, dhe disa - në mushkonja, e cila është bartëse e infeksionit. Plasmodium transferohet nga një person të infektuar në një të shëndetshme përmes kafshimit të mushkonjave femra të anofeles gjini (ata janë të lehtë për të njohin, sepse ata gjithmonë rri në mur me kokë poshtë dhe të mbajë bark dhe këmbët lart dhe jo horizontalisht si mushkonja e zakonshme). Infeksioni ndodh shpesh në periudhën e aktivitetit më të madh të mushkonjave - verë dhe vjeshtë, por sëmundja manifestohet vetëm në pranverë, pasi ka një periudhë të gjatë inkubacioni.
Me përsëritjen e sulmeve të etheve në pacientët për shkak të shkatërrimit të kuqe parazitëve të qelizave të gjakut dhe çrregullimit të mëlçisë dhe shpretkë zhvillon anemi, varfëruar fuqinë e tyre, punën e ul, ekziston rreziku i komplikimeve .. Trajtimi i drogës malaries kryhet nga një mjek; në fazat e hershme të sëmundjes mund të shërohet lehtë, kështu që sa më shpejt të jetë e mundur është e rëndësishme për të parë një mjek për trajtim mjekësor.

Ilaç mirë për trajtimin e malaries ka kohë konsiderohet kinine (a substance rrjedh nga leh dru kinine peme). Këtu janë disa mënyra për të trajtuar këtë mjet.

1. Jepni pacientit e parë pluhur 0,5 g 4 orë para sulmit, dhe të tjera të mushtit në agim. Pra jepni hinu kohë derisa ju të ndaluar sulmet, dhe pas duke i dhënë një javë, por pluhur një ditë, edhe më mirë në agim.

2. Pritini një limon në copa të vogla. E vënë atë në një tigan dhe derdh një gotë me ujë. Vlim për sa kohë që në gjysmën e majtë. Hiq pan nga të nxehtit dhe ikjen. Nga ilaçet strukturën e tendosura shtoni një lugë gjelle e vodka dhe vazhdojnë të valoj përsëri në zjarr. Pasi të valë, shtoni 50 mg pluhur kininë. Edhe një herë fillon të vlim, hiqni nga të nxehtit dhe vendin në një vend të freskët. Merrni në mëngjes në një stomak bosh për 3-4 ditë me rradhë të gjithë shërbyer menjëherë.

3. Metoda egjiptian i trajtimit të malaries: Merrni rreth 10 g të kininës, të vënë në një qese të vogël, shkoni në shtrat dhe të vënë në qese me kininës gjoksin e tij. Shtrirë 3-4 orë. Kur qese nuk është kininë (ajo vsosetsya kombinimet e lëkurës), ju mund të merrni deri. Në Lindjen e Mesme kjo metodë e trajtimit të malaries si më të besueshme.

Trajtim Malaria për Popullit

1. SIC Majdanoz me vodka
2,5 kg majdanoz (pa rrënjë) grij dhe shtrydh lëng. Në lëng shtrydhur derdh 150 ml vodka, përzierje. Merrni 100 ml në mëngjes në një stomak bosh dhe një herë para se të krevat, edhe një 100 ml tri herë për të pirë 100 ml mëngjesin e ardhshëm, dhe të gjitha të kalojë.

Lëng i zi rrepkë me vodka
Mix një gjysmë gotë me lëng i zi rrepkë dhe gjysmën e një gotë vodka. Pini atë në 3 orë gjatë ditës. Në mëngjes të nesërmen vetëm për të pirë një gotë përzierje tha, pacienti fillon të vjellat e gjelbër, atëherë kalon malaries.

Infuzion i hudhër
Hudhër medium sized lëvozhgë të pastër off dhëmbët e lartë dhe trëndafili filmit të afërta, të lënë. Grimcuar hudhër, derdh një gotë me ujë të ftohtë (të zier), të lënë për 12 orë. Merrni një përshtatje me aktuale 3-4 gllënjka në shtrat, pastaj strehim të mirë të ngrohtë. Daily pini një gotë të tërë. Të sigurojë trajtim për 4-5 ditë. Hudhra është e rekomanduar për të ngrënë malaries dhe të freskët - 3 karafil në ditë.

Vaj ricini TRAJTIMI
Vaj pluhur duhet të merren në dozën e zakonshme (2/1 lugë për të rriturit) gjatë sulmit. Kur goditje pacienti, ai bie në gjumë, sëmundje e mbuluar pastaj kalon.

SIC çikore zakonshëm
Një lugë gjelle per filxhan qumësht. Pirë gjatë gjithë ditës në 3 doza të ndara.
Ne praktike kombetar per trajtimin e malaries përdoret gjithashtu një zierje të lulja e farës shalqi, ekstrakt fara hithër. Është e rekomanduar për të ngrënë më shumë Kastrati.

Infuzion i gjethet e jargavan
12-20 freskët lë të ngjitet jargavan bëjë një gotë me ujë të vluar, të mbështjella, për 1,5 orë, ikjen. Merrni për 10 ditë në 100 ml 2 herë në ditë në mëngjes në një stomak bosh një orë para ngrënies në shtrat. Njerëzit besonin se malaria shumë i vjetër dhe ethe do. Ju mund të marrë 3 herë në ditë para ushqimit për 100 ml.

Infuzion i gjethet e jargavan
100 g gjethe të freskëta të rinj të mbushur jargavan në shishe, i hedh 1 litër vodka. Insistojnë në një dollap të errët 14 ditë. Merrni një lugë çaji të sulmit, të nesërmen një lugë çaji në sulm, tre ditë pas sulmit lugë çaji. Malaria do të jenë përgjithmonë. Mjekësi është i hidhur, i ruajtur gjatë. Ju gjithashtu mund të marrë atë në 50 pika.

Infuzion i lë jargavan dhe barishte absintit
20 copë të gjelbër lë larë jargavan dhe vë një shishe litër. Ka gjithashtu vënë 2 gram pelin freskët hidhur dhe i hedh 1 g të naftës eukalipt. Pour 1 litër vodka. Insistojnë 14 ditë në errësirë. Merrni një gotë të vogël para se të sulmit të malaries çdo ditë. Nëse sëmundja nuk është i shërueshëm, është e nevojshme për të marrë një gotë 2-3 herë në ditë para ushqimit.

Infuzion "kone" HOPS
25 g «kone» HOPS për të krijoj 2 gota ujë të vluar, të mbështjellur, orë një e gjysmë, thahet. Merrni sulm 50 g, 50 g të mbrëmjes është nesërmen, gjithashtu, në mëngjes dhe në mbrëmje për 50 h, edhe pse nuk kishte asnjë sulm. Merrni 3 ditë shtrirë në krevat, dhe pas marrjes së një edhe ukutuvatysya, Njerëzit besojnë se sulmi shpejt të kalojë. Brenda 2-3 ditëve do të jenë disa shurdhim në kokë, por ajo është shumë shpejt të ndaluar.

Infuzion e lule lule misri blu
Lugë 2 gota ujë të valë. Pini infuzion në 3 doza të ndara për 30 minuta përpara se të hahet.

Infusion barishte pelin
Një lugë çaji i bimëve pour 2 gota me ujë të valë, i ftohtë, tendosje. Merrni 1-2 lugë 3 herë në ditë 20 minuta para ngrënies.

Smartweed infuzion (piper ujë) Daily Doza - 2 filxhan tbsp e ujë të valë.

Infuzion i lë trifoli
Një lugë çaji gjethe të thata trifoli derdh një gotë me ujë të vluar, të mbështjellur me 1,5 orë, ikjen. Merrni 1/3 1/2 filxhan 3 herë në ditë 20 minuta para ngrënies.

Bimët infuzion trifoli (ora tërfil, tërfil)
100 g fabrikë të freskëta trifoli me lule dhe rrënjë Pres, vënë në një shishe litër, pour vodka. Insistojnë 14 ditë në një vend të errët. Merrni 100 ml sulmit n shkoni në shtrat, fshehur ngrohtë. Njerëzit besojnë se pas tre pritjet sulmet e ndaluar.